Digital Age: Войната за AI таланти

Digital Age: Войната за AI таланти

Сега е моментът да съчувстваме  на отдела за човешки ресурси на OpenAI. От началото на годината създателите на ChatGPT са загубили дузина водещи специалисти. Най-значимото име беше на Иля Суцкевер, който имаше много важни пробиви в стартъпа. Причините за напускането му не бяха посочени, но мнозина смятат, че решението е свързано с опита му да отстрани Сам Алтман, шефа на компанията, през декември миналата година. Каквато и да е мотивацията, напускането на служители не е необичайно за OpenAI. По някои оценки около половината от стотиците специалисти по изкуствен интелект, които компанията е наела от 2016 г. насам, са напуснали.

Това не отразява стила на ръководство на Алтман, а по-широка тенденция в технологичната индустрия, която OpenAI сама провокира. След стартирането на ChatGPT през ноември 2022 г. пазарът на труда за разработване на изкуствен интелект се трансформира. Фирмата за пазарни анализи Zeki Research изчислява, че около 20 000 компании на Запад наемат специалисти по ИИ. Бързият напредък в машинното обучение и възможността за "смяна на платформата" (това, което на технологичен жаргон се нарича създаване на изцяло ново технологично ниво) промениха видовете умения, които работодателите търсят, и това къде отиват тези, които ги притежават. Докато преди талантите в областта на изкуствения интелект бяха концентрирани в технологичните гиганти, днес те са по-равномерно разпределени.

Нека започнем с уменията. Технологични гиганти като Microsoft и Google лесно се разделят с хора, които не са инженери, но пък търсят страхотни изследователи, които могат да разбират и изграждат усъвършенствани модели. Избраниците днес включват може би няколкостотин души като Иля Суцкевер или Джеф Дийн, който ръководи работата на Google в областта на изкуствения интелект. Компаниите мечтаят за такива суперзвезди, защото те могат да направят пробив, като например драстично да подобрят ефективността на дадена система за изкуствен интелект или да я направят по-малко склонна към грешки. Това ги прави изключително ценни; много от тях получават седемцифрени заплати.

Някои канят, без интервюта, цели екипи. През март Microsoft нае повечето от служителите на Inflection AI - стартъп, който създава усъвършенствани модели. Марк Зукърбърг лично изпрати имейл до някои изследователи в DeepMind, лабораторията за изкуствен интелект на Google, в опит да ги наеме.

Още по-интересно е как изкуственият интелект е променил пазара на таланти на по-ниските етажи на кариерната стълбица. Според Indeed, уебсайт, специализиран в търсенето на работа, във всяка четиридесета свободна позиция за разработчици на софтуер в Америка се споменават умения, свързани с ИИ. Това е повече от 100 пъти увеличение от началото на 2023 г. насам. Амит Бхатия, съосновател на изследователската фирма Datapeople.io, казва, че преди ChatGPT средните по големина технологични компании  са наемали по няколко инженери с ИИ, които са създавали малки модели за анализ на настроенията на клиентите в имейлите. Днес генеративните модели могат да свършат много по-добра работа от малките вътрешни екипи за разработка. В резултат на това някои инженери по изкуствен интелект сега просто трябва да решат коя система да използват и как да я свържат с данните на компанията. Бхатия отбелязва, че от началото на 2022 г. делът на обявите за работа на софтуерни инженери, в които се посочва "MLops", се е удвоил.

Търсят се и други видове умения. Келси Шот, съосновател на Adept, друг стартъп за изкуствен интелект, отбелязва, че хората, които бързо научават как да използват инструменти за изкуствен интелект и могат да ги обединят, за да създадат нещо ново и впечатляващо, са много търсени. За разлика от докторите на науките с призвание, те предлагат идеи, които често нямат академична елегантност. Но, според Келси Шот, те решават проблема в кратки срокове. В свръхконкурентния свят на стартиращите компании за изкуствен интелект това е безценно.

В резултат на това търсене потоците от таланти се променят. В продължение на много години инженерите се насочваха към Великолепната петорка на технологичния сектор: Alphabet, Amazon, Apple, Meta и Microsoft. Изследователската фирма Live Data Technologies проследява движението на служителите. Според нейните данни между януари 2019 г. и ноември 2022 г., когато излиза ChatGPT, кумулативното нетно увеличение на служителите с изкуствен интелект в голямата петорка е средно 168 души на месец. Много от тези, които са напуснали една компания, просто са се присъединили към друга.

През следващите девет месеца обаче нетният приток на работници с изкуствен интелект към гигантските компании е заменен от средномесечен отлив. Сега на компаниите от Великолепната петорка се налага да попълват персонала си с изкуствен интелект, като привличат служители от технологични компании с не толкова впечатляваща история. Но нетният приток все още не се е върнал към дългосрочната средна стойност.

Къде отиват талантите в областта на AI?

Една от популярните дестинации е Nvidia - производителят на чипове, чиито графични процесори подхранват бума на ИИ и чиито амбиции се простират отвъд хардуера до софтуера и приложенията. Пазарната стойност на компанията надхвърли 3 трилиона долара този месец, изпреварвайки Apple и доближавайки се до Microsoft, която сега е най-ценната компания в света. Други специалисти се присъединиха към по-зрели стартъпи като OpenAI и Databricks, компании за бази данни и ИИ.

Но всеки седми от напусналите "Голямата петорка" е отишъл в стартъпи, които все още не са представили продукти или не са обявили плановете си. Всичките осем автори на статията "Attention is all you need", публикувана през 2017 г. и превърнала се в алгоритмична основа на съвременния генеративен ИИ, напуснаха Google, където работеха по това време.

Един от мотивите за преместване в малък стартъп може да е финансов. За един специалист по изкуствен интелект потенциалните ползи от притежаването на дял в успешна компания могат лесно да надхвърлят заплатата и опциите за акции, предлагани от технологичен гигант. Изследователите също така все повече искат да работят по значими проблеми. Според Зеки броят на специалистите в сектора на здравеопазването е нараснал 20 пъти от 2015 г. насам (което може да обясни защо Google работи по Med-PaLM 2, лекар с изкуствен интелект). Друга причина е автономността. "В големите компании има твърде голям риск за марката, за да се стартира нещо интересно", заяви Ноам Шазир, един от авторите на легендарния документ за съзнателността, на конференция за рисков капитал през септември миналата година. По-късно той става съосновател на Character.ai - компания, която позволява на потребителите да създават чатботове с различни персонажи.

Добрата новина за големите и малките стартъпи е, че предлагането на специалисти по ИИ се увеличава. Един от източниците са академичните среди. Според доклад на Станфордския университет през 2011 г. около 41 % от докторите на науките по изкуствен интелект са започнали работа в индустрията, което е приблизително същият дял като в академичните среди. До 2022 г. този дял ще бъде 71% за развойната дейност, в сравнение с 20% за академичните среди. Университетите също са преминали към преподаване на новата научна област. От 2017 г. насам броят на програмите за преподаване, свързани с ИИ, се е утроил. "Всички катедри по информатика се превръщат в катедри по машинно обучение", казва Навин Рао от Databricks.

За водещите компании в глобалната индустрия за изкуствен интелект набирането на служители от други държави е друг начин за намаляване на недостига на таланти. През октомври Джо Байдън подписа изпълнителна заповед за разхлабване на имиграционните правила, за да позволи на повече специалисти по ИИ да учат и работят в САЩ. Google и Microsoft изпратиха писма до Министерството на труда, за да изразят подкрепата си за плана. Други правителства искат същото. ЕС планира програми за обучение и субсидии. Китайското правителство смята да привлече таланти на своя бряг, отчасти чрез създаването на академии за ИИ в Пекин и Шанхай. Конкуренцията за работници в областта на изкуствения интелект се засилва на всички нива.

Източник: The Economist

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ