„Добри новини” или как да започваме писмата така, че всички да ги прочетат
Мъката на белия лист – има такъв професионален феномен за творческата криза на начинаещи журналисти и писатели. Доброто начало на всеки текст е високо майсторство, защото от него зависи дали ще приковеш интереса на четящите.
Всеки ден и вие като мен получавате десетки писма в електронната си поща. Някои са толкова скучни и неинформативни, че ми иде да счупя компютъра. Други обаче започват „сочно” и завладяващо, което обикновено ни кара да да ги дочетем до края. Ето, съвсем просто е – грабващо начало и вниманието е ваше. Но нали пък точно това е трудното – първото изречение, началото.
Пробвайте с тези първи изречения, ако наистина държите да получите отговор, а не да вбесите адресáта.
1. „Добри новини!”
Всеки обича да научава добри новини. Защо да не кажете на адресата веднага, че вие сте добрият вестоносец? Както казват в журналистиката, не бягайте от темата.
2. „Имам отговор на вашия въпрос.”
Веднага потвърдете, че имате търсеното от адресата решение. Въпросът може да е още от времето, когато сте ходели заедно на училище, образно казано, но ние всички се обнадеждаваме, когато някой има отговор на нещо.
3. „Ще бъда честен с вас”
Тази фраза предполага, че планирате да говорите открито и по същество. Хората се смущават, когато в началото на писмото има прекалено много празни думи.
4. „Ние стартирахме”
Вдъхновяваща е по прицип всякаква терминология, пробуждаща асоциации с космоса, но това изречение само по себе си е позитивно и чудесно въведение на всяко обяснение за проект или бизнес начинание.
5. „Това е спешно.”
Старомодна тактика, но ако започнете с думата „спешно”, наистина провокирате любопитство и внимание. Никога обаче не си позволявайте да спекулирате с този призив, използвайте го само, когато наистина става дума за неотложен въпрос.
6. „Позволете ми да започна с извинение.”
Това хваща, защото подсказва, че ще последва нещо пикантно. Изречението освен това показва на адресата, че писмото не е относно това, че той или тя нещо са се провинили.
7. „Сега денят ви ще стане по-хубав.”
Има стотици начини да поднесеш позитивна информация, но това един от най-добрите. Работата е досадно нещо и ако писмото обещава да я оживи и разнообрази, това е чудесно.
8. „Приключих с проучването на вашия въпрос.”
Всеки ще обърне внимание на тази фраза, защото тя подсказва, че писмото ще съдържа информацията, която го интересува, която ще е по същество и ще му помогне.
9. „Слуховете се оказаха верни.”
Ще кажете – какво общо имат тук слуховете? Но изречението наистина е добро. С него намеквате, че ще потвърдите важна и достойна за внимание информация.
10. „Обръщам се към вас…”
Това е проста техника и вероятно се използва много често, но работи. Първата мисъл в този случай е: „По какъв въпрос се обръща към мен?”. Може би е нещо, което получателят отдавна иска да чуе?
Джон Брендън, за списание Inc.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.