Стабилност, предвидимост и по-малък въглероден отпечатък

Трансграничните Green РРА увеличават избора за българските консуматори, каза Северин Въртигов, главен търговски директор на Enery

Автор:

Борис Вълчинов

Снимки:

личен архив

Стабилност, предвидимост и по-малък въглероден отпечатък

Трансграничните Green РРА увеличават избора за българските консуматори, каза Северин Въртигов, главен търговски директор на Enery

Стабилност, предвидимост и по-малък въглероден отпечатък
Северин Въртигов, главен търговски директор на Enery
quotes

Какво представлява green PPA и какви са основните предимства за компаниите, които сключват такива споразумения?

Зеленият РРА (Green Power Purchase Agreement) е договор между производител на електроенергия от възобновяем източник (слънце, вятър, вода) и нейния купувач. Купувачът може да бъде индустриален консуматор или търговец. Основните параметри, които са обект на договаряне, са количество електроенергия, период на доставка, цена, зелени сертификати (гаранции за произход), гаранции за добро изпълнение и други. От финансова гледна точка купувачът фиксира своя разход за електроенергия или част от него за дълъг период от време. По този начин той не е изложен на пазарната волатилност и може да си позволи по-добро бюджетиране и планиране. От друга страна, производителят на електроенергия генерира фиксиран приход, който също не се влияе от моментните цени на електроенергията. Резултатът от сключването на такива договори е поголяма стабилност и предвидимост, както и намаляване на употребата на фосилни горива. Enery е активна компания в Централна и Източна Европа.

Какво е моментното положение на пазара за green PPA в този регион и каква роля играе компанията в него?

Първоначално големите международни компании включиха в стратегиите си за развитие екологични политики за намаляване на въглеродния си отпечатък. След това енергийната криза увеличи интереса към дългосрочните договори на фиксирана цена. ВЕИ производителите бяха в състояние да предложат пониска цена от производителите, разчитащи на ресурси като природен газ или въглища. Тези фактори в комбинация с налагащите се ESG регулации за докладване и намаляване на въглеродните емисии увеличиха интереса към зелени РРА, респективно и сделките в Европа продължиха да растат. Нашият регион също следва този тренд и броят на сключените сделки непрекъснато расте. Бизнесът в ЦИЕ е с по-висок въглероден отпечатък заради специфичния енергиен микс, което допълнително го мотивира да подкрепя зелени инициативи.

Очакванията ни са за значителен ръст на нови РРА в Централна и Източна Европа. Какви са основните предизвикателства при сключването на green PPA в различни страни и как Enery се справя с тях?

Темата е все още непозната за бизнеса и се нуждае от информационни кампании. Основните въпроси на потребителите са свързани с това как се осъществява доставката, необходим ли е друг доставчик на електроенергия и как работи виртуалният/ финансовият РРА, при който на практика няма физическа доставка на електроенергия. Не бих казал, че има съществени разлики при договарянето и сключването на РРА в развитите европейски държави спрямо България, имайки предвид, че основните параметри са идентични. От ключово значение е да се намери оптималният продукт, който отговаря на консумацията на потребителя, което се моделира предварително. Предизвикателствата в Югоизточна Европа са сравнително по-фрагментираната консумация и съответно необходимостта от по-голям брой РРА за всяка средно голяма електроцентрала, което изисква повече време и ресурси.

Как green PPA влияе на устойчивостта и конкурентоспособността на българските енергийни производители?

Зелените РРА определено са полезни за българския бизнес в този аспект. За консуматорите зеленият РРА е възможност да подобрят своя ESG рейтинг и респективно своя имидж пред своите контрагенти. Финансовото му изражение освен чрез фиксиране на енергийните разходи представлява по-добри условия за финансиране и осигуряване на нови пазари и партньори.

Можете ли да ни споделите някои от ключовите green PPA, които Enery е сключила до момента както в България, така и в други страни от региона?

В Enery сме горди да бъдем лидер на РРА пазара в Централна и Източна Европа. За последните 2 години сключихме повече от 10 дългосрочни РРА договора в Австрия, България, Румъния, Словакия, Чехия. Наши партньори по сделките са фирми от различни сектори в индустрията или международни ютилити компании. Първият ни РРА в България и най-дългосрочният в страната до момента e с КЦМ, като енергията ще бъде доставяна от фотоволтаична централа, която в момента се изгражда. Като голям успех и първи по своя вид договор за района мога да посоча нашия трансграничен РРА между производител на зелена енергия в България и телеком в Румъния (Orange). Трансграничните РРА са полезни за българските консуматори, като увеличават избора пред тях, а по-голямата конкуренция води до по-добри условия.

Как зелената енергия, произведена чрез green PPA, подпомага производствата да намалят своя въглероден отпечатък и да постигнат по-високи стандарти за екологична отговорност?

Чрез сключването на зелени РРА потребителите, от една страна, подпомагат изграждането на чисти енергийни мощности, а от друга, заместват част от потребяваната от тях енергия със зелена такава. Така те намаляват въглеродния си отпечатък, като това се доказва чрез получаване на гаранции за произход – електронни сертификати, удостоверяващи произхода на консумираната електроенергия. Резултатът е положителен имидж пред клиенти, подобрен ESG рейтинг, възможност за нови партньорства.

Северин Въртигов има 12 години професионален опит в областта на енергетиката, включително работа по значими проекти като газопровода „Южен поток“, седми блок на АЕЦ „Козлодуй“, газовата връзка с Гърция. Това, съчетано със солидния му финансов опит в областта на корпоративни финанси и инвестиции, го води до настоящата роля на главен търговски директор на Enery.

Enery е австрийска компания, която се занимава с разработване, изграждане и опериране на големи централи за възобновяема енергия. На този етап компанията има 59 обекта в Централна и Източна Европа, които произвеждат зелена енергия от слънце, вятър и вода. Основна цел за Enery е доставянето на чисто електричество на достъпни цени за своите клиенти, като по този начин им помага да намалят разходите си за енергия и своите CO 2 емисии.