Край на живота: Франция ще обсъжда смъртта като право

Край на живота: Франция ще обсъжда смъртта като право

 „Ново право” на хората ще замести спорните термини асистирано самоубийство и евтаназия в дебатите по тази тема във Франция. В страната се водят ожесточени спорове за и против евтаназията.

Поправките са предложени от двама френски депутати, които президентът Франсоа Оланд бе натоварил през юни да подготвят нов текст в закона в „консенсусен дух”. Единият от тях е автор и на доста спорните текстове за прекратяването на живота от 2005 г., заради което законът е познат с неговото име – законът „Леонети”.

Оланд коментира, че дебатът по деликатната тема може да се състои през януари в Националното събрание.

Дискусията за нов закон се води от две години и половина, понякога в объркващи посоки. 

Според предложението за промяна в Кодекса за общественото здраве ще бъде включено правото на пациента на „дълбоко и продължително” седиране (упояване) в терминалните фази. Правото на лекарите е формулирано като ново право на болните и е това е тежка културна промяна, казва единия от вносителите на проекта.  

Право на дълбоко и продължително седиране е отговор на разнородните практики до момента, които водят на практика до неравенство, смятат двамата депутати,  пише Le Monde. Това право, несъществуващо досега в закона, трябва да позволи облекчаването на страданието на пациент с тежка и нелечима болест, „чиито живот може да бъде прогнозиран в краткосрочен план” и за чиято болест няма ефективно лечение. Това може да се отнася и за тежко болен, който реши да спре лечението, което го поддържа жив.  Ще бъде създаден и модел, който да стандартизира и действията на лекарите.

Правото на достойна смърт бе точка от програмата на Оланд в кампанията му през 2012 г. Текстът допускаше възможността болен „в напреднала или терминална фаза на смъртоносна болест" да се възползва при стриктни условия на медицинска помощ, за да сложи край на живота си с достойнство. Оланд има лично отношение по въпроса след смъртта на майка си Никол Оланд през 2009 г. и е убеден в необходимостта от законодателни промени. Според президента приемането на закона ще е голяма крачка напред, но трябва да се променят и отношението, нагласите и практиките.

Дебатите за избора да оставиш болния да умре или да му помогнеш да умре няма да приключат с проекта за закон, прогнозира единият от авторите.

Един от последните случаи в този дебат бе през юни. Тогава френският Държавен съвет разреши спирането на апаратите, които поддържат живота на 38-годишния Венсан Ламбер. Европейският съд по правата на човека поиска от френското правителство да спре изпълнението на решението, докато се произнесе по казуса.

Животът на мъжа бе изкуствено поддържан в продължение на 6 години след автомобилна катастрофа. След консултация, предвидена от закона за правата на пациентите и края на живота (т.нар. закон "Леонети"), през януари т. г. лекуващият лекар на г-н Ламбер взел решение да прекрати храненето на пациента и хидратацията му. Според закона „Леонети" във Франция евтаназията не е разрешена, но с лечението не бива да се прекалява.

Родителите и сестра му обаче оспориха лекарското решение пред Европейския съд за правата на човека..

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ