Москва се готви за мащабни протести през уикенда, Путин обвини САЩ за демонстрациите

ЕС

Московските сили на реда се подготвят да посрещнат мащабни протести през уикенда. Трета поредна нощ руската столица остана блокирана от хиляди служители на полицията и Вътрешни войски в очакване на нови опозиционни протести срещу изборните нарушения.

Тази нощ отново се стигна до арести на Триумфалния площад, където младежки скандираха „Русия ще бъде свободна!”. В присъствието на много повече журналисти, отколкото протестиращи, полицията този път не действаше така брутално, както предишната вечер, когато бяха задържани около 600 души, съобщи БНР.

Смята се, че последните акции са по-малобройни, защото опозицията пази силите си за съботния протест в самия център на Москва на „Площада на революцията”. Само чрез интернет, участие в него до момента са заявили над 30 000 души. Митингът е разрешен от властите, но одобрената заявка е само за 300 души. Aко броят на участниците бъде надвишен, полицията може да обяви акцията за незаконна и да я разпръсне със сила.

Опасявайки се нови масови сблъсъци, градските власти предлагат на организаторите да изберат друго място за протестния митинг в събота.

Междувременно премиерът Владимир Путин призна необходимостта да се води диалог с опозиционно настроените руски граждани и те да имат възможност да използват конституционното си право на протест.

Според Путин, ако хората действат в рамките на закона, трябва да им бъде предоставено право да изразят мнението си. 

В същото време Путин обвини САЩ, че стоят зад надигналото се масово народно недоволство. В първото си публично изявление по повод демонстрациите срещу изборните нарушения той заяви, че американският държавен секретар Хилари Клинтън е „поставила правилния тон за някои опозиционни активисти”. Според него „тя им е дала сигнал, те са разбрали този сигнал и са започнали да действат ”, съобщава BBC.

След изборите в Русия Хилари Клинтън коментира, че вотът не е бил нито свободен, нито честен.

Международни организации за наблюдение на изборите смятат, че в тях има съществени нарушения. Опозиционните активисти в Русия обвиняват Путин, че е действал по добре познат сценарий, в който е следвал собствените си интереси.

Премиерът отговори със заканата, че тези, които работят за чужди правителства в Русия, ще бъдат държани отговорни за възникналите събития. Той заяви, че стотици милиони долари са били налети от чужбина, за да повлияят на резултатите от вота в Русия.

До протестите се стигна след обявяването на изборните резултати за парламент, според които партията „Единна Русия“ печели с 44%. Протестиращите обвиниха руските власти в лицето на премиера Владимир Путин, че има множество нарушения на изборния ден и резултатите са манипулирани.

Бившият руски президент Михаил Горбачов, който не крие недоволството си от управлението на Путин, също заяви, че изборите на 4 декември са били "фалшифицирани“ и призова за провеждането на повторно гласуване.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 9 до 15 февруари
Евгения Александрова: Най-големият риск за онкоболните е преди откриването на диагнозата
ЕС ще представи нов инфраструктурен фонд, за да стимулира прехода към зелена енергия
На днешната дата, 10 март. Рождениците днес
Протест срещу изкуствения интелект: Над 10 000 писатели от цял свят издадоха книга без текст
PepsiCo Foods пусна първата си продуктова линия, водена от създатели
Европейският парламент предлага мерки срещу жилищната криза в ЕС
Обратно към 70-те? Инвеститорите се готвят за завръщане на стагфлацията