7 съвета, които ще ви помогнат да изглеждате по-интелигентни

7 съвета, които ще ви помогнат да изглеждате по-интелигентни

Доброто първо впечатление е важно както в света на бизнеса, така и в ежедневния живот. Един от основните аспекти, които хората свързват с първото впечатление, е интелигентността. Има много хора, които са умни, но заради начина, по който се държат или реагират, не оставят такова впечатление.  

Ако и Вие сте един от тях, тези 7 съвета ще ви помогнат.

1. Слушайте повече, говорете по-малко.

Следването на този съвет е по-трудно, отколкото изглежда. Твърде много хора си мислят, че могат да впечатлят другите като говорят повече. Истината е, че когато слушате, може да научите нова информация, която другите имат и да разберете какво е важно за тях. Бъдете пестеливи в изказванията и хората ще ви забележат, ако не за друго, то поради простата причина, че вече не мълчите.

2. Използвайте добра граматика на езика.

Някой хора вярват, че отделянето на внимание на правилната граматика на езика е реликва от миналото, но това не така. Основната роля на стандартната граматика е да се осигури общоприета рамка за разбиране на това, как да се тълкува чрез езика. Старанието ви да използвате добър изказ може да изглежда странно в очите на някои, но истината е, че тяхната реакция е породена от дискомфорт, защото те осъзнават, че звучат по-необразовани в сравнение с вас.

3. Разширете речника си.

Овладяването на по-широк речник ви дава възможност да изразите една и съща мисъл по няколко различни начина. Започвате да цените фините разлики и детайли в смисъла и в емоционалния подтекст. С течение на времето се научавате как най-точно да изразите това, което искате.

Важно е, обаче да не парадирате с вашите езикови умения. Не един е примерът за интервю с известна личност, която съзнателно внася високопарни думи в своята реч. Това натрупване създава тромав ефект.

Учете нови думи и практикувайте тяхното използване в речта ви. Те трябва да се превърнат в естествени за вас и тяхната употреба да бъде почти подсъзнателна

4. Четете.

Ако искате да бъдете участник в повече разговори и дискусии, трябва да проявите интерес към най-различни идеи и концепции. Фантастика, реализъм, поезия, пиеси, открийте нещата, които разпалват въображението и отделете време, за да ги опознаете колкото се може по-добре.

Някои материали може да ви бъдат трудни за разбиране в началото, но ако на автора му е отнело години, за да реализира тези идеи, напълно нормално е и вие да положите известни усилия, за да оцените неговото постижение.

Не се притеснявайте да цитирате пасажи, въпреки че е препоръчително да отдадете заслуженото на автора. Най-добре е да осмислите идеите и да ги пресъздадете през своята призма.

5. Пишете.

Писането е дестилацията на осмислените идеи. Колкото повече пишете, толкова по-често ще се сблъсквате с вашите мисли, което ще ви помогне да осъзнаете каква е позицията ви по най-различни теми и въпроси. Пишете съобщения, статии, блог публикации, форматът не е от значение, важното е да изразите себе си.

Тъй като писменият начин на изразяване ви дава всичкото време, от което се нуждаете, той може да бъде чудесна тренировка за формулирате и подреждане на вашите мисли,  без да се налага да го правите в движение пред публика. Това ще ви помогне да бъдете по-уверени в бъдещите дискусии.

6. Защитете противоположната гледна точка.

След като вече знаете какво харесвате и какво не, какво считате за вярно и какво за грешно, опитайте се да защитите противоположната гледна точка, за да разширите мисленето си. Адвокатите се учат да го правят от рано, за да не ограничават своите интелектуални навици.

Междувременно може да откриете, че вашите разбирания се нуждаят от преразглеждане и да развиете дискусионна гъвкавост, която показва интелектуална зрялост.  

7. Признавайте грешките си.

Може би най-важната черта, характерна за интелигентните хора, е способността да се учат от собствените грешки. Ако искате, защитавайте позицията си страстно и яростно, но ако някой  представи факт, който Вие не можете да опровергаете, отчетете неговата правота и намерете начин да добавите току-що наученото във вашия комплект от знания.

По съвети на Ерик Шърман, колумнист на Inc.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ