Как да повлияете на човек, който не е съгласен с вас

Как да повлияете на човек, който не е съгласен с вас

Когато споря с някого, независимо дали е романтичен партньор, колега или член на семейството, се улавям да мисля: „Кои са обективните факти, които те абсолютно не могат да отрекат?“ Смятам, че ако просто предоставя правилната информация, другите няма да имат избор, освен да се съгласят с мен, пише Адити Шрикант за Си Ен Би Си.

Оказва се, че това е един от най-разпространените митове за оказването на влияние или убеждаването на хора, казва Кърт Грей, професор по социална психология в Университета в Чапъл Хил (Северна Каролина).

„Голяма грешка, която правим, е, че смятаме, че фактите са силни и че те влияят на хората“, казва Грей, който е автор на книгата „Outraged: Why We Fight About Morality and Politics and How to Find Common Ground“.

Дори когато хората знаят за констатациите и изследванията, които подкрепят едно твърдение, те избират да не му вярват, според доклад от 2018 г., публикуван в Journal of Management.

„Казваш фактите на другия човек и след това той казва:„ Е, това не е правилно. Това не е истина. Те са измислени“, обяснява той. „Тъй като живеем в различни медийни екосистеми относно това кои факти са верни, фактите нямат същия вид авторитет, който може би са имали преди“, добавя Грей.

И така, как всъщност можем да повлияем на някой, който не е съгласен с нас? Всичко започва с това да гледаме на другите като на хора, които не са толкова различни от нас.

„Ние всички просто се опитваме да защитим себе си и семейството си, децата си и обществото си“, казва той. „Но ние просто сме фиксирани върху различни вреди“.

За да преодолеете разделенията в хода на разговор, трябва наистина да се опитате да разберете страховете на другия човек.

„Толкова често влизаме в разговори, които всъщност не са такива. Това са шансове да спечелите точки или да опитате да накарате другия да изглежда глупав. Истинският разговор е нещо, в което задавате въпроси“, обяснява Грей.

Той препоръчва да предприемете три стъпки, за да водите по-добри разговори с човек, с когото не сте съгласни:

  • Опитайте се да разберете неговата мотивация: Задавайте въпроси и изразявайте искрено любопитство за това как той е достигнал до съответното заключение.
  • Потвърдете тази мотивация: Дори и да не сте съгласни с неговата гледна точка, можете да потвърдите, че разбирате как са е стигнал до нея.
  • Подчертайте личната връзка: Вместо да засипете събеседника си с факти, покажете уязвимост и кажете защо не сте съгласни с него на лично ниво.

Другите са по-склонни да намерят силни страни в аргумента ви, ако споделите личен анекдот, вместо някаква статистика, за да покажете защо защитавате тази позиция.

„Установяването на връзка с някого и разглеждането му като човек, мисля, че помага значително“, казва Грей.

И двамата ще си тръгнете от разговорите, чувствайки се по-добре и по-уважавани, ако поне се опитате да се разберете.

„Моят съвет номер едно е, че ако влезете разговори, опитвайки се да спечелите, вече сте загубили“, казва той. „Вместо това можете да се опитате да разберете другия човек“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ