Tech&Science БРОЙ /// Мениджър 06/23

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Аутсорсингът е мъртъв. Да живее аутсорсингът!

Развитието на изкуствения интелект повдига въпроси относно бъдещето на сектора

Автор:

Николета Илиева

Снимки:

Getty Images

Аутсорсингът е мъртъв. Да живее аутсорсингът!

Развитието на изкуствения интелект повдига въпроси относно бъдещето на сектора

Аутсорсингът е мъртъв. Да живее аутсорсингът!
quotes

Стремглавото развитие на изкуствения интелект повдига множество въпроси за бъдещето на аутсорсинга. Как ще се видоизмени секторът? Кои работни места ще бъдат засегнати? А изгубени? Може ли да се каже, че този бранш е мъртъв?

Въпреки някои сурови прогнози глобалният аутсорсинг пазар се оценява на 261,9 млрд. долара през 2022 г., като очакванията са да нарасне до 280,6 млрд. долара през 2023 г., по данни на Grand View Research.

Този пазар е принуден да се променя по-бързо от всякога въпреки глобалните предизвикателства през последните години. Секторът се адаптира добре към смущенията в бизнеса, предизвикани от коронавирусната пандемия, войната в Украйна, трусовете по веригите на доставка, изискванията за опазване на климата и смените на властта в някои страни.

Аутсорсингът продължава да се използва от почти всички индустрии за извършването на важни проекти. Сред секторите, които най-активно се възползват от него през 2022 г., по данни на Outsource Asia, са информационни технологии, административни услуги, счетоводство и финанси, продажби и маркетинг, човешки ресурси и др.

Част от тенденциите в аутсорсинг сектора за 2023 г. са пренесени от предходната година и продължават да се развиват, докато се зараждат и някои нови нагласи.

Скъсяване на веригите на доставка: Това до известна степен е процес, задействан от коронавирусната пандемия. Тогава стана ясно, че дългите вериги са неефективни, тъй като блокирането на страните и затварянето на границите им за овладяване на разпространението на заразата нанесе удар на глобалната верига на доставки и доведе до недостиг на ключови продукти в много държави.

Цената вече не е водеща: Макар едно от основните предимства на аутсорсинг индустрията е, че понижава разходите, качественият труд и добре свършената работа имат водеща роля за сметка на единствено ниската цена.

Повече автоматизация: На фона на развитието на дигиталните технологии автоматизацията навлиза и в този сектор, като повлиява на множество процеси. Много дейности, които досега са извършвани от служителите механично, вече ще бъдат автоматизирани.

Киберсигурността: В проучване на Deloitte 64% от респондентите посочват, че киберсигурността е предизвикателство при внедряването на напреднали технологии в следващите три години.

Не е само за големите: Все повече малки компании и стартъпи се обръщат към възможностите на аутсорсинга, за да намалят оперативните си разходи и да се разраснат по-бързо.

Ролята на Източна Европа: Индия и Китай традиционно са водещите страни в сектора, но очакванията са делът на Източна Европа значително да нараства. Прогнозите на Statista са приходите на аутсорсинга в IT сектора да достигнат 4,17 млрд. долара през 2023 г., а приходите да растат с годишен темп от 9,26%, достигайки 5,94 млрд. долара през 2027 г. В глобален мащаб очакванията са по-голямата част от приходите в сектора да бъдат генерирани в САЩ – малко над 156 млрд. долара за 2023 г.

В бъдеще тази индустрия вероятно ще претърпи множество промени на фона на разработването на все повече нови технологии и напредъка по вече съществуващи на пазара решения.

В този смисъл обаче мненията на водещи анализатори и експерти остават диаметрално противоположни – според някои инструменти като ChatGPT ще сложат край на много работни места в бранша, докато според други новите възможности ще улеснят работата на талантите, като оставят пространство за повече творчески задачи. За момента все пак прогнозите остават за значителен ръст. Иначе казано, аутсорсингът е мъртъв, да живее аутсорсингът!