Digital Age: Великобритания се стреми да изпревари Франция с проекта си за трети голям център за ИИ в света
Световни технологични предприемачи и инвеститори говорят за потенциала на Обединеното кралство да се превърне в сила за изкуствения интелект, която да се конкурира със САЩ и Китай. Но страната е изправена пред ключови предизвикателства, докато се стреми да се превърне в третия по големина център за изкуствен интелект в света, предаде CNBC.
По време на конференцията London Tech Week, която се проведе по-рано този месец в зала "Олимпия", ръководители на технологични компании от цял свят изтъкнаха Лондон и Обединеното кралство като място за инвестиции.
Те се изказаха високо за това колко добре свързана е екосистемата на технологиите и изкуствения интелект, особено в Лондон, както и за престижа на много от най-добрите университети и училища.
Алекс Кендал, главен изпълнителен директор на фирмата за технологии за автономно шофиране Wayve, заяви, че компанията му се е ангажирала с Лондон като централен офис.
Запитан дали би обмислил преместване на фирмата, която наскоро набра 1 млрд. долара от SoftBank.
и други, Кендъл заяви, че централата на Wayve "остава и ще остане в Лондон".
"Обичам средата тук", каза той в разговор на сцената с технологичния инвеститор Брент Хоберман.
"Особеното в Лондон за мен е, че той е технологична суперсила, но не е доминиран от технологиите. Разнообразен е, богат е в културно отношение." Wayve има офиси в Лондон, Сан Франциско и Ванкувър.
Американските технологични гиганти залагат на Великобритания
Всъщност Лондон е дом на динамични технологични екосистеми, с известни технологични марки като Sage и подкрепените от рискови фондове стартъпи Revolut и Deliveroo.
Но той се справя добре и с привличането на американски технологични фирми от чужбина, които разполагат с големи средства.
През 2014 г. Google придоби британската лаборатория за изкуствен интелект DeepMind, чиято технология сега е основна част от предлаганите от Google продукти за изкуствен интелект, включително инструмента за генеративен изкуствен интелект Gemini.
Миналата седмица Salesforce откри първия си водещ център за изкуствен интелект в Лондон, като част от петгодишен инвестиционен ангажимент за 4 млрд. долара, обявен миналата година във Великобритания.
Пространството с площ 40 000 кв. м, разположено в лондонския небостъргач Blue Fin Building, стартира церемонията по откриването си със събитие, на което присъстваха над 100 разработчици.
Джанет Койл, управляващ директор на London and Partners, заяви, че едно от нещата, които правят Лондон привлекателен за технологичните фирми, е, че водещите предприятия, регулаторните органи и фондовете за рисков капитал се намират на кратко разстояние един от друг.
"Можете да проведете много срещи в рамките на един ден", каза Койл в центъра за изкуствен интелект на Salesforce миналата седмица. "Всъщност можете да се срещнете с регулаторите, финансистите, творците и разработчиците."
"Можете да направите около шест срещи за един ден, докато в други световни градове може да се наложи да пътувате през цялата страна, за да се срещнете с регулаторите или финансистите", добави тя.
Лондон срещу Франция
Лондон е изправен пред ожесточено съперничество от страна на Франция за титлата европейски лидер в областта на изкуствения интелект.
Миналия месец във Франция се проведе Viva Tech - основното изложение на технологичната индустрия в страната, което събра общо 165 000 посетители.
Артур Менш, главен изпълнителен директор на водещия френски стартъп за изкуствен интелект Mistral, получи много фанфари по време на изложението.
Според доклад на фирмата за рисков капитал Accel, публикуван миналата седмица, френските фирми за генеративен изкуствен интелект са привлекли до момента 2,29 млрд. долара рисково финансиране, което е повече от тези в Обединеното кралство.
Страната е дом на някои от най-добре финансираните стартъпи за генеративен изкуствен интелект на континента, включително Mistral, Hugging Face и H. Седмицата на технологиите в Лондон, която бе посетена от общо 45 000 души в рамките на основното събитие и редица съпътстващи събития, бе по-малко шумна от Viva Tech.
Хано Ренър, главен изпълнителен директор на стартъпа за човешки ресурси Personio, заяви, че европейските държави трябва да мислят за ИИ не толкова като за състезание, колкото като за шанс за сближаване.
"Ключовият елемент за мен е Великобритания и ЕС да работят заедно, за да намерят начини за насърчаване на европейските иновации, за да се гарантира, че талантите, които в момента се намират в Бразилия и искат да работят в областта на технологиите, не отиват в Силициевата долина, а идват в Европа, и няма значение дали това е Лондон, Париж или Берлин", каза той пред CNBC.
Може ли Обединеното кралство да запази европейската си корона в областта на изкуствения интелект?
Обединеното кралство остава най-големият център за изкуствен интелект в Европа.
Според доклад на браншовата организация Tech Nation, през 2023 г. британските фирми за изкуствен интелект ще наберат над 3 млрд. долара рисково финансиране - повече от два пъти повече от стартиращите и мащабните предприятия във Франция, Германия и всяка друга европейска държава.
Критиците обаче се съмняват в способността на Великобритания да се задържи начело като водещ европейски център за изкуствен интелект(ИИ). Те твърдят, че няколко фактора, включително последиците от Brexit и малкият брой технологични IPO-та, могат да навредят на шансовете й в бъдеще.
"Има по-големи бариери пред хората, които идват и работят във Великобритания, заради Брекзит", каза Санджот Малхи, партньор във фонда за рисков капитал Northzone, в подкаста "Beyond the Valley" на CNBC по-рано този месец.
"Обединеното кралство провежда много добри политики по отношение на по-достъпните визи и рационализирането на визовите процедури, особено за работещите в сферата на технологиите и т.н."
"Но смятам, че може да се направи още много, за да се рационализира това и да се направи по-достъпна и следователно по-просперираща технологична среда", добави той.
Очакването на предстоящите парламентарни избори, които са надвиснали над страната, също предизвиква политическа несигурност.
Много технологични специалисти, с които CNBC разговаря, твърдят, че искат по-благоприятни за технологиите правила в бъдеще. Едно от големите искания е да се стимулират първичните публични предлагания и фондовият пазар в Обединеното кралство.
Филип Беламант, главен изпълнителен директор на британската финтех компания Zilch, заяви, че иска да регистрира бизнеса си в Обединеното кралство, но изчаква да види дали ще бъдат въведени по-благоприятни правила, преди да вземе решение.
"Имаме конкретни искания от Обединеното кралство и политика, която да гарантира, че листването във Великобритания е нещо, което означава, че тази компания може да процъфтява и е най-доброто решение за нашите акционери. Това, което наистина бихме искали, е да видим, че те са изпълнени".
В търсене на регулаторна яснота
Друг ключов източник на несигурност за технологичните лидери е бъдещето на регулирането на изкуствения интелект във Великобритания. Настоящото правителство е създало регулиране на изкуствения интелект във Великобритания с гъвкав и лек подход.
Вместо да въвежда ново законодателство за изкуствения интелект, както направи Европейският съюз, Обединеното кралство се стреми да приложи съществуващите разпоредби към технологията.
Някои експерти се опасяват, че този подход създава правна несигурност за компаниите, разработващи и използващи ИИ, който се развива с бързи темпове.
Матю Холман, партньор в областта на технологиите и изкуствения интелект в адвокатската кантора Cripps, заяви, че липсата на официален регламент за ИИ във Великобритания в крайна сметка е "нетна загуба" за Обединеното кралство.
"Това е така, защото повечето организации в технологичния свят жадуват за сигурност, за да изградят среда, в която да увеличат максимално креативността и ROI [възвръщаемостта на инвестициите]" заяви Холман пред CNBC в коментар, изпратен по електронната поща.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.