Бизнес БРОЙ /// Мениджър 08/24
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4
Подземното богатство на България
Секторът е двигател на икономическия растеж, но същевременно трябва да гарантира, че този растеж е устойчив и екологично отговорен
Подземното богатство на България
Секторът е двигател на икономическия растеж, но същевременно трябва да гарантира, че този растеж е устойчив и екологично отговорен
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
3
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
Д нес все по-усилено се говори за това как да постигнем зеления преход. Но в този разговор често се пропуска важната подробност, че зеленият преход е немислим без минната индустрия. Изненадващо е колко малко знае обществото за бранша. Минерално-суровинната индустрия е в основата на развитието на всички цивилизации от незапомнени времена. Тази индустрия е важна част от веригата на стойността със значение и за много други сектори. Повече от ¾ от всичко, което използваме в ежедневието, е произведено от добитите суровини, а останалото е произведено с машини и инструменти, направени също от минерални суровини.
Европа в момента преживява бърза трансформация, докато се стреми да изпълни амбициите на Зелената сделка за чиста енергия. Тази трансформация изисква голямо количество минерали и метали: литий, никел, кобалт, графит, мед, боксит и редкоземни елементи. Днес потреблението на суровини е по-голямо от всякога. Например за изграждането на една-единствена вятърна турбина са необходими стотици килограми мед и редкоземни елементи, а очакванията са нуждата от суровини за изграждането им да се увеличи 6 пъти през 2030 г. и до 15 пъти през 2050 г. Всичко това е в резултат на повишения дял на инсталираните мощности за производство на енергия от възобновяеми източници. От друга страна, повишеното производство на енергия от възобновяеми източници и нуждата за съхранението ѝ са причина за очакванията глобалното търсене на метали като алуминий и мед да се удвои до 2050 г., а търсенето на метали за батерии като литий, никел и кобалт да нарасне с 500%.
Европейската комисия признава, че за да бъде устойчиво развитието, поне 10% от годишното потребление на критични суровини трябва да бъдат добивани в Европа до 2030 г. Това означава, че е необходимо значително увеличение на добива на суровини в рамките на континента, за да постигнем целите на Зелената сделка. Респективно се изисква откриване на нови находища и разработване на нови мини, което може да бъде постигнато чрез инвестиции и технологични иновации.
ШАНС ЗА БЪЛГАРСКАТА МИННА ИНДУСТРИЯ
При тази реалност наличието на подземни богатства в даден регион е ценно предимство и възможност за неговото устойчиво развитие. Това дава шанс на България не само да затвърди позициите, които има, но и да докаже, че може да бъде лидер, заставайки на преден план в усилията на ЕС да осигури стратегически суровини. С нашия експертен опит можем да допринесем за икономическата стабилност на целия регион. Всичко това е възможно само в условията на социална търпимост и с подкрепата на гражданите.
Добивната индустрия в България осигурява близо 5% от брутния вътрешен продукт – в зависимост от международните цени на борсовите стоки. Сравнението с други индустрии показва, че минерално-суровинният сектор предоставя стабилни и добре платени работни места, които значително подобряват жизнения стандарт. Несъмнено е, че той е гаранция за повишаване на конкурентоспособността на националната икономика, шанс за младите хора да работят тук. Минната индустрия е двигател на икономическия растеж, но същевременно трябва да гарантира, че този растеж е устойчив и екологично отговорен. Българските добивни компании изразходват все повече средства за иновативни технологии и модернизация, както и за решения за изграждане на собствени ВЕИ мощности.
Грижата за опазването на околната среда е от особена важност. Множество са проектите в посока намаляване на въглеродния отпечатък и енергийна ефективност. Промените в отрасъла през последните години са значителни. Днешните рудници са дигитализирани, автоматизирани, всички процеси са свързани онлайн, операциите се ръководят от изкуствен интелект. Трябва да отчетем и факта, че компаниите в България изпреварващо въвеждат иновации и внедряват авангардни решения, както никога досега. Неслучайно начинът, по който се работи у нас, е сочен за пример. В България експлоатираме руда с ниско съдържание на полезната част, което значително оскъпява дейностите. Ние оперираме с 0,3% съдържание на тон добита руда, а средно за Европа то е 2%. В световен мащаб средната концентрация е дори около 6%. Това налага нашите компании да правят огромни капиталовложения в нови технологии за добив и преработка, както и да инвестират в постоянна квалификация на персонала.
Въпреки че секторът е високорисков, благодарение на инвестициите в безопасност са намалели и злополуките в него. Общият брой трудови злополуки през изминалата 2023 г., е 97 броя, като бележи спад с 5% спрямо предходната 2022 г. и това е устойчива тенденция през последните 15 години. Особено внимание по отношение на човешките ресурси в бранша се отделя на образованието и подготовката на бъдещи кадри. От 2015 г. е призната водещата роля на минерално-суровинната индустрия в дуалното обучение. В регионите с развита минна промишленост компаниите активно подпомагат образователния процес с преподаватели, модерна материално-техническа база, условия за производствени практики в реална среда и редица допълнителни стимули за учениците.
По този начин, освен че се осигуряват необходимите бъдещи кадри по специфични професии, се дава възможност за работа и реализиране на младите хора в страната и регионите. Факт е, че безработицата в тези общини е изключително ниска, а заплащането е сред най-високите, надхвърлящо дори средното за столицата. Резултатно е и сътрудничеството с Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“, който е основното висше учебно заведение в страната, подготвящо хора за бранша. Бизнесът осигурява както платени производствени стажове и стипендии по време на обучението на студентите, така и преки възможности за професионална реализация.
КОРПОРАТИВНА СОЦИАЛНА ОТГОВОРНОСТ
Освен своята пряка дейност минните компании осъзнават важната си роля и отговорността си за подпомагане на обществото. Десетки са инициативите по региони в сферата на социално-икономическото развитие. Сред тях са социални и инфраструктурни проекти, подкрепа на културата, на спорта и образованието. Все по-сериозно се обръща внимание на инвестициите в различни проекти, които стимулират местния бизнес чрез фондове и програми за създаване на допълнителна заетост, за да може след затварянето на мината регионът да продължи да се развива и хората да имат поминък и да останат да живеят там. Ако всички говорим за обезлюдяване на регионите, изтъквайки основни причини като липсата на училища и болници, то в онези „малки“ общини индустрията е тази, която строи училища и болници, инвестира в медицинска апаратура и училищни лаборатории, осигурява стипендии за образование и целеви средства за подпомагане на местния бизнес. Тези работни места дават нов живот на цели региони, създавайки икономическа стабилност и социална свързаност. Дългосрочният ангажимент и волята на компаниите от минния сектор да допринасят не само за икономическото развитие, но и за благосъстоянието на обществото се виждат в и кризисни ситуации. Компаниите се включват активно при нужда за справяне с последствията от различни природни бедствия. Това показва, че те са надежден партньор при кризи, което е още един израз на корпоративната им социална отговорност.
ПЪТЯТ НА ЕВРОПА КЪМ СУРОВИННА НЕЗАВИСИМОСТ
Ако Европа продължи да разчита на внос на суровини, рискува да стане зависима от страни с по-слаби екологични и социални стандарти, което ще компрометира усилията за устойчиво развитие в световен мащаб. Основните проблеми са ясни:
• нарастващото търсене на суровини;
• високата зависимост от внос;
• необходимостта от устойчиво развитие. Няколко са стъпките в тази посока, които трябва да се направят. На първо място е необходимо да се засилят проучванията за суровини. Да се обнови базата данни с видовете полезни изкопаеми, защото информацията за подземните богатства на Европа датира като знания от 70-те до средата на 80-те години на миналия век. На второ място – да не се допусне прекомерно рестриктивната регулаторна рамка за европейските минни компании. Тя би могла да ги постави в неравностойно положение спрямо добивната индустрия в останалите части на света. Това би ги направило неконкурентоспособни. Ключов тук ще бъде балансът между поставените цели и възможностите за работа на минната индустрия като основен двигател на устойчивото развитие, като същевременно се гарантира, че това развитие е екологично отговорно.
|
Ключови думи
минна индустрия
миннодобивен сектор
зелени политики
критични суровини