Добавяне на въглерод превръща бетона и цялата сграда в супер батерия

Добавяне на въглерод превръща бетона и цялата сграда в супер батерия

Добавяне на въглерод превръща бетона и цялата сграда в супер батерия

Изследователи от Масачузетския технологичен институт са разработили технология за бетонни батерии, която е едновременно строителен материал и може да съхранява енергия. Това позволява да бъде превърната цяла сграда в гигантска батерия, без да се променя нейното предназначение. Или например да бъдат направени хиляди километри бетонни пътища, които в комбинация ще се превърнат и в устройства за съхранение на енергия от възобновяеми източници.

Хитрината в тази технология е, че при смесване на бетон не се използва чиста вода, а суспензия от смес от вода и въглероден прах. Течността естествено образува мрежа от канали в бетона, която има фрактална структура – ​​големи канали се разклоняват в малки. Това създава голяма по площ мрежа, която прониква в целия бетон, а наличието на въглерод го превръща в гигантски проводник или електрод. Остава да бъдат оформени две плочи от такъв бетон, да се разделят с изолатор и да се добави подходящ електролит. По този начин батерията е готова.

Според изчисленията 45 куб.м. м бетон може да съхранява около 10 kWh електроенергия. Предимството на тази технология е, че е лесна за мащабиране - с нейна помощ е възможно да се създават батерии с размер на монета, както и гигантски структури с голям капацитет.

Недостатъкът на технологията е, че експлоатационните свойства на такъв бетон все още оставят много въпроси. Колкото повече въглерод, толкова по-голям е капацитетът на батериите, но толкова по-ниска е здравината на материала. Не е известно как ще се държи под влияние на атмосферни фактори - валежи и при резки промени в температурата. От друга страна, от такъв бетон е възможно да се създават вътрешни конструкции - прегради, подови настилки, декоративни елементи и др.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ