Тереза Мей назначи Борис Джонсън за външен министър

Политика за бисквитки

Новият британски премиер Тереза Мей се нанесе снощи в резиденцията на „Даунин стрийт“ 10 и направи първото си изявление.

Тя заяви, че целта й е да укрепи връзката между народите в Обединеното кралство, да се бори с несправедливостта и неравенството,  като даде повече възможности за бедните семейства, безработните и хората на границата на бедността.

Преди това Мей изпълни церемонията „целуване на ръка“ (която не включва целуване на ръка), а след нея кралица Елизабет ІІ й възложи да състави новото „брексит“ правителството.

Основната работа на втората жена премиер на Великобритания ще е да отвори процедурата за излизането на страната от ЕС, да организира преговорите за достъпа на британския бизнес до единния европейски пазар и условията за приемане на мигранти от континентална Европа (и на британци в ЕС).

Бившият премиер Дейвид Камерън, който вчера си направи последна семейна снимка пред „Даунинг стрийт“, я посъветва в прощалната си реч да не прекъсва връзките с ЕС твърде рязко.

Още снощи Тереза Мей посочи основните фигури в кабинета си. Без никаква изненада бившият външен министър Филип Хамънд получава портфейла на финансов министър.

Пълна изненада обаче е назначаването на лидера на брексит кампанията Борис Джонсън за нов външен министър - той ще трябва да подготви Великобритания за живота извън ЕС.

Мей създаде пост „министър за Брексита“  и назначи на него Дейвид Девис – евроскептик, вечен критик на консерваторите и поборник за граждански свободи.

Още един евроскептик пое ключов пост в правителството – Лиъм Фокс става министър на търговията.

Би Би Си отбелязва, че Мей дава знак за скъсване с миналото с оставката на досегашния финансов министър Джордж Осбърн, „дясна ръка“ на Камерън.

Останалите министри в новия кабинет ще бъдат обявени днес, като най-големи са неяснотите за министрите на образованието и здравеопазването.

Тереза Мей се е чула още снощи по телефона с канцлерката Ангела Меркел и президента Франсоа Оланд. Тя е потвърдила, че не смята да ревизира резултатите от референдума за излизане от ЕС, но правителството й ще се нуждае от допълнително време, за да се подготви за преговорите за развода. Подобен разговор е провела и с ирландския премиер.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Как да намерите работа, която ви носи удовлетворение и щастие?
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Екстремните горещини в Италия се отразяват пагубно върху пазара на пармезан
25 безполезни, но много любопитни факти
Кибератака доведе до спиране на малка електроцентрала на Острова
Пореден рекорд: „Одисея“ на Нолан стана най-касовият филм със степен на възрастово ограничение
Слънчево и горещо в неделя, следобед се очакват гръмотевични бури
Мицотакис подготвя нов икономически пакет, предвиждащ по-ниски данъци и подкрепа за средната класа
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“
Най-кратките литературни шедьоври в историята
Mission Point: AI изисква еволюция на начина на работа на бизнеса
Над 1600 нарушители с е-тротинетки са санкционирани в София от началото на годината
Какво можем да научим от „Седмицата за размисъл" на Бил Гейтс
Ето как можем да подадем сигнал до Европейската прокуратура
Поевтиняване на горивата у нас, изплатени са близо 13 млн. евро компенсации
Кратка история на автомагистрала „Тракия”