Мълчаливите също имат идеи

Мълчаливите също имат идеи

Мълчаливите също имат идеи

Може би сте забелязали това по време на срещи за брейнсторминг - някои членове на вашия екип са готови да представят и отхвърлят идеи и потенциални решения напред-назад, докато групата работи заедно. Други членове обаче остават тихи и замислени. Те не споделят идеите си или пък изглеждат така, сякаш изобщо нямат такива.

Един приятел на име Джон наскоро говори с мен точно за този проблем. Като ръководител на екип в голяма компания за полупроводници в САЩ, той и неговият екип отговарят за ефективното тестване на нови продукти. Екипът провежда редовни срещи за брейнсторминг, на които анализира свършената работа и обсъждат как да се справят по-добре със следващия проект. Джон очаква всеки член на екипа да сподели мислите си и да допринесе с нови идеи по време на тези срещи. Но един служител обикновено мълчи през цялото време. Той знае, че тя има идеи, с които да допринесе, но изглежда не може да я накара да ги разкаже по време на срещата.

Това може да е често срещан проблем за по-интровертно настроените хора, които често получават лоша репутация на работното място поради своето мълчание.

Според данни от изследване на Myers Briggs Type Indicator, 92% от интровертите дори се чувстват притиснати да се държат по по-екстровертен начин на работа. И защо не биха подхождали по този начин? Модерната офис среда е създадена, за да бъде особено удобна за екстровертите с отворени офис пространства и много възможности за непринуден разговор и групова работа. Харизмата, високата енергия и социалните умения се възнаграждават, като екстровертите често биват избирани пред интровертите. Те имат 25% по-голям шанс да бъдат на по-добре платена работа и да получат най-високи позиции от интровертите. Това е въпреки факта, че една трета до половината от населението на света са интроверти и много проучвания показват, че интровертите често стават по-добри лидери поради своите дълбоки мисловни способности, умения за слушане и креативност.

Подминаването на интровертите във вашия екип не е решението. Вместо това има начини да ангажирате тези по-тихи членове. Като намерите идеалния начин да работите с тях, вие ще откриете златна мина от добре обмислени и креативни идеи, които са дори по-дълбоки и по-развити от това, което получавате при традиционните брейнсторминг сесии. Ето четири начина да извлечете страхотни идеи от интровертите във вашия екип:

Дайте им конкретика

Интровертите обичат детайлите. Те искат да знаят всичко, което можете да споделите с тях за дадения проблем – неговите причини и въздействието му върху бизнеса и вашите клиенти. Кажете им повече за вида решение, което търсите. Дайте им подробности кога и къде искате да дават идеи. Колкото повече информация можете да дадете на един интроверт, толкова по-добре. Те могат лесно да приемат големи количества данни, да ги обработват и да създават проницателни идеи и решения, за да придвижат вашата организация напред - стига да ги подготвите със спецификата.

Дайте им време

Като дълбоки мислители, интровертите във вашия екип обикновено са доволни, когато получават допълнително време за обработка и анализ на проблем. Ако имате лукса да им отделите повече време, винаги го правете. Ако знаете, че ще насрочите сесия за брейнсторминг за целия екип, уведомете дълбокомислещите ден-два предварително. Ако това не е възможно, вместо това ги помолете да представят идеите си няколко дни по-късно, вместо да ги поставяте под натиск по време на срещата. Това ще намали напрежението и ще им позволи да дадат най-доброто от себе си, за да измислят креативни идеи за решение. Може дори да откриете, че ако позволите на всички в екипа, включително екстровертите, шанса да се върнат няколко дни по-късно с допълнителни идеи, след като сте чули мислите на другите, представените решения ще бъдат още по-добри.

Дайте им варианти

Хората от вашия екип имат различни предпочитани стилове на комуникация. Докато на някои може да им е приятно да предлагат и отхвърлят идеи в групова обстановка, други може да намират това за смущаващо. Свържете се с интровертите във вашата група и ги попитайте поотделно как предпочитат да общуват. Може би споделянето на идеи на четири очи, по имейл или с малка група, би било по-добро за тях. Като създадете психологически безопасно работно пространство за членовете на вашия екип, така че те спокойно да могат споделят идеите си, вероятно ще видите голяма разлика в желанието на интровертите от екипа да дават идеи.

Дръжте ги в течение и следете напредъка им

Много служители интроверти може да не доразвият идеята си, след като са я споделили, просто защото това е извън тяхната зона на комфорт. Ако споделяте с тях как се развива идеята им или какво влияние казва върху други идеи ще им даде увереност да продължат да споделят мислите си. Внимавайте обаче и с това как ще споделите тази новина. Поднасянето на признание без предварителна подготовка и пред голяма група може да ги накара да се почувстват неудобно. Интровертите ценят признанието, но често предпочитат да не са под светлината на прожекторите.

Като се поставяте на мястото на интроверта в работата и предлагате информация и алтернативни възможности за споделяне на идеи, може да започнете да чувате все по-често и повече по-тихите членове на вашия екип.

Въпреки че интровертите не винаги ще бъдат готови или ще се чувстват удобно да изразят мнение по време на брейнсторминг, вие все пак можете да уловите техните мисли и идеи като приложите тези четири съвета. По този начин ще им помогнете да бъдат по-уверени и ще ги накарате да споделят идеите си по-свободно.

……………

Еванс Бая за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ