Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Жената е 2024

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Стъкленият таван е пропукан

Женското лидерство преди и сега – какво се промени

Автор:

Цветанка Минчева, главен изпълнителен директор на Уникредит Булбанк и председател на Управителния съвет на Съвета на жените в бизнеса в България

Стъкленият таван е пропукан

Стъкленият таван е пропукан

Женското лидерство преди и сега – какво се промени

Стъкленият таван е пропукан
quotes

Днес темата за женското лидерство е изключително популярна и топприоритет в стратегиите на бизнеса за многообразие, равнопоставеност и приобщаване. Преди 11 години обаче, когато стартирахме Лидерска академия „Успяваме в България“ в Съвета на жените в бизнеса в България, не беше така.

Тогава току-що излязлата книга на Шерил Сандбърг „Lean In“ предизвика обществен фурор, насърчавайки жените да търсят лидерски възможности за себе си, и вдъхнови създаването на стотици малки женски общности по света. Фразата на Хилъри Клинтън за разбиването на „стъкления таван“ още не беше толкова популярна, а за професиите с малко присъствие на жени рядко се говореше. Инициативите, насочени към жени в България, се брояха на пръсти.

Тогава в Съвета искахме да създадем среда, в която амбициозните, образовани и активни жени да разгръщат потенциала си, да успяват в начинанията си и да допринасят за икономиката на страната. И макар да усещахме, че правим нещо значимо, не си и представяхме колко критична роля ще имат подобни общности малко над десетилетие по-късно. Днес всичко е различно.

Социалният напредък, икономическите промени и културната трансформация отвориха много възможности, за които преди десетилетие не сме си и помисляли. Виждаме как стъпка по стъпка ролята на жените в обществото и бизнеса се променя. Макар да сме все още далеч от реален баланс между половете, налице са редица положителни тенденции и ясни промени, чийто ефект ще се мултиплицира още повече. „Стъкленият таван“ започва да се пропуква.

Виждаме повече жени на високи управленски позиции

В световен мащаб ясно виждаме тенденцията за по-засилено присъствие на жени на всяко ниво в бизнеса. Десетото издание на доклада на McKinsey „Жените на работното място“ сочи, че в момента дамите съставляват 29% от висшите управленски позиции в САЩ, което е с цели 11% повече, отколкото през 2015 г. Към юни 2024 г. 52 (10,4%) от 500-те компании в списъка на Fortune 500 се ръководят от дами, което е с 18% повече в сравнение с 2022 г. и 2500% от 1998 г.

В България общото присъствие на жените в управителните бордове на топ 300 от най-големите компании по приходи, както и в големите публично предлагани компании на Българската фондова борса е около 19% според проучване на Съвета на жените в бизнеса в България от есента на 2023 г. Забелязва се тенденция за увеличаване на участието на жени в управителните бордове в Европа, повлияна от въвеждането на конкретни таргети чрез законодателни промени или необвързващи препоръки.

Напредъкът е видим, но все още крехък. Все още има път, който трябва да се извърви, за да се създадат условия за привличане, задържане и развиване на жените в бизнеса. Често те се озовават изправени пред избора „семейство или кариера“, а не трябва да е така. За да се справят успешно с различните си роли, е необходима по-голяма помощ и от държавата, и от бизнеса. Това може да бъде под формата на финансова подкрепа, приобщаващи политики, както и с осигуряване на възможност за израстване и равен достъп до влиятелните високи позиции.

Женското лидерство е отговор на нуждата от автентично лидерство

Интересно е, че според някои анализатори има връзка между необходимостта от повече жени на ръководни позиции в бизнеса и посоката, в която лидерството поема. Бъдещето принадлежи на разнообразните екипи – тези, които включват хора с различен опит и светоглед, които могат да предложат нови идеи и неконвенционални решения. Те вземат по-добри бизнес решения, два пъти по-бързо с половин на брой срещи, които водят до по-добри резултати. Много проучвания показват, че те са по-иновативни и креативни.

Разнообразните екипи са построени върху култура, базирана на съвместна работа, уважение и приобщаване. В основата им стоят доверието, грижата за хората и автентичността, ключов за които е лидерът.

Автентичното и женското лидерство споделят общи ценности – разбирането на емоциите на хората, откритата комуникация и фокусът върху приобщаването. Жените лидери могат да създават и менажират средата, от която разнообразните екипи се нуждаят, за да бъдат успешни. Те могат да бъдат съпричастни и в същото време много проницателни. В идните години те ще имат ключова роля в обединяването на хората, насърчаването на иновациите и развитието на бизнеса.

Инициативите за овластяване на жените създават положителна промяна

Инициативите за овластяване помагат на бизнеса и обществото да се справи със системните бариери, пред които са изправени жените, като дискриминация, неравно заплащане, ограничен достъп до образование и липса на баланс на половете във висшия мениджмънт. С помощта на политики, добри практики и възможности за обучение и развитие на умения жените могат да придобият увереност, лидерски умения и икономическа независимост.

Особено полезни са менторските програми, с помощта на които жените могат да израстват, както и програмите за лидерство и предприемачество, в които могат да се научат да ръководят, да създават иновации и да вземат стратегически решения.

Тези инициативи са особено полезни за жени в началото на техния кариерен път, с ограничени възможности или с липса на достъп до образование. През 2024 г. например в Съвета на жените в България в рамките на инициативата ни GRACE (Girls, Roma Аmbassadors for Corporate Empowerment) заедно с младежка фондация „Арете“ свързахме млади момичета от ромската общност с бизнеса с цел намиране на нови възможности за професионална реализация. Момичетата се запознаха с водещи специалисти от различни сектори, научиха повече за дейността на компаниите, които посетиха, а две от тях останаха на стаж във фирми членове на Съвета.  

Ползите от такъв тип инициативи не са само за участниците в тях, но и за компаниите им, защото им дават достъп до разнообразен талант, който иначе не биха намерили сами. Тези инициативи носят ползи и на обществено ниво, защото, давайки достъп до образование, контакти и финансова независимост, те водят до дългосрочно социално и икономическо развитие.

Технологичната революция изисква постоянно самоусъвършенстване

Бързото развитие на технологиите променя индустриите, професиите и начина ни на работа. Възходът на изкуствения интелект, автоматизацията и дигиталната трансформация „изтриват“ някои професии и създават нови.

Скорошно проучване на PwC, наречено InclusionMatters, подчертава положителната връзка между приобщаването на работното място и въздействието, което то оказва върху жените и ролята на изкуствения интелект. Три четвърти от жените очакват работата им да бъде засегната от AI и интересно е, че тези, които поставят силен фокус върху приобщаването на работното място, са по-оптимистични и очакват положителен ефект. Те търсят постоянни възможности за развитие и усвояване на нови умения.

В същото време се забелязва, че в индустрии, където жените са слабо представени – като например в STEM (наука, технологии, инженерство и математика), – силното навлизане на AI може да изостри съществуващите различия между половете. Необходими са равен достъп до образование, повишаване на квалификацията и създаване на възможности за жените в тази област. Те трябва да знаят, че техният талант, начин на мислене и принос са ценени в областта на STEM.

Личностната трансформация като скок към успеха

Много често израстването в професионалното развитие е съпътствано от лична трансформация – промяна в мисленето, нови предизвикателства или желание за самоусъвършенстване. Това е моментът, в който жената лидер трябва да приеме новото, да осмисли личните си ценности, да се освободи от ограничаващите вярвания и да премине на следващото ниво.

Често личната трансформация е свързана със скок в неизвестното и необходимост да поемем риск въпреки несигурността. Това ни подтиква да се изправим срещу страховете си, да се адаптираме към нови ситуации и да отключим потенциал, който не сме подозирали, че притежаваме.

Бързото развитие на бизнеса, технологиите и ролите ще изискват от нас постоянно да се трансформираме, да надскачаме себе си, да сме доверени водачи и прозорливи спътници. Най-ценни в тези моменти са доверието в себе си и постоянството, както и вътрешният компас за правилната посока.

Оптимист съм за бъдещето на женското лидерство. Не само защото виждам как „стъкленият таван“ се пропуква, а и защото вярвам в баланса и в желанието на лидерите – без значение от техния пол – да създават среда, в която хората се ценят заради способностите и уникалния си начин на мислене. Вярвам и в съюзничеството – да се подкрепяме и да вървим напред заедно, защото само така можем да преодоляваме големите предизвикателства. Успехът и пътят нагоре са за силните лидери, екипните играчи и смелите мечтатели.