Те държат под контрол вътрешния си критик

Те държат под контрол вътрешния си критик

Те държат под контрол вътрешния си критик

Всички сме срещали хора, които просто излъчват увереност. Те споделят своите идеи, без да се притесняват от това, че може да бъдат отхвърлени. Те привличат вниманието на всички върху себе си, когато влязат в стаята. Някога чудили ли сте се как са стигнали дотук?

„Доверието е вътрешна работа“, казва Роз Ушероф, президент на The Usheroff Institute, консултант по лидерство и брандиране. „Уверените хора се показват като автентичното си Аз, без да изпитват нужда да се обясняват. Те се питат: „Какво щях да направя, ако не ме беше страх?“, казва тя.

Някои хора са естествено уверени, но това е черта, която можете да придобиете и подобрите, ако практикувате тези пет навика, характерни за уверените хора.

Те винаги се развиват

Научаването на нови неща разширява вашият мисловен хоризонт. Уверените хора са любопитни и обичат да изследват нови неща, казва Анджели Джанчандани, професор по маркетинг в университета в Ню Хейвън и основател на Mobility Girl, платформа, предназначена да даде овласти  млади жени и мъже чрез коучинг за икономически растеж.

„Те са запалени читатели и се фокусират върху грижата за себе си, като отделят време за медитация и упражнения, за да подхранват ума си“, казва тя. „Това, което ги отличава, е силата на техните идеи и въображение да мислят отвъд обикновеното“, добавя Джанчандани.

Растежът е постоянна инвестиция в изграждането на доверие, добавя Ушероф. „Уверените хора не зависят само от естествения талант, а от усвояването на нови умения чрез постоянство и практика“, казва тя. „Те не се колебаят да направят корекция на курса при придобиване на нови знания или промяна в обстоятелствата. Те гледат на провала като на урок, от който да вземат поуки“, добавя Ушероф.

Те демонстрират смелост

Уверените хора не се страхуват да поискат съвет. „Те не изпитват неудобство да признаят, че не знаят нещо, тъй като не го виждат като слабост“, казва Ушеров.

Да си смел означава да не се стремиш да бъдеш перфектен, казва Джонатан Алперт, автор на Be Fearless: Change Your Life in 28 Day.

 „Толкова често хората се отказват от различни цели, защото чакат всичко да се нареди точно както трябва. Те обмислят как да подходят към нещата, как да се държат или да кажат нещо до такава степен, че биват претоварвани от безпокойство и в крайна сметка не предприемат никакви действия или го правят по неуверен начин. Вместо това, уверените хора са готови да бъдат уязвими“, казва той.

Те държат под контрол вътрешния си критик

Въпреки че понякога вътрешният критик може да ви подтикне да бъдете по-амбициозни, в други случаи той ви пречи да поемате рискове, казва д-р Мишел Патерсън Форд, психолог и преподавател по психология в Dickinson College. Уверените хора знаят кога тези вътрешни мисли са полезни и кога - вредни.

„Ключът е в това да вземате предвид негативните мисли във вашата глава и просто да ги третирате просто като, а не като истини, които могат да ви помогнат да приемете тези познания по-малко сериозно“, казва тя.

Състраданието към самите вас и препятствията, с които се борите, също помага за изграждането на увереност. „Последните изследвания показват, че състраданието към самите вас си е свързано със самооценката“, казва Патерсън Форд. „Да знаеш своята стойност е важен компонент от това да се чувстваш уверен в себе си. Състраданието обаче може действително да осигури предимствата на високото самочувствие без потенциалните проблеми, свързани с него, като например егоизма. Състрадателния подход укротява потенциала да бъдеш самовглъбен“, добавя той.

Те не се страхуват от това да се чувстват неудобно

Дискомфортът е знак за напредък и уверените хора го приемат с отворени ръце. „Тези, които целенасочено опитват да внасят дискомфорт в живота си, са в състояние да постигнат повече, да поемат по-значителни рискове и да преодолеят бариерите. Те са отворени да се изправят пред нови предизвикателства“, казва Джанчандани. „Дискомфортът е форма на самоизрастване, при което човек се натоварва психически, за да преодолеете страха“, добавя тя.

Те са готови да защитят своите позиции и идеи

 „Всеки, който е оставил следа в този свят, не се е страхувал да говори и да защитава позициите си. Тези хора представят идеите си и рискуват“, казва Алперт. „Осмелете се да кажете това, в което вярвате. Може да бъдете приятно изненадани от това, кой ви слуша и споделя вашите идеи“, добавя той.

Алперт казва, че винаги ще има скептици и хора, които се съмняват във вас, но не позволявайте това да ви попречи да говорите, да рискувате и да правите това, в което вярвате. „Критиката просто означава, че карате хората да мислят“, казва той. „Много, които предприеха уверени и смели стъпки, срещнаха съпротива. Останете фокусирани върху това, в което вярвате, и вървете напред“, добавя Алперт.

………………………….

Стефани Воза за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ