Бизнес БРОЙ /// Мениджър 06/23
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4
Голямата луда гръцка икономика
Някога болното звено на еврозоната се превърна в нейния отличник
Голямата луда гръцка икономика
Някога болното звено на еврозоната се превърна в нейния отличник
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
3
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
„Гръцката икономика напредва“, „Гърция вече не е проблемното дете на Европа“, „Как Гърция премина от фалита до растежа“, „Гърция е на ръба на икономически мегацикъл“ – това са само част от заглавията в западните медии, отразяващи възхода на гръцката икономика. Южната ни съседка привлича вниманието на все повече инвестиционни банки, анализатори, рейтингови агенции и експерти със силния и донякъде неочакван (поне не с такива темпове) растеж на икономиката си.
Доскоро обаче ситуацията в страната не беше така розова. През 2015 г. Гърция беше на ръба на икономическото бедствие и нарастващи спекулации за излизането ѝ от еврозоната. Едва съвзела се малко по-късно, страната се изправи пред коронавирусната пандемия, която взе много жертви и доведе до тежък удар върху туристическия сектор.
Днес икономиката ѝ няма много общо с миналото, като гуверньорът на централната банка очаква гръцките дългови книжа скоро отново да получат инвестиционен рейтинг според Financial Times.
Мнозина поглеждат към Гърция и се питат как страната успя да постигне това. Отговорите са комплексни и се дължат на редица мерки, които страната предприе през годините – икономии, данъчни увеличения, контрол на заплатите в публичния сектор и промени в пенсионната система. Спредът между гръцките и германските облигации намалява след пика на дълговата криза в еврозоната, за да се търгува близо до тези на Италия. Преките чуждестранни инвестиции и износът значително нарастват. Икономиката сега е с 6,4% над предпандемичните си нива.
Goldman Sachs определя Гърция като изключителна икономическа история в свой анализ. „В момента гледаме икономика, която расте с почти 3 процентни пункта над очаквания темп на растеж в еврозоната“, се посочва в доклада на банката. Експертите добавят, че се очаква инфлацията в страната също да се забави по-бързо спрямо сходни икономики.
След дълговата криза възстановяването на страната е бавно и постепенно, което отговаряше на очакванията. Това, което е много интересно – и донякъде изненадващо, – е какво се случи след пандемията. От 2021 г. нивото на икономическата активност в Гърция е забележително високо.
Трябва да се отбележи, че има цикличен компонент, особено в туризма, който е част от историята и не може да бъде пренебрегнат. Но основният двигател са увеличаването на капиталовите разходи и капиталообразуването – иначе казано, инвестициите.
През последното десетилетие Гърция инвестира скромните около 10% от Брутния си вътрешен продукт на годишна база. За сравнение – преди глобалната финансова криза страната инвестира около 24% от БВП всяка година, показват данните на Goldman Sachs.
Нетните потоци от преки чуждестранни инвестиции в Гърция за 2022 г. достигат 7,2 млрд. евро при 5,3 млрд. евро година по-рано, по данни на Гръцката централна банка. Това представлява ръст от 35% на годишна база и 61% в сравнение с 2019 г., както и най-високото число от 2002 г. насам.
Туризмът, най-големият сектор на гръцката икономика, който генерира около една пета от нейния БВП, също се възстановява с впечатляващи темпове. Той достигна 97% от нивото си преди пандемията (по данни на Goldman Sachs). Чужденците не само почиват в страната, но и инвестират сериозно в недвижими имоти. Продажбите на имоти на чуждестранни купувачи са почти четири пъти по-високи миналата година в сравнение с 2007 г., достигайки почти 2 млрд. евро.
Но постигнатият успех не трябва да замъглява пътя на страната към необходимите реформи. Гърция все още има едно от най-високите нива на дълга в еврозоната, а икономиката ѝ е с около една пета по-малка спрямо 2008 г.
Когато си последователен, резултатът идва дори на юг от нас
Николай Ваньов, CFA, управляващ директор инвестиции и търговия в MK Brokers, член на Управителния съвет
Възстановяването на гръцката икономика най-сетне достигна нивата от преди развитието на дълговата криза в страната (2010 г.). Това е показателно за дълбоката щета, нанесена от липсата на адекватна фискална и дефицитна политика на правителството.
Основните фактори, допринесли за възстановяването на страната, са точно тези, които гърците най-много мразеха след дълговия фалит – бюджетните рестрикции, наложени от т.нар. „тройка“ (Европейската централна банка, Международния валутен фонд и Световната банка), спазването на устойчиви дефицити и либерализацията на икономиката (намаляването на изключително раздутия и неефективен държавен сектор).
Колкото до темповете на нарастване, изненадата по-скоро идва от това, че мерките бяха последователно приложени – първо (донякъде изненадващо предвид икономическата авантюристичност на бившия финансов министър Янис Варуфакис) от правителството на Алексис Ципрас и СИРИЗА, после от правителството на Кириакос Мицотакис и „Нова демокрация“. Особено важна роля в полагането на устойчива база за ръст на гръцката икономика имат вторите.
Според мен основните предизвикателства пред гръцката икономика са няколко. На първо място може би е връщането към балансирани бюджети след ковид кризата. За 2022 г. бюджетното салдо на Гърция като дял от БВП е -2,7%, което не изглежда плашещо, но опитът на икономиката от миналото, както и трите години на сериозни дефицити, със сигурност тежат.
Реалното управление на правителствения дълг също се очертава като проблематично – към края на 2022 г. той все още e на нива от 177% от БВП на страната, като очакванията са за неговото спадане до 148% през 2028 г., тоест сериозна нормализация липсва на хоризонта.
Друг проблем се явява икономическото разслояване на обществото – докато преди дълговата криза социалните плащания спомагаха за по-равномерно разпределение на доходите, то към настоящето, особено след ковид и глобалните инфлационни процеси, по-голяма част от гръцкото общество се чувства икономически несигурна. Всъщност това е и една от причините СИРИЗА отново да се намира в политическата колода от опции.
По отношение на евентуална дългова криза очакванията са ми по-скоро да няма такава. Удържането на ниски бюджетни дефицити от последните две правителства на Гърция, както и консервативният подход при предлагането на нови дългове, са фактори, които говорят за понижена вероятност от дългова криза.
|
Ключови думи
икономиката на Гърция
еврозона
възстановяване
дългова криза