Интроверти, не се представяйте за такива, каквито не сте!

Интроверти, не се представяйте за такива, каквито не сте!

Интроверти, не се представяйте за такива, каквито не сте!

Въпреки че няма недостиг на невероятно успешни лидери интроверти, не може да се отрече, че като цяло светът на бизнеса е създаден за екстроверти. Колкото повече говорите, толкова по-вероятно е хората да ви възприемат за лидери, а успехът често зависи от взаимоотношения, изградени на различни събития и конференции – места, където екстровертите се чувстват като у дома си.

Нормално е амбициозните интроверти да стигнат до заключението, че за да постигнат успех трябва да се преструват и да опитват да наподобят по-oбщителните си връстници. Разбира се, за тях подобна демонстрация на увереност и отделяне на значително време за разговори с другите е изключително изтощителен процес, но в крайна сметка те трябва да положат тези усилия, за да бъдат успешни. Нали така?

Тази линия на разсъждение звучи разумно и дори има известни данни, които я подкрепят. В краткосрочен план изследванията показват, че опитите да бъдете по-общителни, отколкото ви идва по естествен начин, ще ви направи по-щастливи (други проучвания предполагат, че дори може да тласне личността ви малко повече към екстровертната страна на скалата).

Ако целта ви обаче не е просто краткосрочно подобряване на настроението, а дългосрочен напредък, тогава може би е добре да помислете по-внимателно, преди да започнете да имитирате екстровертите в работата. Изследванията показват, че когато интровертите се натоварват твърде много, за да се държат като екстроверти, те губят толкова много енергия, че представянето им рязко спада в дългосрочен план.

Фалшивата екстровертност има лош ефект

„Както нашите собствени изследвания, така и тези на други автори, показаха, че когато човек се държи по начин, който не е естествен за него, това може да бъде натоварващо в дългосрочен план. По-конкретно, едно проучване установи, че когато интровертите действат като екстроверти, тяхното настроение и енергийни нива може да се подобрят в краткосрочен план, но тъй като този тип поведение не е в съответствие с техните естествени личностни черти и предпочитания, енергийните им нива започват да спадат само един час по-късно, което крайна сметка възпрепятства способността им да се възползват от тези дейности“, коментират организационните Еви Куийперс, Джоери Хофманс и Барт Уил в материал, публикуван от Harvard Business Review.

Ако не сте готови да повярвате на техните думи, то може би в това ще ви убеди филантропът Мелинда Френч Гейтс, която дава пример за това колко важното да бъдеш себе си на работното място.

„Вписването в средата е надценено“, каза Френч Гейтс по време на интервю, в рамките на което бе попитана за съвет за кариера за млади жени. „Прекарах първите си няколко години в първата ми работа след колежа, правейки всичко възможно, за да приличам повече на хората около мен. Това обаче не извади на показ най-доброто от мен и не ме накара да опитам да извадя най-доброто от другите“, коментира тя.

Независимо дали въртите „копчето за силата на вашата личност“ нагоре или надолу, преструвайки се, че сте някой, който по същество не сте, това в крайна сметка  изразходва огромно количество енергия, която вече не можете да отделите за намиране на решения, разрешаване на проблеми и създаване на връзки. Не можете да вършите най-добрата си работа, когато сте разсеяни и изтощени през цялото време, а именно това е крайният резултат от опитите на интровертите да се представят за екстроверти.

Постигане на точния баланс

Как постигате правилния баланс между енергизиращата самота истимулиращото кариера общуване? Изследователите на HBR дават няколко съвета. Най-важният е да познавате собствените си граници и предпочитания, на база на които да наредите графика си така, че да извлечете възможно най-голяма полза от личната си толерантност към хората.

Това може да означава „проактивно планиране на почивки, за да сте сигурни, че имате време, отделено за презареждане след период на екстровертност“ или използване на доказани практики за изчистване на стреса като водене на дневник и отделяне на време за медитация.

Но какъвто и да е вашият план, изследователите предупреждават да не разчитате на алкохол, кофеин или чиста доза решителност, за да бъдете по-социални. В крайна сметка това неизменно ще доведе до катастрофа. Дългосрочният успех се гради на основата на самопознание и себеприемане.

....................

Джесика Стилман, бизнес блогър, за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ