Уроци по лидерство от директорите на най-успешните технологични компании

Уроци по лидерство от директорите на най-успешните технологични компании

Усвояването на лидерското изкуство изисква време, самоотверженост, готовност за провал и вдъхновение. Представям ви 7 ценни урока от главните изпълнителни директори на най-успешните технологични компании в света:

1. Фокусирайте се върху хората, стратегиите и изпълнението

„Ако се справите с тези 3 неща, светът е прекрасно място”, казва главният изпълнителен директор на Apple, Тим Кук.

Отличните стратегии и изпълнение са резултат от квалифицирани кадри, които вярват в стремежа към по-доброто. Бъдете „главен вдъхновяващ директор” на своята компания и помнете, че едно от най-мощните лидерски качества в арсенала ви е умението да се концентрирате. Правете нещата, в които сте най-добри, и се обграждайте с личности, които вършат повечето неща по задоволителен начин.

2. Бъдете упорити

Отрасналата в общинско жилище в беден манхатънски квартал, Урсула Бърнс смята, че причината да се изкачи до поста на главен изпълнителен директор на Xerox е, умението й да се справя в трудни ситуации.

Натоварена със задачата да поведе Xerox към успех, и като първата афро-американка, която спасява Fortune 500 компания от коварните води на икономическата криза, тя знае какво е да си жилав и ни показва как да бъдем уверени и гъвкави в лицето на несигурността и да се борим, за да стигнем до желаната дестинация.

3. Трябва да знаете кога екипът ви има нужда от стимулиране на увереността

Ако цивилизоването на Microsoft е целта, то Сатя Надела е точният човек за тази работа. С грижлив замах той променя културата на една компания, която сякаш се намираше в постоянен застой, и я превръща в организация, която вълнува своите служители.

Като изключим гафа му, че „жените не трябва да искат повишение”, неговият лидерски стил е ориентирам към хората и концентриран върху стратегиите. Ето защо неговият рейтинг на одобрение в Glassdoor е 83%.

Усъвършенствайте се в изкуството да усещате кога увереността на екипа ви е ниска и вземайте мерки. Така ще накарате служителите си да правят велики неща.

4. Действайте бързо, адаптирайте се бързо и бъдете дръзки

„Причината да не мога да спя нощем е скоростта”, казва Джини Ромети от IBM в едно свое интервю за списание Fortune. „Скоростта на промяната и движението към бъдещето.”

Колкото и бързо да си мислите, че се движите, все има някой, който се движи дори по-бързо. Бъдете внимателни, мислете стратегически, но същевременно действайте бързо и решително. Необходимостта от адаптация винаги е фактор – бъдете безстрашни, опитвайте нови неща и коригирайте грешките си в движение.

5. Не спирайте да внасяте промени и обновления

Повечето компании не стартират служебните събрания с 20-минутно мълчание, за да могат всички да прочетат темите от дневния ред. Но Джеф Безос от Amazon далеч не е типичният главен изпълнителен директор.

Той изисква отлично представяне от всички около себе си и постоянно търси нови начини да променя и да обновява всичко – дори малките неща. Спрете да робувате на общоприетите норми и се борете с тях!

6. Преследвайте целите си с твърдост и свирепост

Като главен изпълнителен директор на Tesla и SpaceX, Елън Мъск притежава невероятен стремеж и забележителна самоувереност. Смята се, че работи по 100 часа седмично и пак е недоволен.

Когато полетът на ракетата Falcon 1 се провали, Мъск се обърна към компанията си в мотивираща реч и бързо превърна поражението и отчаянието си в непоколебимост.

Независимо какъв е бизнесът ви, ще се сблъсквате с много предизвикателства – продължавайте напред и завладявайте!

7. Не пренебрегвайте шантавите си идеи

„Когато никой не е достатъчно луд, за да го направи, конкуренцията е малка”, смята Лари Пейдж от Google. „Имайте увереност, проваляйте се често и игнорирайте твърденията, че нещо е невъзможно.”

Стремежът към съвършенството е път без край. Бъдете дръзки, вярвайте в дръзките идеи и си поставяйте дръзки цели.

Мат Лъш, експерт по маркетинг, реклама и връзки с обществеността, за LinkedIn.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ