Четири типа перфекционизъм и ползите и вредите от тях

Четири типа перфекционизъм и ползите и вредите от тях

Всички познаваме поне един човек, който е перфекционист. Според общоприетото разбиране за този тип хора е важно всичко да се развива точно по начина, по който искат. Те няма да спрат да полагат усилия в тази посока, докато целта им не бъде постигната. Перфекционизмът обаче може да бъде много по-широкообхватен от това. Всъщност може да сте перфекционист и да не го осъзнавате.

„Имаме тази погрешна представа, че перфекционистите са хора, които искат всичко да е перфектно по всяко време, и това е прекалено опростена идея“, казва Катрин Морган Шафлър, психотерапевт и автор на „The Perfectionist’s Guide to Losing Control: A Path to Peace and Power“.

„Перфекционистите не се интересуват от това дали са посредствени в области, които не са важни за тях, но искат да са идеални в областите, които ценят“, обяснява тя.

Според Шафлър всеки има един малък перфекционист в себе си.

„Перфекционизмът е вроден импулс. Тези, които се идентифицират с него, усещат този импулс по-често“, добавя тя.

Ето няколко области, в който може да сте перфекционист:

Класически перфекционист

Това е типът, за който се сещаме най-често, когато мислим за това как изглежда един перфекционист. Този човек е силно организиран и надежден. „Тези хора правят това, което казват, че ще направят, по начина, по който казват и в срока, който си дават. Те, почти без усилие, внасят структура във всяка среда, в която се намират“, казва Шафлър.

Въпреки че това са добри личностни черти, класическият перфекционизъм има и недостатъци. Например, класическият перфекционист не винаги действа в духа на сътрудничество. „Независимо дали е в професионална среда или в личен контекст, взаимодействията понякога могат да изглеждат транзакционни“, обяснява Шафлър.

„Класическите перфекционисти често имат чувството, че не получават нужното признание. За тях е важно да бъдат оценявани за упоритата работа, която вършат“, добавя тя.

Отлагащ перфекционист

Отлагащият перфекционист иска условията да са идеални, преди да започне да прави нещо. В резултат на това тези хора често отлагат започването на проект. Едно предимство на този тип перфекционизъм е, че човекът е много внимателен.

„Отлагащите перфекционисти могат да видят всяка ситуация от 360-градусов ъгъл“, казва Шафлър. „Те са добре подготвени и не са импулсивни, което е голямо предимство“, категорична е тя.

Въпреки това, този тип перфекционизъм също има своите минуси. Например, подготвителните мерки могат да доведат до забавяне и да създадат погрешен наратив.

 „Другите може да си помислят:„ Те казват, че искат да направят нещо, но всъщност не го правят. Те са твърде мързеливи или недостатъчно дисциплинирани.“ Нищо от това не е вярно. Те просто се нуждаят от помощ, за да започнат“, обяснява Шафлър.

След като отлагащият перфекционист най-накрая започне работа, той лесно стига до финалната линия.

Разхвърлян перфекционист

Разхвърляният перфекционист няма проблем със започването на някаква дейност. „Те казват „да“ на всичко, защото започването е опияняващо“, казва Шефлър за този тип перфекционисти.

Едно предимство за този тип хора е, че те са естествено ентусиазирани по заразителен начин. Те също са генератори на идеи. Недостатъкът обаче е, че разхвърляният перфекционист иска средата на процеса да е толкова вдъхновяваща, колкото и неговото начало, а нещата обикновено не работят по този начин.

„След като стигнат до неизбежната скука по  средата, те се сблъскват с чувството, че това вече не е забавно“, казва Шафлър. „Те също така са казали „да“ на милиони неща, като по този начин са се натоварили с твърде много ангажименти“.

Подобно на отлагащият перфекционист, разхвърляният перфекционист създава вътрешен фалшив разказ. „Те си мислят: „Не съм достатъчно умен. Не съм подгтовен. Не съм достатъчно дисциплиниран“. Всичко това не е вярно. Разхвърляните перфекционисти просто се нуждаят от помощ по средата на процеса“, обяснява Шфалър.

Интензивен перфекционист

Един интензивен перфекционист има остър като бръснач фокус и може да свърши всяка задача. Тез хора искат краят на процеса да доведе до перфектен резултат. Въпреки че могат да постигнат невероятни неща, това си има цена.

„Ако не го управлявате, отрицателната на този тип перфекционизъм е, че перфектното изпълнение на задачата работата идва за сметка на собственото ви благополучие или благополучието на хората около вас“, казва Шафлър. „В много случаи целта не оправдава средствата, но интензивният перфекционист губи представа за това“.

Как да използвате перфекционизма

Перфекционизмът може да зависи от контекста, казва Шафлър. Например, можете да бъдете разхвърлян перфекционист, когато става въпрос за романтични срещи, но не и в работата. Или можете да бъдете интензивен перфекционист на работа и да сте изключително неподредени вкъщи.

Когато разберете вашия тип перфекционизъм, можете да идентифицирате помощта, от която се нуждаете. Вместо да се борите да превърнете слабостите си в силни страни, намерете някой, който може да запълни празнините.

Например, един разхвърлян перфекционист и един отлагащ перфекционист могат да се допълват взаимно, когато работят по проект.

Перфекционизмът често има отрицателна конотация, но може да бъде положителен атрибут, когато се управлява добре.

„Здравите перфекционисти – това, което изследователският свят нарича „адаптивни перфекционисти“, разбират, че идеалите са предназначени да вдъхновяват, вместо винаги да бъдат постигани“, казва Шафлър. „Нездравословните перфекционисти обединяват целите и идеалите в едно.“

………………………

Стефани Воза за FаstCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ