Бизнес БРОЙ /// Мениджър 12/24
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4
Пазар и регулации
Първа международна енергийна конференция на сп. „Мениджър“
Пазар и регулации
Първа международна енергийна конференция на сп. „Мениджър“
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
3
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
От ляво надясно: Доц. д-р Виктор Аврамов, преподавател в НБУ, модератор; доц. д-р Иван Иванов, председател на КЕВР; Владимир Дичев, главен търговски директор на „Електрохолд България“; Никола Габровски, ръководител „Бизнес развитие“ в БНЕБ; Ангелин Цачев, изпълнителен директор на „Електроенергиен системен оператор“
Пазарът на електроенергия се променя. Търговията – такава, каквато я познавахме преди десет години, вече не е същата. Това коментираха експерти в рамките на панел „Обновеният пазарен дизайн – предизвикателства и възможности“, част от първата Международна енергийна конференция, организирана от сп. „Мениджър“. Те припомниха, че предстои присъединяването на България към две платформи за балансираща енергия – PICASSO и MARI, с което страната ще навлезе в европейската конкуренция. Междувременно БНЕБ планира разширяването на портфолиото си – включително 15-минутни продукти в сегмента „Ден напред“ от второто тримесечие на 2025 г.; продукт „уикенд“ със съответния профил; два нови пикови профила. Работи се и по проект за въвеждане на организиран пазар на гаранции по произход, стана ясно още по време на разговора.
Боряна Шотекова, съдружник в адвокатско дружество „Андрей Делчев и партньори“, обясни какви са правните аспекти на нарушенията на чл. 5 от REMIT
България е на четвърто място по нарушения на европейския пазар, като огромна част от тях са за злоупотреба с вътрешна информация. Това заяви в презентация „Пазарни манипулации чрез разслояване (layering) и лъжливи поръчки (spoofing)“ д-р Юлиан Войнов, директор на Дирекция „Мониторинг и контрол на Регламент (ЕС) 1227/2011 (REMIT)“ в КЕВР. Той разясни, че REMIT цели да предпази пазара на електроенергия от манипулации с цел защита на интересите на потребителите, като санкциите са в две насоки – разслояване на поръчки и фалшиви поръчки. Основните нарушения в Европа са свързани с манипулации или опит за манипулации на пазара, добави Войнов.
Александър Давид, главен юридически съветник на Германската федерална мрежова агенция (Bundesnetzagentur); д-р Нияз Валитов, ръководител на екипа за разследвания по REMIT на Агенцията, разказаха за пазарните манипулации по смисъла на REMIT в Германия
Десислава Стефанова, служител по въпросите на политиките в отдела по Пазарна информация и прозрачност в Европейската агенция за сътрудничество на енергийните регулатори, сподели какви са новостите в REMIT II при регистрация на пазарните участници, докладването на данни и оповестяването на вътрешна информация
От ляво надясно: Калоян Стайков, главен икономист в Института за енергиен мениджмънт, модератор; Пламен Младеновски, директор на Дирекция „Електроенергетика и топлоенергетика“ в КЕВР; Румен Радев, предприемач и експерт по енергетика
Когато говорим за компенсационни мерки, е добре преди това първо да видим откъде идват изкривяванията на пазара, коментираха експерти в рамките на Fireside chat на тема „Възможности за национални политики за подкрепи в условията на общ електроенергиен пазар“. Според тях на европейския енергиен пазар основно предизвикателство е свързаността, като е необходимо не само изграждане, но и модернизиране на вътрешната мрежа на ниво всички държави членки.
От ляво надясно: Калоян Стайков, главен икономист в Института за енергиен мениджмънт; Надежда Мяшкова, съосновател и изпълнителен директор на Power Partner Solutions; Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите; инж. Николай Стефанов, основател и управляващ партньор на „Новата енергийна реалност“
Необходими са инвестиции в инфраструктура и дигитализация, анализ на данни. Основното остава пазарът – той трябва да дава възможност на всяка една иновация, нова технология и всяко решение, което може да осигури сигурност и по-ниска цена, да навлиза лесно. Това стана ясно от панел „Развитието на енергийната инфраструктура в променящите се енергийни пазари“. Експерти обърнаха внимание на пазара на дребно. Според тях е от съществено значение да се работи в посока либерализация и демократизация за потребителите, така че те да могат да имат активна роля на пазара.
|
Ключови думи
Международна енергийна конференция
енергиен пазар
ВЕИ
зелени цели
Зелена сделка
БНЕБ