Водата няма да свърши или как да спрем да се разкъсваме между работата и личния живот

Водата няма да свърши или как да спрем да се разкъсваме между работата и личния живот

Основателката на Ness Labs Ан-Лора Льо Канф предлага промяна на парадигмата за баланс между работата и личния живот

"Тази година реших да не бързам в работата и да се съсредоточа върху себе си." Вариации на тази реплика чувам редовно напоследък. В списанията излизат истории за "края на амбициите" и за това как все повече хора си вземат удължени отпуски.

Изглежда, че постоянно трябва да правим избор между професионалното и личното си израстване. Ако искате да реализирате бизнес идеите си или да изградите успешна кариера, личното развитие трябва да остане на заден план. И обратното, ако искате да опознаете по-добре себе си и да повишите информираността си, ще трябва да се изключите от работата.

Но дали наистина няма други възможности?

Погрешна представа за лимита на умствената енергия

Американският социален психолог Рой Баумайстер и колегите му предлагат модел, в който сравняват самоконтрола с мускул, който може да изпита умора. Изследователите предполагат, че използването на волевия "мускул" води до умора и невъзможност за полагане на същото количество усилия в следващите задачи, като наричат това явление "изчерпване на егото".

Според този възглед мозъкът е като батерия с ограничено количество дневна умствена енергия. Струва ни се, че тази батерия се изтощава от всеки проблем, с който се сблъскваме на работното място. И се притесняваме, че именно в работата изразходваме тази ценна и ограничена енергия, която би могла да се използва за подхранване на егото.

Тази гледна точка оказа значително влияние върху дискусията за баланса между професионалния и личния живот. Достатъчно е да прегледате интернет и ще откриете множество статии и курсове, предназначени да помогнат на хората да балансират личния и професионалния си живот.

Идеята, която стои зад тези източници, често е една и съща: тъй като умствената ни енергия е ограничена, трябва да намерим начини да я разпределяме разумно. Стратегиите са насочени към оптимизиране на работната продуктивност, за да се гарантира, че имаме достатъчно енергия за лични занимания. Смисълът е ясен: трябва да жертваме личните си задачи, за да постигнем професионален успех, и обратното.

Учените обаче започват да оспорват тази идея. Последните изследвания показват, че след първоначалния прилив на усилия човешката мотивация се измества от контрол към възнаграждение. Това показва, че не е задължително да изпитваме изчерпване на умствената енергия, а само промяна в нейния фокус.

Да речем, че имате кофа с вода и я използвате, за да поливате растенията в градината си. Традиционният възглед за изчерпването на егото предполага, че като използвате психичната енергия, все едно всеки път черпите вода от кофата. И с течение на времето кофата се изпразва.

Най-новите изследвания предлагат различна гледна точка. Представете си, че вместо кофа имате маркуч. След като сте го използвали малко за растенията, можете да го използвате и за нещо по-приятно, например за пълнене на детски басейн. Източникът на вода не е пресъхнал - той просто е пренасочен към нещо друго в зависимост от вашите приоритети. Не става въпрос за загуба на умствена енергия, а за решение - съзнателно или несъзнателно - да пренасочите усилията си.

Ами ако умствената ни енергия не е толкова ограничена, колкото ни се казва? Тогава стратегиите, използвани за намиране на баланс между професионалния и личния живот, може да се наложи да бъдат напълно преосмислени. Това отваря вратата към една нова парадигма, при която личното и професионалното израстване не са в конфликт, а всъщност могат да се допълват и подхранват взаимно.

Увеличаване на умствената енергия

Вместо да гледате на умствената си енергия като на ограничен ресурс, който трябва да се измерва, освободете се от тази нагласа за "недостиг" - и можете да създадете плодотворен кръг, в който ежедневната ви работа и страничните проекти насърчават както продуктивността, така и творчеството, личните ви взаимоотношения вдъхновяват професионалните предизвикателства, а ученето и израстването проникват във всички области на живота ви.

Усвояването на нов инструмент на работното място може да ви вдъхнови да започнете нов цифров проект у дома. Проучването на местните архиви за създаване на исторически точни герои в романа ви - дава представа как да изградите по-сплотен екип на работното място. Разговор с колега - да ви помогне как да подходите към труден разговор с приятел.

Ключът е да не разглеждате наученото в личния и професионалния си живот като нещо отделно едно от друго. Това означава да се отнасяте към тези части от живота си като към пропускливи, еднакво важни и пълни с възможности да се зареждате с енергия.

Ето три прости начина, по които можете да започнете да се освобождавате от парадигмата за изчерпване на егото и да подхранвате психичната си енергия:

1. За да управлявате енергията си, управлявайте вниманието си. Оспорете убеждението, че сте "без енергия" след тежък работен ден. Вместо това можете да увеличите енергията си, като насочите вниманието си към дейности, които стимулират вашето любопитство и творчество.

2. Помислете как енергията ви се разпределя между различните области на живота ви. Често ни е трудно да управляваме енергията си, когато се чувстваме разкъсвани от несвързани ангажименти. Отделете време, за да прегледате всичките си лични и професионални проекти и се запитайте: къде мога да постигна синергия? Например, има ли тема, която ви интересува лично и може да бъде полезна за вашите колеги? Или има ли нещо, което трябва да научите за работата, а би било полезно за личен проект?

3. Обградете се с "енергизиращи фактори". Свържете се с хора, които също вярват в увеличаването на умствената енергия, като се стремят към растеж както в професионалната, така и в личната сфера на живота си. Те не само ще ви вдъхновят да не се натоварвате с фалшиви ограничения, но и ще ви посъветват как да създадете нови синергии във всички области на потенциален растеж.

Разбира се, можем да бъдем физически и умствено изтощени по много причини - липса на сън, емоционални сътресения и дори хранителен дисбаланс, но това не означава, че умствената ни енергия е изначално ограничена.

Като оспорвате подобни убеждения, създавате цикли на растеж в различни области на живота си и се обграждате със съмишленици, можете значително да увеличите вътрешната си енергия, за да постигнете повече, без да жертвате психичното си здраве.

Източник: Ness Labs

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ