25 от най-добрите начини да спечелите отново доверието на шефа
Искате ли да работите в приятна и продуктивна среда? Ще ви споделя една тайна. За да превърнете тази мечта в реалност, трябва да спечелите доверието на вашия шеф. Какво може да направите, ако той изгуби доверието си във вас, след като направите нещо глупаво или не успеете да се справите с дадена задача в рамките на определен срок?
Това 25 от най-добрите начини отново да спечелите доверието на шефа.
1. Осъзнайте, че отношенията между хората се променят
Връзката между вас и вашия шеф ще се промени с течение на времето. В началото той е бил вашият ментор и вие сте следвали неговия пример. Опитният служител, обаче няма нужда от това да бъде воден за ръка и трябва сам да може да се справя с възложените му задачи.
Не очаквайте вашият шеф да ви има доверие, ако все още имате нужда от напомняне за това какви са вашите ежедневни задачи и задължения.
2. Спазвайте обещанията си
Когато кажете, че докладът ви ще е готов до края на деня, направете така, че той наистина да бъде завършен навреме. Това означава, че трябва да бъдете готов да дадете сто процента от вашите сили и възможности, ако работата наистина не може да почака до утре.
Ако винаги правите това, което казвате, шефът ви ще се отпусне. Проблемът идва от тези служилите, които казват „утре“, но всъщност имат предвид следващия ден или този след него.
3. Приемайте предизвикателства
Не се крийте в тъмното и не позволявайте някой друг да се превърне в човека, на когото вашият шеф да разчита. В много от случаите, от вас зависи дали шефът ви ще се представи добре. Изправете се пред това предизвикателство и дайте най-доброто то себе си.
4. Бъдете търпеливи
Покажете, че можете да пренебрегвате бързото и мигновеното удовлетворение в името на крайната цел. Хубавите неща изискват време.
5. "Да, ще го направя!"
„Ако шефът ви иска да се заемете с разрешаването на даден проблем, то това най-вероятно е важно за него.“, казва Дарлин Прайс, автор на книгата „Well Said! Presentations and Conversations That Get Results“.
Тези четири думи са достатъчни, за да повишите доверието на шефа във вас и да увеличите шансовете си за професионално развитие. По този начин вие си изграждате репутация на надежден и отговорен човек.
6. Бъдете постоянни
Всеки ден се изправяте пред най-различни пречки, които трябва да преодолеете. Може да не сте във форма, шефът ви да е ядосан, а умът ви да е зает със семейния скандал от миналата вечер.
Всичко това може да повлияе на вашето представяне, но важно в случая е да дадете всичко от себе си, за да покажете постоянство и качествена работа всеки ден, независимо от обстоятелствата.
7. Дръжте го в течение
Вашият шеф очаква от вас да го държите в течение за всички промени на работното място. Винаги го информирайте за това как върви развитието по всеки проект и за измененията, които са направени в неговия ход.
8. Разберете какви са неговите цели
Ако все още не сте го направили, отделете време, за да разберете какви са целите и желанията на вашия шеф.Така вие ще знаете какви са точните резултати, които се очакват и може да завършите задачите по специфичен начин, който да удовлетвори вашия началник. Опитайте се да срещнете на четири очи с него, за да разберете неговите стремежи и идеи.
9. Усъвършенствате уменията си
Ако сте загубили доверието на шефа, защото вашата компетентност е била поставена под въпрос, трябва да покажете, че работите усилено над усъвършенстването на вашите умения. Това може да включва допълнително четене и обучение, а промяната няма да стане за един ден, така че бъдете търпеливи и работете здраво, за да станете по-добър служител.
10. Не чакайте похвала
Всички искаме да получим похвала за добре свършената работа. Ако шефът ви е добър лидер, той задължително ще ви похвали за вашия успех. Ако, обаче пестелив на комплиментите, може да ви се наложи да чакате много дълго, за да получите заслуженото признание. Научете се сами да оценявате постижения си и направете така, че това да ви бъде достатъчно .
11. Признайте си, когато не знаете отговора
Ако не знаете отговора на даден въпрос, или решението на даден проблем, избягвайте догадките и не разпространявайте грешна информация. Шефът ви разчита на вашите познания и неверните данни могат да доведат до редица премеждия и неуспехи. Признайте си, ако наистина не знаете отговора и кажете, че ще го разберете или, че ще потърсите някой, който го знае.
12. Предвиждайте неговите нужди
След като вече сте отделили време, за да разберете неговите цели и желания, използвайте придобитата информация, за да бъдете винаги крачка напредх. Например, ако имате среща с важен клиент след две седмици, поемете инициативата и попитайте шефа, как да се подготвите, за да протече срещата гладко.
13. Разберете как общува
Всички комуникираме с останалите по различен начин. Някои предпочитат срещите лице в лице, а други просто искат да изпратят кратък имейл. Ако знаете какви са предпочитанията на вашия шеф, може да избегнете най-различни недоразумения.
14. Бъдете отговорни
Признавайте си, когато направите грешка. Никога не обвинявайте другите. Шефът ви разбира, че всички сме хора и правим грешки. Когато се стигне до там, поемете отговорност, тъй като това показва, че сте готов да оправите нещата и, че може да ви се има доверие. Не искате да станете известен като човека, който постоянно си търси оправдания .
15. Не позволявайте да бъдат хванати неподготвени
Представете си, че сте получили имейл от бесен клиент, който заплашва, че ще пренесе бизнеса си в друга компания. Ще изчакате ли до утре, за да споделите тази информация на работната среща в офиса? Може да го направите, но по този начин ще оставите шефа си неподготвен за случващото се. Без значение дали става въпрос за добра или за лоша новина, не поставяйте шефа си в ситуация, за която той не е готов.
16. Отивайте на работа рано и си тръгвайте късно
Ако си тръгвате от работа преди всеки друг, дори и преди шефа, показвате, че сте ненадежден и безотговорен. Вместо това, използвайте допълнителното време, за да се подготвите за следващия ден или да изпратите имейли.
17. Бъдете открити, честни
Ако искате да си върнете доверието на шефа, винаги трябва да бъдете честен с него. Отново, ако не знаете отговора, признайте си. Ако сте направили грешка, поемете отговорност. Ако имате важна информация, споделете я.
18. Покажете вашите силни страни
Добрите мениджъри имат умението да разпознават силните страни и уникалните възможности на всеки член на своя екип. За да се случи това, обаче вие трябва да им покажете това, в което сте най-добри. Освен вашите умения и опит, това включва и вашия личен характер и начина, по който си сътрудничите с другите и, по който се справяте с напрегнатите ситуации.
19. Вдъхнете сила
Направете така, че те да изглеждат страхотно. Бъдете готов да останете на заден план, дори и ако вие сте били в основата на постигнатия успех.
20. Не клюкарствайте
Не бъдете онзи тип, който постоянно се оплаква и разнася клюки. Това създава токсична среда на работното място и може да бъдете сигурен, че шефът ви няма да бъде във възторг, когато разбере.
21. Уважавайте времето му
Времето е изключително ценно за всички нас. Това се отнася в най-пълна сила и за вашия шеф. Не губете неговото време с безсмислици или пък със задачи, които не сте успели да завършите в срок. Разберете кое е най-доброто време, за да дискутирате вашите въпроси и притеснения с тях.
22. Реагирайте навреме
Ако сте направили грешка, не губете време да я криете. Споделете проблема с шефа възможно най-бързо, за да овладеете ситуацията преди тя да излезе извън контрол.
23. Избирайте внимателно битките си
Понякога се налага да се застъпите за себе си и да се изправите срещу шефа. Това, обаче не трябва да се случва всеки ден. Важно е да знаете кои битки си заслужават и кои не.
24. Направете промени
Един от най-добрите начини да завоювате отново неговото доверие е като се опитате да се промените. Например, ако не сте успели да направите добра презентация, посетете обучение за говорене пред публика. Така ще покажете на шефа, че признавате грешката си и, че сте готов да направите нужните промени, за да предотвратите бъдещи провали.
25. Покажете лоялност
На последно място, но не и по значение, покажете му, че сте в неговия отбор. Поставете си цели, които не противоречат с целите на вашия шеф. Работете с тях, за да завършите проектите си навреме. Не злорадствайте зад гърба на вашия шеф, особено в компанията на служители от офиса.
Джон Рамптон, основател на Due, компания за онлайн разплащания, за Inc.com
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.