5 неща, които нарцисистите винаги правят, когато говорят с другите. И как да реагираме

5 неща, които нарцисистите винаги правят, когато говорят с другите. И как да реагираме

5 неща, които нарцисистите винаги правят, когато говорят с другите. И как да реагираме

Общували ли сте някога с човек, който всеки път, когато споделите нещо, обръща ситуацията така, че всичко да се върти около него?

Може би сте се сблъскали с "нарцисист, който води разговори".

Терминът, въведен от социолога Чарлз Дербер, описва човек, който често доминира в разговора, без да се съобразява с гледните точки на другите. 

Доминирането в разговора може да отразява завишено самочувствие или пък обратното дълбоко вкоренена несигурност, а това може да бъде изтощително за отсрещната страна.

Като обучен в Харвард поведенчески учен, ето как точно мога да разпозная и да реагирам на силно нарцистичен човек:

1. Те не отговарят на въпросите ви

Ако зададете въпрос на нарцисист, той с удоволствие се впуска в монолог за всичко, което се случва в живота му. Когато приключи, вместо най-сетне да ви отговори, преминава към нова тема.

Как да реагирате: Внимателно насочете разговора обратно към по-балансиран диалог. Използвайте техника, наречена "разговорна нишка", за да уловите ключовите думи или теми, които е споменал, и да ги включите в отговора си.

Например: "Явно си имал доста натоварен уикенд. Моят беше подобен ..." Така създавате естествена връзка, за да се включите отново в разговора.

2. Изобщо не си дават сметка, че са прекалено бъбриви

Разговаряте с човек, който е толкова запален по това, за което говори, че рядко прави пауза, за да оцени реакциите ви. В крайна сметка се чувствате като мълчалива публика на дълъг монолог.

Как да реагирате: Използвайте тактични реплики от рода на: "Аз също имам някои мисли по този въпрос" или "С удоволствие бих споделил някои от собствените си преживявания". Това е настойчив, но вежлив начин да насочите разговора към повече взаимодействие в разговора.

Ако това не проработи, подгответе стратегия за изход. Това може да бъде предварително планирано телефонно обаждане или среща, на която трябва да отидете, което ще ви позволи тактично да прекъснете разговора.

3. Винаги насочват разговора към собствените си интереси

В момента, в който разговорът се отклони от тях, те намират начин да го пренасочат. Споделяте например колко се вълнувате от предстоящата си ваканция в Испания, но те започват да разказват за пътуването си до Италия преди три години.

Как да реагирате: Можете да използвате техниката "Имам нужда от съвет", която включва задаване на директен въпрос и подтиква събеседника да се придържа към темата.

Например: „Наистина сте си прекарали страхотно в Италия. Какво ще ме посъветвате да имам предвид, докато се подготвям за Испания?"

Или пък използвайте подхода "потвърждаване и преминаване": "Звучи страхотно! Това, което исках да споделя за моята собствена ситуация, е ..."

4. Постоянно ви говорят отвисоко

Приятел или колега използва покровителствен или снизходителен език - може да е неволно, но понякога е трудно да се прецени - и сякаш иска да ви убеди, че е най-знаещият човек в стаята.

Как да реагирате: Поставете ясни граници и се въздържайте от желанието да реагирате защитно. Можете да кажете: "С удоволствие ще продължа този разговор, стига да запазим уважението".

Ако сте заедно с повече хора, можете да улесните някой друг да се включи в разговора с фраза от рода на: "Джес също има опит в тази област, нали? Какво мислиш ти по този въпрос?"

5. Те постоянно се надпреварват с вас

Всеки път, когато споделите някакво постижение, те се противопоставят на него със своя по-голяма и по-добра победа. Вие може да споделите: "Най-накрая получих повишението, за което работих толкова упорито!" А те отвръщат: "Когато ме повишиха, получих ъглов офис и служебна кола."

Как да отговорите: Противопоставянето на всеки случай на превъзходство може да бъде изтощително. Но да се обадите на нарцисиста често е най-ефективният подход.

Можете да кажете: "Забелязах, че винаги когато говорим, разговорите ни се превръщат в състезания. Наистина бих искал, ако можем да споделяме, без да се опитваме да се надпреварваме един друг".

И помнете, че никога не сте длъжни да продължавате разговор, който ви се струва непълноценен.

Шаде Захрай, поведенчески стратег и треньор по лидерство  от Харвард, призната е за един от 50-те най-влиятелни хора на LinkedIn за CNBC

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ