Електронните ваучери - високотехнологична социална придобивка

Дигитализацията създава нов потенциал и носи ползи за бизнеса и обществото

Автор:

Ева Христова

Електронните ваучери - високотехнологична социална придобивка

Електронните ваучери - високотехнологична социална придобивка

Дигитализацията създава нов потенциал и носи ползи за бизнеса и обществото

Електронните ваучери - високотехнологична социална придобивка
quotes

Д игитализация та на ваучери те за храна в България е факт -- от 1 юли 2023 г., когато всички хартиени ваучери бяха заменени с електронни. Това развитие обхваща над 750 000 служители и представлява значителен потенциал за растеж на пазара, подобен на този в други държави като Великобритания и Франция. Преходът към цифрови технологии предлага редица ползи, които тепърва ще се разгръщат.

Разширен достъп и нови играчи на пазара

Дигитализацията премахва бариерите за участие в пазара на ваучери, като създава потенциал за нови участници от различни индустрии, включително финтех, банков и телекомуникационен сектор. Компаниите могат лесно да станат ваучерни оператори чрез готови софтуерни решения.

Това води до увеличена конкуренция и по-голямо разнообразие от предложения за работодателите и служителите.

Възможности за малките търговци

Дигиталните ваучери премахват нуждата от сложни договори и дългото чакане за плащания, което създава улеснен достъп и за малките търговци в отдалечени населени места. Сега с един ПОС терминал малките магазини могат да приемат електронни ваучери, което значително разширява пазара. Адаптивност и по-голям избор С електронните ваучери служителите могат да плащат не само за храна, но и битови сметки, за културни събития и услуги в хотели. Това увеличава както възможностите за потребителите, така и оборота за търговците. Неминуем ефект е и очакваното разширяване на мрежата от ПОС терминали в страната. 

Двигател на финансовите услуги и благосъстоянието

Електронните ваучери, достъпни чрез физическа или виртуална карта, имат потенциала да стимулират увеличаването на броя на ПОС терминалите у нас, което би допринесло за изсветляване на част от сивата икономика. Освободените от данъци, осигуровки и допълнителни административни разходи работодатели са поощрени към въвеждане и/или увеличаване на размера (сега до 200 лв.) на социалната придобивка, а това води до висока удовлетвореност на хората и повишено потребление. Тяхната покупателна способност се увеличава, без това да е за сметка на основното възнаграждение.

Преходът към електронни ваучери носи значителни ползи за бизнеса и обществото, като увеличава конкуренцията, улеснява участието на нови играчи и стимулира финансовото приобщаване. Тази трансформация е само началото на процес, който ще продължи да разширява своя обхват и възможностите на пазара на ваучери в България.