Бизнес БРОЙ /// Мениджър 10/24

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Строителство и инвестиции

Трета годишна конференция на сп. „Мениджър“

Автор:

Николета Илиева

Снимки:

Николай Дойчинов

Строителство и инвестиции

Строителство и инвестиции

Трета годишна конференция на сп. „Мениджър“

Строителство и инвестиции
quotes

Приемане на България в Шенгенското пространство по суша и в еврозоната са основните фактори, които могат да окажат благоприятно влияние върху българската икономика. Рисковете идват от политическата нестабилност, институционалната непредвидимост, международните конфликти и президентските избори в Съединените щати. Такава картина очерта Ясен Георгиев, изпълнителен директор на Института за икономическа политика, който представи презентация на тема „Икономическите прогнози за 2025 г. и влиянието им върху бизнес средата“ по време на третата Годишна конференция за строителство и инвестиции, организирана от сп. „Мениджър“. На нея ключови експерти от строителния сектор, бизнес лидери, представители на месната власт и държавата  обсъдиха актуалното състояние на жилищния пазар в България, инвестиционния климат, зелената трансформация в строителството и бъдещето на градовете.

От ляво надясно: Иван Велков, член на УС на БСК, председател на БГФМА и FIABCI, модератор; Евгений Кънев, доктор по икономика и управляващ съдружник на консултантска компания за сливания и придобивания „Маконис“; инж. Асен Чавдаров, член на УС на Националната асоциация на строителните предприемачи; Ралица Ценова, изпълнителен директор на Home2U; Адриан Юриев, изпълнителен директор, „Азур Хоумс“ АД,Ypi.bg, Fixandgo.bg

Високият дял на сивата икономика продължават да хвърлят сянка върху прозрачността на процесите в имотния сектор. Жилищният пазар, особено в София, показва трайно високо търсене, което значително надвишава предлагането – основен фактор за продължаващото покачване на цените, стана ясно от дискусионния панел „Жилищен пазар – поглед отвътре“. В него участниците предоставиха задълбочен поглед върху актуалния инвестиционен климат в България, динамиката на жилищния пазар и очакванията за развитието му след присъединяването на страната към еврозоната.

От ляво надясно: Иван Велков, член на УС на БСК, председател на БГФМА и FIABCI, модератор, Николай Иванов, регионален мениджър на Photomate и Валентин Господинов, директор проекти за SUNOTEC

България се утвърждава като един от водещите играчи в Европа в областта на фотоволтаичните системи, казаха Николай Иванов, регионален мениджър на Photomate, и Валентин Господинов, директор проекти за SUNOTEC, по време на Fireside Chat. Според тях множеството фабрики и заводи в страната разполагат с потенциал – например просторни покривни площи, за инсталиране на соларни системи и производство на електроенергия на място. Експертите подчертаха, че темата за енергийната ефективност е немислима без включването на фотоволтаици, като в същото време технологиите, особено батериите, стават все по-достъпни.

От ляво надясно: Иван Велков, член на УС на БСК, председател на БГФМА и FIABCI, модератор; Ренета Колева, заместник-министър в Министерството на околната среда и водите; инж. Иван Моллов, изпълнителен директор на „Райкомерс Конструкшън“ 

Симбиозата между държавата и частния сектор се очертава като решаващ фактор за успеха на устойчивото и зеленото строителство, подчертаха участниците в панела „Строителство с мисъл за бъдещето“. Дискусията се фокусира върху амбициозните цели на ЕС за декарбонизация и опазване на околната среда, както и върху финансовата подкрепа за подобни инициативи, от която страната ни може да се възползва. Експертите обаче акцентираха, че „зелено“ не е синоним на „устойчиво“ – това е само началната стъпка в сложен процес от мерки, които гарантират трайното и отговорно развитие на сектора.

От ляво надясно: Иван Велков, член на УС на БСК, председател на БГФМА и FIABCI, модератор; Пенчо Милков, кмет на община Русе; Васил Терзиев, кмет на Столична община

В дискусионния панел „Дебат на градовете“ кметовете на София и Русе очертаха приоритетите за бъдещото развитие на общините – балансирани решения, опростяване на административните процеси фискална децентрализация в полза на местните общности и дългосрочна визия от 10–15 години, която да бъде следвана от администрацията. Според тях ключовият фактор за привличане на инвестиции е доверието в институцията на кметството, а градовете трябва да се превърнат в по-привлекателни места за живот, за да задържат жителите си.