Кварталът на бъдещето се изгражда в Берлин

Siemens преобразява историческа индустриална база с цифрови иновации

Автор:

Алек Вучков

Снимки:

Личен архив

Кварталът на бъдещето се изгражда в Берлин

Siemens преобразява историческа индустриална база с цифрови иновации

Кварталът на бъдещето се изгражда в Берлин
quotes

Как си представяте квартала на бъдещето? Може би с модерна инфраструктура, където пешеходците, велосипедистите и общественият транспорт имат приоритет? С нови жилища и училища, офиси, производства, магазини, изследователски центрове, спортни и развлекателни съоръжения? С възможност да контролирате „умния“ си дом дистанционно и по всяко време, оптимизирайки разходите по поддръжката му? В Берлин такъв проект за градско развитие вече е в ход, движен от амбицията на технологичния концерн Siemens да докаже, че иновациите и традициите могат да вървят ръка за ръка.

Малко история

На 7 май 1897 г. Siemens & Halske придобива парцел земя в западното берлинско предградие Шпандау. В началото на XX в. компанията построява тук фабрики, в които работят хиляди служители, както и жилища за работниците. От 1914 г. районът става известен като Siemensstadt (градът на Siemens) – име, което носи и до днес. Кварталът процъфтява до 30-те години на ХХ век, но разрушенията от Втората световна война, разделянето на града и изграждането на Берлинската стена през 1961 г. спират по-нататъшното му развитие.

Сега, 127 години след първата инвестиция в Siemensstadt, върху 1 млн. кв. м площ Siemens в сътрудничество с партньори се наема да преобрази бившата индустриална база. Целта е да я превърне в удобен и комфортен квартал на бъдещето със зони за промишлена и търговска дейност, за научни изследвания, жилища, образователни институции и социална инфраструктура. Приносът на Siemens e в размер на 750 млн. евро – най-голямата единична инвестиция в Берлин. Общо в проекта ще бъдат вложени около 4,5 млрд. евро.

Обединение на дигиталния и реалния свят

Идеята на Siemensstadt Square, който ще бъде изграден на мястото на съществуваща локация в Шпандау, е не само да обедини пространство за живот и работа, но и да съчетае дигиталния и реалния свят. Холистичен цифров близнак за виртуално представяне се използва при планирането и изграждането, а по-късно и за управлението му. Тази интелигентната технология стои в основата на планирането, оптимизирането и експлоатацията на градската инфраструктура, която ще включва всичко – от възобновяема енергия до устойчиво управление на сгради. Плановете предвиждат Siemensstadt Square да бъде обитаван от около 35 000 души. За целта ще бъдат построени жилища, основно училище и две детски градини. До края на 2029 г. пък Deutsche Bahn ще възобнови жп линията до Siemensstadt. Повторното ѝ пускане и връщането в експлоатация на жп гарите Gartenstadt, Siemensstadt и Wernerwerk напредва по график.

За да бъде индустриалната локация готова за бъдещето, ще бъдат изградени два производствени центъра на около 180 хил. кв.м. Хъбът, който ще се използва от Siemens, ще бъде построен на територията на сегашния завод Dynamowerk. Заедно с това производствените операции на фабриката Schaltwerk за разпределителни уреди за средно и ниско напрежение също ще бъдат интегрирани. Бивша диспечерска зала ще бъде модифицирана, за да се създаде пространство за изследвания и лабораторни разработки. Siemens трансформира и начина, по който хората в новия квартал се придвижват. Общественият транспорт, възможностите за ходене и колоездене са основен фокус на стратегията. Концепцията включва електрическа мобилност, при която до 50% от местата за паркиране ще бъдат оборудвани с точки за зареждане от портфолиото на Siemens.

През 1897 г. Siemens & Halske закупува празен парцел северозападно от Берлин с идеята да концентрира там дейността си. През 1914 г. районът е наречен на името на компанията Siemensstadt

BUILDING X

Концернът интегрира най-новите си разработки, включително дигитални двойници, за да гарантира, че новият район ще бъде подготвен за бъдещето. Цифровият близнак служи не само като модел на данни за отделните сгради, но също така и за инфраструктура, енергоснабдяване и други комунални услуги. За да стане възможно това, всички данни за проекта се въвеждат в една платформа – Building X на Siemens, до която всички участващи имат достъп и могат да си сътрудничат. Така сградите и инфраструктурата ще се оптимизират, преди изобщо да бъдат построени. Building X е част от отворената цифрова бизнес платформа Siemens Xcelerator, която подпомага клиентите да дигитализират, управляват и оптимизират своите операции.

С поглед към бъдещето и разработването на нови офис сгради, планирани за 2027 г., допълващите цифрови решения – Building X Energy Manager и системата за управление на сградата Desigo CC, създават основата за оптимизирани сградни операции. Благодарение на изкуствения интелект приложението Building X Energy Manager може да се използва за наблюдение, анализиране и оптимизиране на потреблението на енергия, разходите и въглеродния отпечатък на сградното портфолио и да осигури спестяване на енергия до 30%. А Desigo CC позволява централно наблюдение и ефективен контрол на системите за отопление, вентилация и климатизация на сградата.

В допълнение към технологията за цифрови близнаци Building X 360° Viewer служи като инструмент за сътрудничество, който използва виртуални представяния на сгради за планиране на реконструкции на съществуващ сграден фонд. Що се отнася до електроснабдяването, Siemens работи в сътрудничество с Berliner Wasserbetriebe и местен доставчик на енергия, за да разработи най-големия в Европа топлообменник за отпадъчни води от този тип. В комбинация с термопомпи тази система ще доставя на района 100% CO 2 неутрално отопление и охлаждане.

Новият квартал е нещо повече от мащабен инвестиционен и технологичен проект. Той е част от цялостната стратегия за модернизирането на германската столица. „Siemensstadt Square ще допринесе за превръщането на Берлин в едно от най-добрите места за правене на бизнес в Европа. С локацията си в Шпандау Siemens вече влезе в историята, а сега се оформя бъдещето със Siemensstadt Square“, смята кметът на Берлин Франциска Гифи.