Международни дебати обсъждат проблемите с климата

Международни дебати обсъждат проблемите с климата

Международни дебати обсъждат проблемите с климата

Международна конференция за климата и борбата с глобалното затопляне беше открита днес в Дърбан, Южна Африка, съобщи BBC. Повече от 12 хил. делегати от 200 страни участват във форума.

Очаква се, че по време събитието ще възникнат спорове във връзка с изтичането на Протокола от Киото – единственият международен документ, който задължава държавите да намалят в срок излъчваните от тях вредни емисии. Ще се обсъжда предложението за подписване на ново международно споразумение за ограничаване на вредните емисии.

Давността на Протокола изтича в края на 2012 г. Някои от държавите с най-развита индустрия, които са най-големи замърсители на околната среда в света, отказват да го подпишат. Регламентът е подписан от 40 държави, но сред тях не са САЩ, Китай и Индия. Развиващите се страни искат нови ангажименти от индустриалните сили. Същевременно Канада, Япония, Русия и други отказват да поемат такива ангажименти.

Някои от държавите с най-голямо изпускане на парникови газове в атмосферата наддават за това да бъдат отложени преговорите за нова международна правна рамка след Протокола от Киото, съобщи кореспондентът на BBC. Това разгневява представителите на малките острови и най-уязвимите към климатичните промени държави. Индия и Бразилия се присъединиха към САЩ и Япония, които искат преговорите за нова сделка да стартират не по-рано от 2015 г.

В навечерието на форума в Южна Африка от Световната метеорологична организация изнесоха актуални данни, според които е постигнат нов рекорд в индустриалното замърсяване на планетата. Вицепрезидентът на организацията Чери Ленгуаза заяви, че концентрацията на парникови газове в атмосферата през 2010 г. е достигнала най-високото си ниво от прединдустриалната епоха. Тези газове са нараснали с 29% в последните 20 г. Основен дял в това увеличение – повече от 80%, се пада на въглеродния диоксид.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ