Три урока от „Лабораторията за щастие“ на Харвард, които ще променят живота ви

Три урока от „Лабораторията за щастие“ на Харвард, които ще променят живота ви

Три урока от „Лабораторията за щастие“ на Харвард, които ще променят живота ви

Още в колежа реших да се занимавам с психология. Имах невероятен късмет да уча в „Лабораторията за щастие“ на Харвардския университет, която беше дом на професори и академици, насочили вниманието си върху преследването на щастието. Какво всъщност представлява щастието и как можем да го постигнем?

Докато семейството ми се чудеше какво, за бога, уча там, този период на обучение ми даде няколко критични урока, които напълно промениха подхода ми към работата и живота. Всеки път, когато попадна на препятствие по време на работа или се изправя пред важно житейско решение, винаги се връщам към принципите, които научих там. И така, каква е тайната на щастието?

Възползвайте се от ежедневната рутина

Всички ние имаме прости ритуали, които стабилизират ежедневния ни живот, като вземане на кафе на път за работа или разходка на кучето по познат квартален маршрут. Тези малки моменти всъщност са това, което ни носи щастие. Това е една от причините, поради които пандемията беше толкова предизвикателна за толкова много от нас – тя напълно преобърна ежедневието ни. Ежедневната рутина създава нематериално усещане за общност и свързаност, което ни прави по-щастливи.

Избягвайте съжалението

Всеки път, когато стигнем до преломен момент в живота си, обикновено сме повлияни от това, което смятаме, че ще ни направи щастливи. Трябва ли да се преместя в нов град? Трябва ли да сменя работата? Естествено е да се тревожите какво може да се обърка, ако вземете по-рисковия избор и може да изглежда, че по-безопасния избор ще ви донесе повече щастие.

Но един от уроците, които научих, беше, че ако попитате 90-годишни или хора, които са в последна фаза от техния живот, какво биха променили, те винаги съжаляват за нещата, които не са направили (а не за нещата, които са направили).

Парите не купуват щастие

Да, това е стара поговорка, но тук има някаква дълбоко вкоренена истина. Получаваме повече щастие от нематериални неща - време със семейството и приятелите, ваканция, ходене на концерт, отколкото от материални неща.

В LearnVest по тази тема е говорил професора по бизнес от Харвард Майкъл Нортън. Той е направил задълбочено изследване на връзката между парите и щастието. Един от неговите примери е, че в САЩ успешните хора си купуват все по-големи жилища, които са по-далеч от работното им място. Вместо това да им донесе щастие, те стават по-стресирани от допълнителните отговорности, които носи по-големия дом, и от по-дългото пътуване до работното място.

Разбира се, чувството ни за щастие се развива с течение на времето, но ако можете да се вкорените в тези три принципа, ще имате преднина по пътя към изграждането на приятен и пълноценен живот.

…………………

Алекса фон Тобел, основател и управляващ партньор на Inspired Capital, за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ