Следващият път изберете чувствителен човек

Следващият път изберете чувствителен човек

Креативен, надежден, екипен играч. Няма дори да ви мигне окото, ако видите тези черти, изброени в автобиографията на кандидат за работа. Какво обаче ще стане, ако вместо това видите думата „чувствителен“?

Оказва се, че за вас и вашата компания би било добре да назначите на работа този човек, преди някой друг да го направи. Това се дължи на факта, че редица проучвания през последните повече от 30 години показват, че „чувствителен“ не означава точно това, което повечето от нас си представят, и че най-чувствителните хора често са най-ефективните – въпреки това повечето работодатели ги пренебрегват.

Какво означава да бъдеш чувствителен (и какво не)

Когато става въпрос за личностната черта, да бъдеш „чувствителен“ не означава, да си слаб, крехък или обидчив. Да си чувствителен означава да приемаш повече информация от околния свят и да я използваш по-ефективно.

Всъщност чувствителните хора са настроени на чисто мозъчно ниво да обработват информацията по-задълбочено и изследвания с  ядрено-магнитен резонанс показват, че те изразходват повече умствени ресурси с по-голяма мозъчна активация за всяка нова информация, която получават.

Всичко това означава, че чувствителните хора мислят дълбоко, изпитват силни чувства и често имат забележителни силни страни. Тази мозъчна настройка е нещото, което дава на чувствителните хора тяхната най-неразбрана черта, която мнозина крият на работното си място – силните емоции. Именно тези емоции могат да бъдат впрегнати като страст, съпричастност и способност за сплотяване на екипа около конкретна визия. Но това също означава, че чувствителните хора са мислители, способни на огромни иновации и намиране на креативни решения на проблеми.

Какво носят чувствителните хора на компанията

На работното място силните страни на чувствителните хора са склонни да се проявяват по три особено значими и ясно изразени начина.

1. Надеждно високопродуктивни

Често се казва, че можете да придобиете и развитие умения, но не можете да направите същото с личностните си черти. Това е област, в която чувствителните хора имат ясно изразено предимство. Средностатистически чувствителните хора биват оценявани като най-съвестните хора в компанията. Те са такива, защото забелязват детайли, които другите пропускат. Тази добросъвестност се превръща в мощна работна етика и искрено желание за възможно най-добро представяне в работата. Прочуване от 2011 г. в една голяма ИТ компания установи, че работниците с най-висок резултат за чувствителност са същите, оценени от мениджърите като най-добре представящи се.

2. Най-добрите във вземането на решения

Чувствителните хора са тези, които искате на позиции за вземане на решения, включително лидерски роли. Както при хората, така и при приматите, изследователите са открили, че индивидите с гени, свързани с чувствителността, са тези, които се справят най-добре с когнитивните задачи и вземат по-добри решения с течение на времето. Чувствителните хора имат това предимство, защото правят обратното на това, което често смятаме, че добрите лидери трябва да правят: те вземат по-бавни решения, отделяйки внимание на повече данни от повече източници. Те също така са по-склонни да искат мнението на другите.

3. Добра инвестиция

Чувствителните хора имат мощно предимство, което аз наричам „усилващ ефект“ (Boost Effect ). Това означава, че когато дадете на чувствителен човек подкрепа или обучение , той извлича много повече от тях в сравнение с другите хора. Този ефект е толкова силен, че някои програми и обучения, които се разглеждат като доказани с времето, всъщност се оказва, че работят основно при чувствителните хора, които вдигат средната стойност за цялата група. Като работодател, или служител, този усилващ ефект е знак за това къде ще получите най-голяма възвръщаемост на инвестициите. Когато предлагате наставничество, курсове за обучение, коучинг или всякакъв вид програма за развитие на персонала, чувствителните хора са тези, които най-вероятно ще приемат тази подкрепа и ще я използват, за да постигнат още по-впечатляващи резултати

Как да разпознаем чувствителните хора

Чувствителните хора не са рядкост. Всъщност, въпреки че според изследванията повечето хора имат среден или нисък резултат за чувствителност, приблизително 30% от мъжете и жените са силно чувствителни. Те обаче могат да бъдат трудни за намиране, тъй като стигмата около демонстрирането на емоции ги кара да прикриват своята чувствителност на работното място.

Въпреки това има начини да разпознаете чувствителните работници. Като за начало потърсете хора, които задават много въпроси - добре обмислени и насочени към ключови детайли.

Друго нещо, по което може да познаете този тип хора, е начинът, по който те реагират на околната среда. Чувствителните хора могат лесно да бъдат свръхстимулирани, така че те търсят начини да намалят стимулите по време на работа. Служителят, който използва настолна лампа, често носи слушалки или търси тихи места за работа, вероятно е силно чувствителен.

Трябва да се отбележи, че когато водите интервю за работа може да зададете на кандидата няколко въпроса, които да ви помогнат да оцените неговата чувствителност. Ето няколко варианта:

Директният подход

  • „Бихте ли казали, че сте чувствителни към околната среда?“

Поредица от въпроси относно личностните черти

  • „Можете ли да оцените дали сте интроверт или екстроверт?“
  • „Върху кое сте фокусирани – голямата картина или детайлите?
  • „Колко чувствителни бихте казали, че сте?“

Индиректният подход

  • Поставете кандидата в хипотетична ситуация, която би изисквала съпричастност и умения за работа с хората, вместо технически способности.

Високата чувствителност не е диагноза или недостатък, а здравословна личностна. Ако покажете, че я цените, чувствителните хора ще бъдат по-склонни да работят за вас.

………..

Андре Соло, съосновател на Highly Sensitive Refuge, за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тошко Йорданов: Няма пари в държавата, наказателна отговорност за Асен Василев
Костадинов: Няма да допуснем България да влезе в еврозоната
Тръмп ще наложи санкции на Русия, ако Путин откаже да преговаря за Украйна
Специалният пратеник за Украйна Кийт Келог е получил срок от 100 дни да разреши военният конфликт
Зеленски: Нужни са най-малко 200 хил. европейски миротворци за гаранции за сигурност
Панама подаде жалба до ООН заради заплахите на Тръмп да вземе канала
Урсула фон дер Лайен: Готвим мерки за намаляване на цените на енергията в ЕС
Зеленски постави под съмнение ангажираността на САЩ към бъдещето на Европа