10 незаконни въпроса, на които не бива да отговаряте на интервю за работа - Част 2

10 незаконни въпроса, на които не бива да отговаряте на интервю за работа - Част 2

10 незаконни въпроса, на които не бива да отговаряте на интервю за работа - Част 2

Типичното интервю за работа е стресиращо и предизвикателно преживяване, особено ако сте предразположени към безпокойство или ви липсва самоувереност. То е сериозно изпитание за всеки, който не може да мисли бистро под напрежение, тъй като въпросите често изискват внимателно премисляне и ясен отговор.

Жизненоважно е да разбирате правата си като кандидат, тъй като съществуват въпроси, които потенциалните ви работодатели нямат законово право да задават. Разбирайки наредбите и границите, които съществуват между вас и потенциалния ви шеф, ще можете да се насладите на по-безстресово и продуктивно интервю.

Ето кои са останалите 5 въпроса, които по закон работодателите нямат право да задават (Част 1 можете да намерите ТУК):

6. „От коя държава сте?”

За всеки, който е израснал в смесено семейство, има двойно гражданство или екзотичен акцент, този въпрос може би издава малко повече от нездраво любопитство от страна на работодателя. Независимо от мотивите обаче, този въпрос е незаконен с оглед на това, че касае произхода на кандидатите. Не сте длъжни да разкривате подобна информация, тъй като квалификациите и опитът, а не националността ви, са важни за надеждността ви като служител. Важно е да обърнете внимание на формулировката на въпроса, тъй като интервюиращите имат право да се интересуват от качествата, необходими за работа в конкретна държава.

7. „Обичате ли да пиете в компания?”

Доста странен въпрос, при това с малко практическо значение за работната среда. Неслучайно на работодателите в САЩ и Обединеното кралство е забранено да го задават – целта е предпазване на възстановяващите се алкохолици. Законите в двете държави гласят, че лекуващите се от алкохолна или наркотична зависимост не са длъжни да разкриват никаква информация, свързана със статута им на такива. Тъй като нямат право да питат служителите си дали употребяват вредни субстанции, много компании подлагат персонала си на изненадващи тестове за алкохол и наркотици.

8. „Какви са религиозните ви убеждения?”

Наред с въпросите, касаещи сексуалната ориентация, този е един от най-ужасните, които потенциалният ви работодател би могъл да ви зададе по време на интервю. Въпреки че мотивите му да изисква такава информация са ясни (отпуски, свързани с религиозни празници), съществуват по-коректни начини за постигне на целта, които не включват разпит за религиозната ви ориентация. Например, интервюиращият би могъл да попита дали има дни или периоди, в които няма да сте на разположение. Така че, макар и да се налага да отговорите честно и открито, бихте могли да откажете да обсъждате убежденията си.

9. „Как получихте този белег/тази физическа аномалия?”

Може да не се отнася за всички, но това е много личен и обиден въпрос, който няма място в интервю за работа или работна среда. Фактът, че е нелегален в редица държави, говори не само че законът забранява дискриминацията срещу индивиди с физически недъзи, но и че предпазва хората, „смятани за инвалиди” поради наличието на белег или физическа аномалия. Всякакви подобни запитвания са абсолютно забранени, така че не е необходимо дори да им обръщате внимание. В случай че ви попитат, просто подчертайте, че това не е тема, по която желаете да говорите, тъй като ви кара да се чувствате неудобно.

10. „Как ви кара да се чувствате идеята да ръководите екип от жени/мъже?”

Както в САЩ, така и в Обединеното кралство има строги закони за равенство между половете, отнасящи се конкретно за работните места. По тази причина е незаконно интервюиращите да задават директни въпроси, свързани с половете или предполагащи направата на изводи въз основа разликите между кандидатите от мъжки и женски пол. В този случай, наемащият мениджър няма право да пита потенциалния служител как би се чувствал да работи с екип от представители на конкретен пол, тъй като въпросът принуждава кандидата да прави предположения и потенциално обидни коментари за мъжете или жените. Ако се случи да ви го зададат, помолете интервюиращия да перифразира или направо го информирайте за всичкия опит, който имате в управлението на екипи (нещо, от което мениджърите имат право да се интересуват).

Източник: LifeHack.org

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ