Бизнес БРОЙ /// Мениджър 04/25
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4
Богат, беден... регион
Регионалните икономики се възстановиха от серията шокове, но дълбоките дисбаланси остават
Богат, беден... регион

Регионалните икономики се възстановиха от серията шокове, но дълбоките дисбаланси остават

Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
3
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News

След няколко години на трусове и размествания регионалните икономики в България се развиват неравномерно, като някои по-слабо развити области отбелязват ръст, но структурните проблеми и липсата на инвестиции остават пречка за сближаването им с водещите икономически центрове. София запазва доминиращата си роля в националния брутен вътрешен продукт (БВП), традиционно Пловдив, Варна, Бургас и Стара Загора също се открояват с икономическа активност. Инвестициите нарастват в почти всички региони, като по-слабите икономики бележат значителен ръст, но устойчивостта на тази тенденция зависи от дългосрочни политики и подкрепа за бизнеса. Пазарът на труда остава разделен – докато в най-развитите области има недостиг на кадри, в по-слабите региони безработицата остава висока, което води до значителни разлики в доходите и стандарта на живот.
Ръст, но неравномерен
Събитията от последните няколко години промениха регионалната икономическа картина – от една страна, по линия на промените в туристическите потоци, от друга, заради разнопосочната динамика в селското стопанство, оръжейните пазари и други отрасли, засегнати пряко от войната в Украйна. По последни данни София възстановява своя дял от 43% в националния БВП, което я утвърждава като водещ икономически център на страната. Докато столицата запазва значителния си принос към националната икономика, в последните години растежът е по-забележим в някои по-слабо развити области. Това показва известна икономическа динамика извън София, но като цяло регионалните различия остават значителни. Въпреки позитивната тенденция за някои области структурните проблеми, липсата на инвестиции и забавянето на реформи в регионалното развитие продължават да бъдат основни предизвикателства. Без целенасочени политики за подобряване на инфраструктурата, образованието и бизнес средата в по-слабо развитите региони процесът на сближаване между тях и водещите икономически центрове ще остане бавен и несигурен.
София остава номинално най-голямата регионална икономика с над 79 млрд. лв. БВП, като значително изпреварва останалите области. Пловдив заема второ място с 14 млрд. лв., следван от Варна с 11,7 млрд., Стара Загора с 10,6 млрд. и Бургас с 8,5 млрд. лв. В тези региони икономическото развитие е повлияно от различни фактори – от индустриалното производство и услугите до туризма и енергетиката. Възстановяването на някои ключови сектори, като туризма и селското стопанство, също допринася за ръста в някои области. Заслужава внимание фактът, че вече няма област с БВП под 1 млрд. лв., което се дължи както на икономическия растеж, така и на инфлацията, която повишава номиналната стойност на произведените стоки и услуги. Въпреки това този растеж не е равномерно разпределен, като по-слабо развитите области продължават да изостават.
По БВП на човек от населението София отново води с 62 хил. лв., което я поставя далеч пред останалите области. Следват Стара Загора с 36,5 хил. лв. и Враца и Варна с около 27 хил. лв. Въпреки общия икономически растеж 18 от 28-те области в страната остават с под 20 хил. лв. БВП на човек, което подчертава икономическите дисбаланси. Областите с по-голям дял на земеделието са сред най-изоставащите, тъй като този сектор традиционно има по-ниска добавена стойност. Освен това единствено Стара Загора отчита спад в БВП, което се дължи основно на нормализирането на енергийните пазари, които имаха извънредно високи нива на приходи в предходните години. Въпреки че в много области има номинален икономически растеж, инфлацията води до реален спад в икономическите показатели, което създава предизвикателства пред устойчивото развитие на регионите. Важно е да отбележим, че през последните няколко години текат процеси на пренареждане сред най-слабо развитите региони на страната; Северозападът вече не е на дъното на таблицата. Според последните данни с най-нисък БВП на човек са Хасково, Силистра, Сливен и Кюстендил, а чак след тях идват Видин и Монтана. Разликите между тези области обаче са малки, което от своя страна означава, че бъдещи размествания са много вероятни.
На този фон инвестиционната активност бележи ръст във всички региони на страната с изключение на Добрич, където остава без промяна. Най-значителен годишен ръст в разходите за придобиване на дълготрайни материални активи от нефинансовите предприятия се наблюдава в Сливен – практическо удвояване, макар и от сравнително ниска изходна база. Над 50% увеличение в инвестициите се наблюдава в икономически по-слабо развити райони като Видин, Хасково, Ямбол, Перник и Ловеч, като основната причина за това е забавянето на инвестиционната активност през предходните години. Сред водещите областни икономики София също отбелязва значителен ръст – и тук почти 50%, докато Пловдив и Бургас показват стабилен растеж съответно от 38% и 36%. Очаквано, най-високите разходи за придобиване на дълготрайни материални активи остават в столицата – близо 14 млрд. лв., а с над милиард лева разходи са и Пловдив, Варна, Бургас и Стара Загора. Ако се разгледат инвестициите спрямо населението, София отново е лидер с 10,9 хил. лв. на човек, следвана от Пловдив с 5,9 хил., както и Ямбол, Пазарджик и Сливен, които също регистрират високи стойности. Този процес на засилена инвестиционна активност в икономически по-слабо развити райони създава предпоставки за сближаване между отделните региони, но устойчивостта му ще зависи от дългосрочната политика и запазването на положителните тенденции през следващите години.
Пазарите на труд – крачка напред, две назад
Големите и трайни разлики в равнището на икономическо развитие между областите личи най-ясно в диспропорциите на пазара на труд. Според последните достъпни данни за четвъртото тримесечие на 2024 г. разликата в коефициентите на заетост на населението (15–64 г.) между водещите области и тези на опашката приближава 30 проценти пункта. Докато във Варна общата заетост надхвърля 79%, в Смолян приближава 78%, в София – 76%, то в Силистра делът на работещите е едва 54%, в Ловеч – 58%, в Сливен – 59%. Въпреки че на национално ниво заетостта отдавна надхвърли предишното си рекордно равнище от 2019 г., това далеч не е вярно на регионално ниво. Ако сравним с четвъртото тримесечие на 2019 г. – последното „нормално“ преди началото на ковид пандемията, – 13 от 28-те области на страната не са успели да възстановят коефициента си на заетост, а при някои спадът е особено отчетлив – във Велико Търново и Ловеч спадът е с над 15 пункта, в Разград и Ловеч – с по 6. Прави впечатление също, че регионите, които постигат най-голям ръст за същия период, са от тези с най-големи проблеми преди пандемията – Монтана, Смолян, Видин. Това е пореден пример за пренареждането на областите в дъното на класацията по икономическо развитие.
Значително е разслоението при безработицата. Докато София е на „санитарните“ 1,7% безработни в началото на 2025 г., Варна, Габрово и Перник – на 4%, в седем области безработицата е над 10%, във Видин приближава 15%, а в Монтана и Силистра надхвърля 12%. Това от своя страна означава, че докато в най-развитите области фирмите срещат особени трудности пред намирането на нови работници за експанзия на дейността си, което се превръща в спирачка пред местния икономически растеж, в тези на опашката продължава да има значителен брой хора, които не могат да намерят работни места – заради ниска квалификация, липса на подходящи работни места или пък друго. В резултат на дисбалансите в икономическото развитие и пазара на труд между областите има и много големи разлики във възнагражденията и стандарта на живот на работниците. Докато в столицата към края на 2024 г. средната заплата приближава 3300 лв., в Смолян, Благоевград, Кюстендил и Видин тя остава двойно по-ниска, под 1650 лв. месечно.
|
Ключови думи
региони
икономически растеж
заетост
пазар на труда
Адриан Николов