Съвети за успешен и щастлив живот от Уорън Бъфет - Част 2

Съвети за успешен и щастлив живот от Уорън Бъфет - Част 2

От над 20 години пиша бизнес статии за Fortune, Forbes, Bloomberg, Money, Fast Company, Time, The New Yorker и The Economist. Интервюирал съм безброй милиардери, легендарни инвеститори и главни изпълнителни директори на някои от най-големите компании в света. Но през всичките тези години няма личност, която да ме е вдъхновявала повече от Уорън Бъфет.

Половин век след като пое контрола над Berkshire Hathaway, Бъфет властва като най-великия инвеститор в историята. Имуществото му възлиза на над $70 милиарда. В последния доклад на Berkshire пише, че пазарната стойност на компанията е нараснала с 1 826 163% от началото на неговото лидерство – смайващ резултат.

Бъфет и брилянтният му партньор, Чарли Мънгър, са централните фигури в новата ми книга, The Great Minds of Investing, която излиза на 29-ти май и съдържа профили на 33 прочути инвеститори.

Повечето от лидерите, които съм интервюирал, говорят за Бъфет със страхопочитание. Мохниш Пабрай, например, ми обясни, че когато открил как Бъфет е променил живота си, бил вдъхновен да тръгне на 30-годишно „пътешествие”, чиято цел е да превърне $1 милион в $1 милиард, следвайки „законите на инвестирането” на Бъфет.

Ако искате да забогатеете, определено си струва да проучите този велик човек. Онова, което намирам за истински забележително у него е, че мъдростта му стига много по-далеч от бизнеса и инвестирането. Ето кои са останалите ми любими съвети на Бъфет за успешен и щастлив живот.

„Нужни са 20 години, за да си изградите добра репутация, и само 5 минути, за да я съсипете.”

Друг известен инвеститор, когото интервюирах за книгата си, е Том Гейнър, президентът на Markel Corp, който от 25 години притежава дялове в Berkshire. Искреността на Бъфет е оказала огромно влияние върху живота му. „Онова, на което наблегна Бъфет,” казва Гейнър, „е че искреността е изключително важна, защото когато човек лъже, той рано или късно ще излъже и себе си. И тогава идват големите неприятности. Затова, освен че е морална, искреността е въпрос на навик и на дисциплина. Тя просто работи.”

Гейнър допълва: „Понякога хората могат да изградят страхотна кариера и да се радват на главозамайващ успех за определен период от време, благодарение на това, че са мачкали и заплашвали другите. Но това не продължава дълго… Хората, които се радват на успех година след година, след година, са онези, които постъпват почтено.”

Бъфет, който брани репутацията си на почтен човек, веднъж казал на сина си Хауи: „Нужни са 20 години, за да си изградиш репутация, и само 5 минути, за да я съсипеш. Ако имаш това предвид, ще постъпваш различно.”

„Стой в кръга си на компетенция.”  

Мейсън Хокинс, прочут инвеститори, председател и главен изпълнителен директор на Southeastern Asset Management, е стар приятел на Бъфет. Когато го попитах какво у другаря му го е впечатлило най-много, Хокинс отговори: „Онова, за което най-много му се възхищавам, е че познава силните си страни и се фокусира върху тях. Смятам, че добър пример е намерението му да дари голяма част от имуществото си на фондацията на Бил и Мелинда Гейтс, за да може да продължи да инвестира и да управлява Berkshire. Дисциплината и ясността на мисълта му са изключителни.”

Причината за успеха на Бъфет е, че той се придържа към силните си страни и игнорира останалите. „Човек трябва да си стои в това, което наричам „кръг на компетенцията”. Трябва да знаеш от какво разбираш и от какво не. Няма значение колко голям е този кръг, но човек трябва да знае докъде се простира той.”

„Не е важно да предскажете дъжда. Важно е да си построите лодка.”

Трайният успех на Бъфет е основан на една изключително важна концепция. Веднъж инвеститорът бе казал: „Вярвам, че принципът, наречен „граница на безопасност”, на който Бен Греъм особено набляга, е съществена част от инвестиционния успех.” През 1995 година, в своя реч, Бъфет обяснява, че „границата на безопасност” е като „мост с товароносимост от 7 тона, по който ще премине камион с тегло 6 тона”.

Според мен, този принцип е приложим във всяка една рискова житейска ситуация. Наскоро обясних това на сина си, докато го учех да шофира: „Хенри, трябва да се оглеждаш, преди да преминеш в друга лента. Не е достатъчно да погледнеш в страничното огледало, защото може да има кола в мъртвата ти точка. Помни какво е казал Бъфет – „Винаги трябва да имаш граница на безопасност”.”

Консерватизмът на Бъфет се корени в разбирането му колко неясно е бъдещето. „В света на финансите, почти всичко в възможно и се случва,” предупреждава той. „Струва си да действате така, че – независимо колко глупаво постъпват другите – да можете да продължите да играете играта и на следващия ден.” Бъфет е заделил десетки милиарди долари, в случай че Berkshire Hathaway попадне в трудна ситуация. Освен това, той никога не инвестира пари на заем, защото, „Всеки път, когато умен и богат човек фалира, причината е в левъриджа.”

Дори за Бъфет, трайният успех зависи не само от таланта, усиления труд и плашещо високия коефициент на интелигентност, но и от подготовката за трудни времена. Както казва той: „Не е важно да предвидите дъжда. Важно е да си построите лодка.”

„Добрите хора нямат раса.”

Четейки биографията на Лоуенстийн, останах силно впечатлен, че Бъфет от много време се противопоставя на предразсъдъците и дискриминацията. През 60-те той напуска Omaha Rotary Club заради несъгласието си с расистките и елитарни политики на организацията. Лоуенстийн пише, че семейството на Бъфет вероятно е било единственото бяло семейство в Омаха, което редовно канело афроамериканци на гости. Съпругата на Бъфет, Сюзън, имала стикер на колата си, на който пишело: „Добрите хора нямат раса.” Синът им, Питър, си спомня, че стикерът бил надраскан.

Освен това, Бъфет дълго време притискал Omaha Club – луксозен местен ресторант за бизнесмени – да промени политиката си на недопускане на евреи. Той бил смаян от отговора на управата на заведението, че „евреите си имат свой клуб”. В крайна сметка, Бъфет подал молба за членство в Highland Country Club, основан от еврейски голфъри, станали жертва на антисемитизъм, и след това заявил пред Omaha Club, че Highland вече не е съвсем еврейски. Лоуенстийн пише: „Omaha Club вече нямал оправдание и бързо започнал да приема евреи.”

„Колкото повече любов дарявате, толкова повече получавате.”

Бих искал да завърша с любимия си цитат от Бъфет. Покойната му съпруга, Сюзън, била изключително милосърдна и любяща жена. Затова той казва, че сключването на брак с нея било най-важното решение, което някога е вземал. Когато Сюзън се разболява от рак, той я посещава в болницата в Сан Франсиско, след това лети до Джорджия, за да изнесе лекция пред група студенти. Според книгата на Алис Шрьодер, The Snowball, студентите го попитали за най-големия му успех и най-големия му провал.

Бъфет отвърнал: „Когато станете на моята възраст, ще измервате успеха в живота си според това, колко от хората, които сте искали да ви обичат, всъщност ви обичат. Познавам личности с много пари, в чиято чест организират официални вечери и кръщават болнични крила. Но истината е, че никой не ги обича. Ако доживеете до моите години и никой не държи на вас, не ме интересува колко пари имате в банката, животът ви е провал.

„Това е истинският тест за начина, по който сте живели. Проблемът с любовта е, че тя не се купува. Можете да си купите секс, вечери, флаери, на които пише колко сте велики, но единственият начин да получите любов е дарявайки такава. Колкото повече обичате, толкова повече ще ви обичат.”  

Уилям Грийн, писател и редактор, за LinkedIn.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ