Global Edge БРОЙ /// Мениджър 01/2024

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 2 / 4

Непротивоконституциоснователствувайте

Основният закон на държавата ще навърши 145 години на 16 април

Автор:

Николета Илиева

Непротивоконституциоснователствувайте

Непротивоконституциоснователствувайте

Основният закон на държавата ще навърши 145 години на 16 април

Непротивоконституциоснователствувайте
quotes

Конституцията на България има бурна съдба. За разлика от тази на САЩ, която не е променяна от самото си създаване преди 235 г., за своето 145-годишно съществуване Конституцията на Република България е променяна основно четири пъти. Началото дава Търновската конституция (1879–1947), следвана от Димитровската (1947–1971), Живковата (1971–1991) и действащата в момента конституция от 1991 г. Последната претърпява шест редакции, които са в прерогативите на обикновеното Народно събрание. Шестата поправка беше приета в края на миналата година.

Ето и още няколко интересни факта по темата:

Либералната конституция

Създадена по белгийски образец, Търновската конституция е определяна като една от най-либералните за времето си. В нея се отделя значително място на правата и свободите на гражданите.

Налагане на тоталитаризма

Следващата конституция – Димитровската, на името на Георги Димитров, закрепва промените след 9 септември 1944 г. С нея се налага тоталитаризмът, съпътстван с национализация на банките и промишлеността и формирането на култа към личността.

С БКП начело

С идването на Никита Хрушчов на власт в СССР идват и промените. Някои страни от блока свързват периода с кървавите дни на Пражката пролет. У нас по това време се създава третата поред конституция – Живковата, на името на Тодор Живков. Тя е много по-назадничава от Търновската, въпреки че е създадена близо 100 години след нея, тъй като ограничава гражданските права и потъпква демократичните принципи. БКП става „ръководната сила в обществото и държавата“ (чл.1, ал. 2).

Протестът на 39-имата

Работата по действащата конституция на България започва с отмяната на чл. 1 от Живковата конституция на 15 януари 1990 г., и приключва с приемането ѝ на 12 юли 1991 г. То е съпроводено от протест на 39 народни представители, които се обявяват против новия основен закон да се гласува от парламент, доминиран от БСП и други леви партии. Те организират палатков лагер и започват гладна стачка.

Шестата поправка

Съвременната конституция е променяна шест пъти. Последната, шестата, поправка беше изготвена и приета само за шест месеца от управляващото мнозинство през 2023 г. С нея ВСС се разделя на Висш съдебен и Висш прокурорски съвет, намалява се мандатът на главния прокурор, урежда се кой може да застава на премиерския пост в служебно правителство и че парламентът няма да се разпуска до избирането на правителство. Позволява се и на българските депутати и министри да имат двойно гражданство. Президентът Румен Радев атакува част от промените в Конституционния съд.