Служителят бумеранг: Тайната на успешното завръщане на старо работно място

Служителят бумеранг: Тайната на успешното завръщане на старо работно място

В съвременната професионална среда смяната на работодател (или пък на кариера) е нещо обичайно. Независимо дали търсите повишение, поемане на допълнителни отговорности или ново предизвикателство, може да откриете, че е най-лесният начин да постигнете тази цел, като започнете работа някъде другаде. Често, когато сменяте работата си, може да почувствате, че имате възможност да избягате от проблемите на организацията, в която работите в момента.

След като се установите на новата си работа може обаче да откриете, че до голяма степен сте заменили едни проблеми с други. Тоест, има някои неща, които старата ви компания е правила по-добре, но вие не сте ги приели за даденост и сте престанали да ги забелязвате. Преместването на друго работно място обаче може изведе тези неща на преден план и да ви накара да осъзнаете, че искате да се върнете на старата си работа. Поради увеличената мобилност на работното място, връщането на стара работа често е възможно. Този феномен има дори име – служител бумеранг.

Има няколко неща, които можете да направите, за да увеличите шансовете да бъдете наети отново в старата си компания:

Всичко започва още преди да напуснете

Най-важното нещо, което можете да направите, за да улесните потенциалното си завръщане, е да се уверите, че запазвате добри отношения с компанията, която напускате.

Започнете, като съобщите ясно и конкретно намерението си да напуснете възможно по-рано. Може да се изкушите да криете факта, че ще си тръгнете до последния момент. Но това ще затрудни вашия екип в намирането на заместник и изпълнението на задачите, по които вече е започната работа. Уведомяването на вашите колеги по подходящ начин ще ви помогне да сте сигурни, че напускането ви няма да навреди на техните операции. Те ще оценят това.

Уверете се, че следвате правилния етикет и очакванията за напускане на работа. Не вземайте всичките си ваканционни дни точно преди да си тръгнете, освен ако не оставите и достатъчно време, за да помогнете за прехвърлянето на вашите отговорности към някой друг.

Ако оставите добро впечатление у колегите си, когато си тръгнете, ще бъде по-лесно да отворите вратата отново в бъдеще.

Поддържане на връзка

Идеята за поддържане на връзка с вашите стари колеги може да ви кара да се чувствате неловко, но това не трябва да е така.

Сега е толкова обичайно хората да сменят работното си място, че вече липса част от стигмата, характерна за този процес в миналото. Освен това вашите стари колеги не се интересуват само от успеха на компанията, за която работят. Те биха се радвали да узнаят как вървят нещата на новото ви работно място. Ако разберат, че вашето напускане ви е позволило да постигнете важна цел, те ще се радват за вас. Така че няма основателна причина да не поддържате връзка.

Като продължите добри отношения с вашите бивши колеги, ще имате и добра представа за това какво прави старата ви организация. Можете също така да споделите текущите си приключения и това, което постигате. Може дори да намерите начини новата и старата ви организация да си сътрудничат в някакъв аспект.

Подчертайте старият опит и новата перспектива

Ако работното място, което ви интересува, се отвори при стария ви работодател, вие сте в уникална позиция да кандидатствате. Имате вътрешни познания за това как работи организацията, така че имате много от предимствата на вътрешно наемане. В същото време имате скорошен опит в друга фирма, така че имате и външна гледна точка за това какво работи добре(и какво не работи).

Обърнете се към бившите си колеги, за да видите дали можете да получите повече информация за това какво търсят в кандидата. Уведомете ги, че се интересувате от позицията.

Подчертайте тази двойна вътрешна/външна гледна точка в кандидатурата си. Напомнете на хората, отговарящи за назначаването на нови служители, че разбирате културата на организацията и подхода, който предприемат при разрешаването на проблеми, свързани с новата позиция. В същото време ги уведомете за нови прозрения и умения, които сте придобили от работата си в другата фирма.

…………………

Арт Маркман, когнитивен психолог и автор на книгата „Умното мислене“, за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ