Как да (не) сринете кариерата си с едно изречение
Ново проучване на Джоузеф Грени и Дейвид Максфийлд – двама от най-продаваните автори на New York Times – разглежда 5 често срещани коментара, които могат да сринат кариерата на всекиго, като най-пагубният гаф се състои в поднасянето на нежелана обратна връзка. Сигурно знаете как се случва това. Намирате се в среща и решавате да сте особено искрени с ръководителя си или някой колега. Казвате всичко, което мислите, без обаче да мислите за последиците. Никой не е искал мнението ви и се показвате в лоша светлина.
Мнозинството от 775-те запитани в анкетата смятат, че най-пагубният за кариерата коментар е свързан с поднасянето на искрена, но непоискана обратна връзка.
Другите 4 често срещани „убиеца” включват: 1. Разпространяване на клюки (21%); 2. Разговори по забранени теми (20%); 3. Загуба на самообладание и казването на нещо глупаво или неуместно (20%) и 4. Гаф с “Reply All” бутона, когато изпратите имейл до неподходящи получатели (10%).
Разпитани за тяхното най-катастрофално твърдение, 31% от респондентите отвърнали, че то ги е лишило от повишение, по-високо възнаграждение или направо им е навлякло уволнение; 27% казали, че коментарът е навредил на – или съсипал – професионалните им взаимоотношения с ценен контакт; 11% са се простили с репутацията си.
„Тези спонтанни и инцидентни поведения и коментари оказват пагубно влияние върху взаимоотношенията ни”, казва Джоузеф Грени, основател на компанията за корпоративни обучения VitalSmarts. „Хората смятат, че това, което са научили за вас в момент на слабост или невнимание, е по-показателно от знанията, които са натрупали за характера ви през многото часове, прекарани във внимателно и обмислено общуване. Приемат, че вече разбират много по-добре що за човек сте и какви са мотивите и способностите ви.”
Грени обяснява, че е изключително важно да обръщате внимание на подобни резки изказвания и да се извинявате възможно най-скоро, за да събудите съмнение думите си. Трябва още да опровергаете твърденията си с действия, които противоречат на казаното – понякога действията могат да компенсират фаталните гафове.
Според Грени, причината спонтанните думи да са толкова опасни е, че околните обикновено ни преценяват по това, което казваме в моменти на слабост. Хората съдят по мотивите (ще нанесе ли коментарът някакви щети) и компетенциите ни (ще спази ли обещанието си). Като човешки същества, обяснява Грени, непрекъснато се ослушваме за конкретни коментари, които да потвърдят предположенията ни. Вярваме, че околните казват истината предимно тогава, когато са хванати неподготвени и реагират спонтанно.
Оптималният подход е да се уверите, че събеседникът ви иска да чуе вашето мнение. По отношение на клюките е важно да знаете, че коментарите, казани скришом, рядко остават поверителни. Разговорите по забранени теми и загубата на самообладание никога няма да ви бъдат от полза. Тези насоки могат да спасят кариерата ви.
Джон Брандън, Inc.com
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.