Професионални съвети, които не бива да вземате на сериознo

Професионални съвети, които не бива да вземате на сериознo

Времето, когато кариерата ви все още набира инерция, е много вълнуващо, но и деликатно. Искате да попиете възможно най-много знания и опит, да не допускате грешки и да вървите по стъпките на бизнес идолите си. За жалост, това обикновено води до приемането на съвети, които са неприложими или няма да дадат желания ефект.

За да ме разберете правилно, съм подбрал 7 съвета, които непрекъснато чувам, и причините да не ги тълкувате буквално:

1. Състави си план за следващите 5 години

Едно време компаниите се разрастваха бавно, кариерните траектории бяха определени и можехме да разчитаме, че постът ни ще е там, докато не ни омръзне от него. Тогава беше почти задължително да имаш 5-годишен план, но тези дни отдавна отминаха. Днес представителите на поколението Y непрекъснато прескачат от работа на работа и с основателна причина – днешната икономика е по-крехка, компаниите възникват и угасват бързо и никой не може да знае какви възможности го очакват зад ъгъла. Ако искате, можете да си съставите 5-годишен план, но той няма да ви помогне да сграбчите онези редки и важни шансове, които ви се предлагат междувременно.

2. Винаги казвай „да“

Думичката „да“ обикновено е свързвана с позитивна нагласа и безкрайна готовност да приемаме още и още отговорности и предизвикателства. И двете черти са достойни за възхищение и повишение в традиционната офис среда. Но замислете се за последиците от това, непрекъснато да казвате „да“ – ще се нагърбите с непосилен работен товар, ще достигнете предела на силите си и ще се изтощите, а може би и провалите поради липса на опит в дадена сфера. Плюс това, ако се съгласявате на всичко, може да ви сметнат за натегач, който се вълнува повече от имиджа си, отколкото от доброто на компанията. Научете се да казвате „не“, когато е необходимо.

3. Работете възможно най-усърдно

 

Усиленият труд е важен и до известна степен е добре да предизвиквате себе си. Преработването – особено хроничното – обаче, е деструктивно както за вас, така и за фирмата ви. Жизненоважно е да правите почивки и да си вземате отпуски, затова не се насилвайте да работите по 80 часа седмично само защото мислите, че така изглеждате добре пред шефовете.

 

4. Образованието винаги се отплаща

Вярно е, но само в определени случаи. Това не значи, че е нужно да бързате да запишете скъпоструваща магистратура, нито пък че формалното образование е по-качествено от самообучението чрез трупане на опит. Милионерите, които дори не са ходили в колеж, са достатъчно доказателство, че не ви трябва скъпа специалност със засукано име, за да добиете важни умения. Това е особено вярно днес, когато имаме на разположение толкова много безплатни онлайн ресурси и курсове.

5. Следвай страстта си

Известният предприемач Марк Кюбан често се противопоставя на този съвет. Всеки има страст, но това не значи, че вашата ще ви донесе пари или че е от полза на другиго освен вас. Прекрасно е, когато работата ви ви влече, но обратното невинаги е вярно; недейте просто да допускате, че вашата страст ще ви се отплати, ако инвестирате много труд в нея. Или намерете пазар, или нова страст.

6. Отивай на работа първи и си тръгвай последен

Тази древна мъдрост произлиза от идеята, че най-усърдните служители имат най-голям шанс за успех. Но помислете за следното: това, че прекарвате по 12 часа в офиса, не значи, че работите през всичките 12 часа. Повечето шефове и ръководители не се впечатляват от дългото висене зад бюрото. Нужни са измерими резултати.

7. Остави работата ти да говори сама за себе си

Несъмнено сте чували тази фраза поне веднъж в кариерата си. За жалост, тя не е много практична. Работодателите не ви гледат под микроскоп, нито анализират всяко ваше действие. Но дори да го правеха, едва ли биха ви възнаградили всеки път, когато си свършите както трябва работата. Вместо това трябва да доказвате себе си и да хвалите работата си. Оценките на представянето са идеална възможност за това. Не оставяйте труда ви да говори за себе си – и вие говорете за него.

Тези 7 съвета не са непременно грешни, нито пък ще ви отклонят в напълно погрешна посока. Те обаче мога да бъдат приети твърде буквално, особено днес. Нито пък е добре да разчитате прекалено много на даден съвет – някои от най-успешните предприемачи на нашето съвремие са станали такива, защото са нарушавали правилата и са се отклонявали от нормата. Приемайте само съветите, които ви се струват разумни, и не се страхувайте да поемете по собствен път.

Лари Алтън, независим бизнес консултант, за Inc.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ