Бизнес БРОЙ /// Мениджър 04/25

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Няма място за старите офиси

Защо е време да кажем сбогом – и то без лоши чувства – на така удобното познато

Няма място за старите офиси

Няма място за старите офиси

Защо е време да кажем сбогом – и то без лоши чувства – на така удобното познато

Няма място за старите офиси
quotes

Хибридни модели на работи, гъвкава работна среда и умни технологии – това, което доскоро звучеше като футуристична прогноза, вече е ежедневие. Промените в офис пространствата се развиват бързо, а въздействието им върху компаниите и служителите ще се реализира по-скоро, отколкото предполагахме. В този контекст разбирането за това как трябва да изглежда офисът на бъдещето не е просто модерна тема, а стратегическа необходимост.

С други думи, време е да кажем сбогом на традиционните работни среди. И по-важното – да видим накъде се насочваме.

Да започнем с

това, което ще запазим.

По същество – това са самите офиси. Въпреки че по време на пандемията имаше много гръмки заглавия как офис пространствата остават в миналото за сметка на работата от вкъщи или споделените работни пространства, днес реалността не изглежда такава. Според последни проучвания глобалната тенденция сочи към увеличение на посещаемостта в офисите, макар числата да не достигат тези от преди пандемията. В доклада на KPMG 2024 CEO Outlook 83% от главните изпълнителни директори посочват, че очакват служителите да се завърнат изцяло в офисите в рамките на следващите три години. Това е голям ръст спрямо отчетените 64% през 2023 г. Освен това 87% от анкетираните отбелязват, че са склонни да възнаградят служителите си, които се завръщат в офиса, чрез повишения или бонуси.

Данните са показателни, че стойността на офисите се запазва въпреки гъвкавите модели на работа. Една от основните причини за завръщането в тях е възможността за социален контакт, сътрудничество, взаимодействие. Това на практика означава, че офисите съвсем няма да останат в историята, но ще им се наложи да намерят баланс между подкрепата за работа в екип и осигуряването на удобства на служителите, които работят хибридно.

С какво обаче офисите трябва да се разделят по пътя към новото им „аз“?

Сбогом на персоналните бюра

Все повече компании преминават към създаване на гъвкави работни пространства, с което се отказват от традиционния модел, при който всеки служител има собствено бюро. Благодарение на модулни решения офисите могат лесно да се преорганизират и да се оформят зони за съвместна работа, съобразени с текущите нужди и цели.

Този подход предлага добра възможност да се адаптира работната среда според броя на служителите, които се очакват в офиса в определен период. Освен това насърчава междуекипното общуване и създаването на по-жива и динамична среда.

Добре е обаче да се спомене, че моделът не работи навсякъде. В някои компании служителите все още посещават офиса ежедневно, изградили са силни социални връзки и ясно установени начини на сътрудничество. В такива случаи прекаленият стремеж към промяна може да наруши вече работещи механизми, вместо да ги подобри.

Без хартиени таблици

Съвременните офиси все по-често разчитат на нови технологии, които повишават ефективността и устойчивостта на работната среда. Интелигентните сгради предлагат решения за следене на качеството на въздуха, оптимално използване на пространството и намаляване на енергийните разходи. Междувременно инвестициите в екоматериали, възобновяеми енергийни източници, удобства като велостойки и автоматизирано осветление не само щадят околната среда, но и привличат служители и клиенти, за които зелените ценности са приоритет. Всичко това е изключително полезно за компаниите – те получават възможност да намалят разходите си, като същевременно демонстрират ангажираност към екологични практики.

Друг пример за подобренията, които технологиите могат да внесат в офисите, са системите за вътрешна навигация. Те улесняват ориентирането в големите сгради и намирането на свободни работни места, докато офис мениджърите получават данни за по-добро планиране на пространствата. Геозащитата също набира скорост – чрез виртуални граници се гарантира сигурност в чувствителни зони и се изпращат предупреждения при инциденти. Технологията е особено полезна в сектори като финанси, IT, здравеопазване – където сигурността на данните е от първостепенно значение.

Не на стерилния офис интериор

Следващото решение вече се налага като силна тенденция през последните години. Идеята е за използване на максимално много естествена светлина, естествени материали и зеленина – т.нар. биофилен дизайн. Тук вариантите са наистина безброй – от жива растителност в помещенията до водни стени и шадравани, сгради с обособени „зелени белодробни зони“. Накратко казано – подходът цели да възстанови връзката на хората с природата в застроената среда. Освен всички ползи за служителите биофилният дизайн предлага много добри решения, когато става въпрос за брандиране и естетика.

Глобалните стандарти са минало 

Все повече компании залагат на автентичен местен дизайн, като адаптират офисите си спрямо културата на страната или града, в който се намират. Например офисът на Airbnb в Сан Франциско е проектиран така, че всяка конферентна зала е вдъхновена от реални обяви на платформата от различни части на света. Така се създава уникална идентичност за всяко работно пространство, което не само отличава компанията визуално. Подходът прави офиса по-близък и уютен за служителите, а за гостуващите колеги създава приятно и запомнящо се преживяване.

Офис капсулите са демоде 

Отминаха дните, в които се очакваше офисите да са „капсулирани“ пространства, които да предоставят всички удобства за служителите си. Фокусът сега се измества към отворени достъпни зони – както вътрешни, така и външни, – които насърчават социални контакти, културни събития и усещане за принадлежност. Един от примерите за такъв подход е кампусът на Google в Лондон – King's Cross, където офисите разполагат с покривни градини, обществени пространства и отворени зони за събития, достъпни и за хора извън компанията. Този тип дизайн не само подобрява работната атмосфера, но и превръща офисите в активна част от живота на града – нещо, което все повече служители и граждани оценяват.

Безспорен факт е, че подобно на много други фактори, работната среда също се промени през последните години. Разбираемо е компаниите и служителите да изпитват несигурност в подобни напълно нови за тях условия. Истината е обаче, че макар и предизвикателна, настоящата ситуация предлага много възможности. Пред бизнеса и служителите се отваря възможност за креативност и иновации, чрез които могат да вдъхнат нов живот на познатите скучни офис пространства.