Бизнес БРОЙ /// Мениджър 12/24

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Пазар и регулации

Първа международна енергийна конференция на сп. „Мениджър“

Снимки:

Александър Николов

Пазар и регулации

Пазар и регулации

Първа международна енергийна конференция на сп. „Мениджър“

Пазар и регулации
quotes

От ляво надясно: Доц. д-р Виктор Аврамов, преподавател в НБУ, модератор; доц. д-р Иван Иванов, председател на КЕВР; Владимир Дичев, главен търговски директор на „Електрохолд България“; Никола Габровски, ръководител „Бизнес развитие“ в БНЕБ; Ангелин Цачев, изпълнителен директор на „Електроенергиен системен оператор“

Пазарът на електроенергия се променя. Търговията – такава, каквато я познавахме преди десет години, вече не е същата. Това коментираха експерти в рамките на панел „Обновеният пазарен дизайн – предизвикателства и възможности“, част от първата Международна енергийна конференция, организирана от сп. „Мениджър“. Те припомниха, че предстои присъединяването на България към две платформи за балансираща енергия – PICASSO и MARI, с което страната ще навлезе в европейската конкуренция. Междувременно БНЕБ планира разширяването на портфолиото си – включително 15-минутни продукти в сегмента „Ден напред“ от второто тримесечие на 2025 г.; продукт „уикенд“ със съответния профил; два нови пикови профила. Работи се и по проект за въвеждане на организиран пазар на гаранции по произход, стана ясно още по време на разговора.

Боряна Шотекова, съдружник в адвокатско дружество „Андрей Делчев и партньори“, обясни какви са правните аспекти на нарушенията на чл. 5 от REMIT

България е на четвърто място по нарушения на европейския пазар, като огромна част от тях са за злоупотреба с вътрешна информация. Това заяви в презентация „Пазарни манипулации чрез разслояване (layering) и лъжливи поръчки (spoofing)“ д-р Юлиан Войнов, директор на Дирекция „Мониторинг и контрол на Регламент (ЕС) 1227/2011 (REMIT)“ в КЕВР. Той разясни, че REMIT цели да предпази пазара на електроенергия от манипулации с цел защита на интересите на потребителите, като санкциите са в две насоки – разслояване на поръчки и фалшиви поръчки. Основните нарушения в Европа са свързани с манипулации или опит за манипулации на пазара, добави Войнов.

Александър Давид, главен юридически съветник на Германската федерална мрежова агенция (Bundesnetzagentur); д-р Нияз Валитов, ръководител на екипа за разследвания по REMIT на Агенцията, разказаха за пазарните манипулации по смисъла на REMIT в Германия

Десислава Стефанова, служител по въпросите на политиките в отдела по Пазарна информация и прозрачност в Европейската агенция за сътрудничество на енергийните регулатори, сподели какви са новостите в REMIT II при регистрация на пазарните участници, докладването на данни и оповестяването на вътрешна информация 

От ляво надясно: Калоян Стайков, главен икономист в Института за енергиен мениджмънт, модератор; Пламен Младеновски, директор на Дирекция „Електроенергетика и топлоенергетика“ в КЕВР; Румен Радев, предприемач и експерт по енергетика

Когато говорим за компенсационни мерки, е добре преди това първо да видим откъде идват изкривяванията на пазара, коментираха експерти в рамките на Fireside chat на тема „Възможности за национални политики за подкрепи в условията на общ електроенергиен пазар“. Според тях на европейския енергиен пазар основно предизвикателство е свързаността, като е необходимо не само изграждане, но и модернизиране на вътрешната мрежа на ниво всички държави членки.

От ляво надясно: Калоян Стайков, главен икономист в Института за енергиен мениджмънт; Надежда Мяшкова, съосновател и изпълнителен директор на Power Partner Solutions; Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите; инж. Николай Стефанов, основател и управляващ партньор на „Новата енергийна реалност“

Необходими са инвестиции в инфраструктура и дигитализация, анализ на данни. Основното остава пазарът – той трябва да дава възможност на всяка една иновация, нова технология и всяко решение, което може да осигури сигурност и по-ниска цена, да навлиза лесно. Това стана ясно от панел „Развитието на енергийната инфраструктура в променящите се енергийни пазари“. Експерти обърнаха внимание на пазара на дребно. Според тях е от съществено значение да се работи в посока либерализация и демократизация за потребителите, така че те да могат да имат активна роля на пазара.