Business Signature СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Първите в бизнеса 2023
Следващата стъпка в зеления преход
„Системите за съхранение на енергия от възобновяеми източници са логичното продължение в развитието на алтернативната енергия“, убеден е Николай Иванов, регионален мениджър на Photomate България
Следващата стъпка в зеления преход
„Системите за съхранение на енергия от възобновяеми източници са логичното продължение в развитието на алтернативната енергия“, убеден е Николай Иванов, регионален мениджър на Photomate България
Г-н Иванов, не са ли прекалено големи надеждите, възлагани на алтернативните източници на енергия за „зеления преход“?
Не мисля, че са прекалено големи, тъй като част от „зеления преход“ са именно възобновяемите източници и системите за съхранение. Целият свят и в частност Европа преминават към възобновяема енергия и намаляване на въглеродния отпечатък, така че всички вървим в тази посока и това е бъдещето.
Кое е най-голямото предизвикателство в улавянето и ползването на соларна енергия и какви са възможните решения?
Има една особеност при производството на соларна енергия, която може да се нарече предизвикателство, и тя е, че фотоволтаичните системи работят през деня, когато има слънце. Поради тази причина в момента се наблюдава пренасищане и има повече производство, отколкото консумация. Затова следващата стъпка и естествено продължение на фотоволтаичните системи ще бъдат системите за съхранение на енергия или т.нар. батерии. Те позволяват енергията, произведена в рамките на деня, да бъде съхранявана и консумирана в по-тъмните части на денонощието, когато няма производство.
Към кои сегменти на пазара е насочено вашето портфолио? Какви конкретни проблеми решават предлаганите от вас продукти?
Нашето портфолио е съсредоточено в трите основни сегмента на приложение на фотоволтаичните системи – residential, commercial & industrial, utility scale (б.р. жилищни, търговски и промишлени, и комунални обекти). Към тях добавяме системите за съхранение на енергия, както и зарядни станции за електроавтомобили и всички съпътстващи аксесоари и периферия, необходими за такъв тип системи. Нашите системи позволяват на места, където има проблеми с електрозахранването при евентуално прекъсване, да се осигурява електроенергия както за битово, така и за промишлено потребление. По този начин те запазват жизненоважни процеси в производството, а и в социалната сфера. В повечето държави в Западна Европа големите батерии, т.нар. utility scale, се ползват за балансиране на мрежата, като изравняват производството с потреблението. Затова веднага по важност след фотоволтаичните системи идват системите за съхранение.
До голяма степен вашата дейност следва скоростта на най-новите технологични решения. Готови ли сте обаче за технологичния скок, който се очаква с бурното навлизане на AI във всяка област от живота и бизнеса?
За нашата дейност AI не е нещо ново. Изкуственият интелект е вече трайно заложен в нашите системи и в голяма част от продуктите в портфолиото ни.
Каква е визията ви за развитието на компанията и на сектора, в който оперирате, през следващите няколко години?
Освен търговската дейност ние предлагаме разнообразни допълнителни услуги за нашите клиенти и възнамеряваме да добавяме нови такива. Фокусът ни ще е да обогатим портфолиото си откъм услуги при инсталацията и присъединяването на системите, които предлагаме. Успоредно с това нашата компания участва в разработването на проектите с водород, тъй като смятаме, че това ще е нова стъпка в развитието на възобновяемите източници и следващо средство за добиване на енергия.
Николай Иванов е регионален мениджър и отговорник за развитието на Photomate в България от 2020 г. Photomate е компания, специализирана в доставката на фотоволтаични решения за търговски и битови клиенти, както и системи за съхранение на енергия. Тя е сертифициран VAP партньор (партньор с добавена стойност), както и CSP (сертифициран партньор) за пред- и следпродажбено обслужване на Huawei за соларни инвертори в Централна, Източна и Северна Европа. Компанията съществува от 2008 г., като за това време печели клиенти в 23 държави. Екипът ѝ наброява повече от 140 души, разположени в 15 регионални офиса. У нас тя започва да развива дейност през 2019 г.
|
Ключови думи
соларни панели
зелена енергия
зелен преход
енергийна трансформация