Русия обяви новата си военна доктрина

Русия обяви новата си военна доктрина

Кремъл публикува новата версия на руската военна доктрина. Старата доктрина, действаща от 5 февруари 2010 г., е отменена.

Основната разликата между двата документа е разширяването на списъка на вътрешните и външните заплахи.

В тях вече са включени действия за дестабилизирането на социално-политическото положение в страната, пропагандата с цел подкопаването на исторически, духовни и патриотични традиции в областта на защитата на страната, а също и разпалването на етнически  и религиозни противоречия, пишат руските медии. С подобни аргументи Москва вече промени редица закони, които й позволяват да наложи контрол върху медиите, както и да ограничи възможностите на опозицията.

В раздела за външни заплахи за пръв път попадат процеси като установяването на режими в съседни страни, които застрашават интересите на Русия, и подривни дейности на чуждестранни служби, отбелязват руски медии.

Доктрината посочва НАТО като основна заплаха за сигурността на страната, подчертават европейски медии. Те цитират загрижеността на Кремъл за „засилването на нападателните възможности на НАТО непосредствено на руските граници, както и мерките, предприети за разполагане на глобална система за противоракетна отбрана" в Източна Европа.

Като първа характеристика на съвременните военни конфликти е посочено интегрираното използване на военна сила, политически, икономически, информационни и други мерки от невоенен характер, използването на протестния потенциал на населението. В документа е отбелязана загрижеността на авторите за използването на финансирани и управлявани отвън политически сили и обществени движения.

Допълнителен акцент е поставен върху въпросите, свързани със заплахата з използване на модерни и свръхзвукови оръжия.

В условията на криза между Москва и Запада, подписването на този документ може да изглежда като враждебност от страна на Кремъл, но в действителност, използваните изрази и идентифицираните заплахи са почти същите като в старата версия на доктрината, пише Le Monde.

Доктрината бе подписана от президента Путин няколко дни, след като Украйна обяви, че се отказва от статута на необвързаност – символичен жест, който предизвика гнева на Москва и който може да позволи на Киев да ускори присъединяването си към НАТО.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ