Дания представи знакова рамка за използване на изкуствен интелект

Дания представи знакова рамка за използване на изкуствен интелект

Дания представи рамка, която може да помогне на държавите членки на ЕС да използват генеративен изкуствен интелект(ИИ) в съответствие с новия строг Закон за изкуствения интелект на Европейския съюз, а Microsoft вече се присъедини към нея, предаде CNBC.

Подкрепян от правителството алианс от големи датски корпорации, воден от ИТ консултантската компания Netcompany, стартира бялата книга „Отговорно използване на асистенти с изкуствен интелект в публичния и частния сектор“ - план, в който са посочени „примери за най-добри практики“ за това как фирмите трябва да използват и подкрепят служителите при внедряването на системи с изкуствен интелект в регулирана среда.

Ръководството има за цел също така да насърчи предоставянето на „сигурни и надеждни услуги“ от страна на предприятията на потребителите. Агенцията за цифрово управление на Дания, централният бизнес регистър на страната CVR и пенсионният орган ATP са сред партньорите-основатели, приели рамката.

Това включва насоки за сътрудничеството между публичния и частния сектор, внедряването на ИИ в обществото, спазването на Закона за изкуствения интелект и Общия регламент за защита на данните (GDPR), смекчаването на рисковете и намаляването на пристрастията, мащабирането на внедряването на ИИ, безопасното съхранение на данни и обучението на персонала.

Главният изпълнителен директор на Netcompany Андре Рогачевски заяви, че разпоредбите, изложени в Бялата книга, са насочени предимно към компаниите в силно регулирани отрасли, като например във финансовите услуги. Той заяви пред CNBC, че се стреми да отговори на един основен въпрос: „Как можем да увеличим мащаба на отговорното използване на ИИ?“

Какво представлява Законът на ЕС?

Законът на ЕС за изкуствения интелект е важен закон,, който има за цел да регулира начина, по който компаниите разработват, използват и прилагат изкуствения интелект. Той влезе  в сила през август, след като преди това получи окончателно одобрение от  държавите - членки на ЕС, законодателите и Европейската комисия - изпълнителния орган на ЕС - през май.

Законът прилага основан на риска подход към управлението на изкуствения интелект, което означава, че различните приложения на технологията се третират по различен начин в зависимост от нивото на риска, който представляват. Той е обявен за първия в света голям закон за ИИ, който ще даде на фирмите яснота в рамките на хармонизирана регулаторна рамка в целия ЕС.
Въпреки че правилата технически са в сила, прилагането им е дълъг процес. Повечето от разпоредбите на закона - включително правилата за системите за ИИ с общо предназначение като ChatGPT на OpenAI - няма да се реализират поне до 2026 г., в края на двугодишния преходен период.

„За конкурентоспособността на нашите предприятия и бъдещия напредък на Европа е абсолютно жизненоважно както частният, така и публичният сектор да успеят да разработят и използват ИИ през следващите години“, заяви пред CNBC Каролина Стаге Олсен, министър по цифровите въпроси на Дания, като нарече Бялата книга „полезна стъпка“ към тази цел.

Рогачевски от Netcompany заяви пред CNBC, че преди няколко месеца е представил идеята за бяла книга на някои от най-големите датски банки и застрахователни компании. Той е установил, че макар всяка организация да „експериментира“ с изкуствен интелект, институциите нямат „общ стандарт“, за да се възползват максимално от технологията.
Рогачевски се надява, че датската "Бяла книга" ще предложи модел и за други държави и предприятия, които искат да опростят спазването на Закона на ЕС за изкуствения интелект.
Особено внимание заслужава решението на Microsoft да се присъедини към насоките. „Привличането на Microsoft беше важно, тъй като генеративните решения за ИИ често включват алгоритми и глобални технологии“, каза Рогачевски, добавяйки, че участието на технологичния гигант подчертава колко отговорна е възможността за трансгранична дигитализация.

Американският технологичен гигант е основен поддръжник на разработчика на ChatGPT OpenA, който тази година получи оценка от 157 милиарда долара. Microsoft също така лицензира технологията на OpenAI за корпоративни фирми чрез своята платформа за изчисления в облак Azure.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ