Мисисипи най-сетне официално отмени робството
Щатът Мисисипи ратифицира 13-та поправка на Конституцията на САЩ, с което най-сетне официално отмени робството на своя територия, предаде FoxNews.
Поправката, забраняваща робството, е ратифицирана от американския конгрес още през 1865 г., след като е приета от необходимите три четвърти от щатите (27 от съществуващите тогава 36). Някои южни щати обаче отначало отказват да приемат нововъведението и се подписват под поправката едва по-късно. В Мисисипи гласуването за ратифицирането на поправката е проведено едва през 1995 г., но и тогава процедурата по официалното отменяне на робството не е доведена докрай.
Проблемът е забелязан от професор Ранджан Батра от Университета в Мисисипи. След като гледал филма „Линкълн” на Стивън Спилбърг през есента на 2012 г., Батра решил да провери кога всеки от щатите е приел 13-та поправка на конституцията. За своя изненада професорът открил, че в Мисисипи робството е позволено и до ден днешен – властите на щата, въпреки че ратифицирали поправката, не били изпратили копие от потвърждаващия документ на Федералния регистър на САЩ. Така формално на територията на Мисисипи поправката не била приета.
Батра и колегите му написали писмо до властите на щата, които веднага изпратили необходимите документи в Националния архив на страната. Впоследствие служители от Федералния регистър потвърдиха, че щатът Мисисипи е ратифицирал 13-та поправка на конституцията.
Ейбрахам Линкълн, на филма за когото Мисисипи дължи окончателното си освобождение от робството, е президент на САЩ от 1861 до 1865 г. Той е един от основателите на Републиканската партия и от самото начало на политическата си кариера е яростен противник на робството. След като става президент, част от южните щати обявяват излизането си от състава на САЩ – ход, който води до създаването на Конфедерацията от 13 южни щати. След гражданската война между Севера и Юга, продължила от 1861 до 1865 ж., робството в страната е ликвидирано.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.