Сорос: Великобритания се нуждае от по-голямо единство, не от тежка раздяла

Сорос: Великобритания се нуждае от по-голямо единство, не от тежка раздяла

Сорос: Великобритания се нуждае от по-голямо единство, не от тежка раздяла

Сега е най-лошият възможен момент Великобритания да реши да излезе от Европейския съюз или Шотландия да се раздели с нея. Това смята милиардерът инвеститор от САЩ Джордж Сорос.

В есе с позиция на страниците на британския финансов ежедневник „Файненшъл Таймс“ той коментира международните отношения в момента и идеята за разделение на Шотландия от Обединеното кралство. В днешния ден на шотландския референдум ви представяме откъси от есето му.

„Европейският съюз е незавършен проект на европейските държави, жертвали част от суверенитета си, за да сформират все по-сближаващо се обединение, базирано на споделени ценноти и идеали. Тези споделени ценности са атакувани на много фронтове. Неофициално обявената война на Русия срещу Украйна е може би най-непосредственият пример, но по никакъв начин не е единственият. Възраждащият се национализъм и либералната демокрация са във възход на границите на Европа със света“, пише Сорос.

„От Втората световна война насам европейските сили, наред със САЩ, са основните ръководители на преобладаващия международен ред. Въпреки това, в последните години, превзета от европейската криза Европа насочи поглед навътре, намалявайки способността си да играе силна роля в международните афери. Сякаш за да се влоши ситуацията още повече, САЩ направиха същото, дори и поради различни причини. Тяхната прекалена ангажираност с вътрешните им проблеми създаде вакуум, който амбициозните регионални сили започнаха да изпълват“, продължава авторът на книгата „Трагедията на Европейския съюз“.

Според него разцеплението на единното международно ръководство на Европа и САЩ е създало благоприятна почва за разгарянето на неразрешените местни кризи по света. Този срив на единната международна сила е бил видим първо с появата на джихадистката групировка „Ислямска държава“ в Ирак – една организация, която според него е най-грозен и отвращаващ пример на това колко далеч може да се стигне в насилието и колко голям трафик на хора може да се причини.

„С руската инвазия в Украйна военните конфликти се разпространиха в Европа. Две радикално различни форми на управление се състеазават за надмощие. ЕС застава зад принципите на либералната демокрация, международното управление и думата на закона. В Русия президентът Птин задържа външното излъчване на демокрация чрез ползване на етнически и религиозен национализъм за създаване на популярна подкрепа към корумпирания му авторитарен режим. Като основна сила и глобален финансов център Великобритания трябва да бъде със сигурност свързана с изработването на европейски отговор към тази заплаха. Но, също както САЩ и самия ЕС, вниманието й е отвлечено от вътрешни проблеми“, посочва Сорос, визирайки желанието за отделяне от нея на Шотландия.

„Един развод винаги създава голям хаос. Вотът за шотландска независимост би отслабил както политически, така и икономически, както осакатената Великобритания след него, така и Шотландия, която също ще бъде такава. Независимата държава Шотландия би била финансово нестабилна, особено заради дълговите й разплащания. За нея и за останалата част на Великобритания навлизането във валутен съюз без политически съюз, след като кризата на еврото показва всички негови недостатъци, би било ретроградна стъпка, към която нито една от двете страни не трябва да насочва поглед. В същото време, без тази стъпка, една независима Шотландия не би могла да печели от ниските лихвени нива, които създаде силния паунд. Тези неща би трябвало да надделеят над другите потенциални ползи, които независимостта й би могла да създаде“, допълва Сорос.

Той подчертава, че Шотландия би била по-способна да постигне политическите си цели като част от обединена Британия, която е част от Европейския съюз. А тези, които призовават за отделяне на Великобритания от Европейския съюз явно забравят, че Кралството се радва на най-доброто от всички възможни светове.

Целия текст на есето в оригинал може да прочетете тук.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ