Федералната търговска комисия на САЩ ще опита да блокира придобиването на Activision от Microsoft

Снимка: Getty images
Снимка: Getty images

Администрацията на Байдън ще опита да блокира придобиването на разработчика на видео игри Activision Blizzard Inc. от Microsoft за 69 млрд. долара, поставяйки препятствие пред плановете на технологичния гигант бързо да разшири портфолиото си от популярни игри и да навакса изоставането си от Nintendo и Sony, пише Ройтерс.

Microsoft, която притежава конзолата Xbox, заяви през януари 2022 г., че ще купи Activision за близо 69 млрд. долара в най-голямата сделка в историята на гейминг индустрията.

Без Activision и неговото разнообразие от игри за мобилни устройства, конзоли и компютри, Microsoft може да изпитва затруднения в привличането потребители към своята абонаментна услуга GamePass. Привличането на абонати се превърна в приоритет за големите технологични компании, тъй като традиционните източници на растеж като продажбите на реклами стават по-малко надеждни.

Американската софтуерна компания заяви, че иска сделката да й помогне да се конкурира с лидерите в игрите Tencent и собственика на PlayStation Sony, които критикуваха сделката.

Но в жалбата си Федералната търговска комисия на САЩ (FTC), която прилага антитръстовото законодателство, заяви, че Microsoft има история на натрупване на ексклузивно съдържание.

„Microsoft вече показа, че може и ще задържи съдържание от конкурентите си в гейминг сферата“, каза Холи Ведова, директор на Бюрото за конкуренция на FTC, визирайки превръщането на някои игри на придобития по-рано разработчик Bethesda в ексклузивни за Xbox.

„Днес ние се стремим да попречим на Microsoft да получи контрол над водещо независимо студио за игри и да го използва, за да навреди на конкуренцията в множество динамични и бързо развиващи се пазари на игри“, добави тя.

Агенцията насрочи изслушване пред административен съдия за август 2023 г.

Президентът на Microsoft Брад Смит каза, че компанията ще се бори с FTC. „Въпреки че вярвахме, че даваме шанс на мира, имаме пълно доверие в нашата позиция и приветстваме възможността да я представим в съда“, каза той.

Администрацията на Байдън предприе по-агресивен подход към прилагането на антитръстовите правила. Министерството на правосъдието на САЩ наскоро спря сливането на стойност 2,2 милиарда долара на Penguin Random House, най-големият книгоиздател в света, и по-малкия му американски конкурент Simon & Schuster.

„Това е още едно доказателство за войната на администрацията и антитръстовите агенции срещу големите технологии“, каза Андре Барлоу от адвокатската кантора Doyle, Barlow and Mazard PLLC. Както администрациите на Тръмп, така и на Байдън дадоха приоритет на големите технологии в антитръстовото правоприлагане.

Акциите на Activision поевтиняха с 1,54% на фона на новината.

Activision, която отдавна мечтае да бъде развлекателен конгломерат като Disney, също осъзна, че се нуждае от повече технологично ноу-хау и може да бъде принудена да съкрати списъка си с игри, за да прехвърли ресурсите към нововъзникващи области като изкуствен интелект.

Федералната търговска комисия заяви, че се притеснява, че популярните игри на Activision, включително „World of Warcraft“ и „Diablo“, няма да продължат да се предлагат на редица конзоли, компютри и мобилни устройства.

Въпреки че Microsoft предложи отстъпки за облекчаване на опасенията, свързани с конкуренцията, бързият темп на промяна в технологичната и игралната индустрия може да направи тези условия безполезни с течение на времето.

За да ухажва регулаторите, малко след обявяването на сделката Microsoft разкри нов набор от принципи за своя магазин за приложения, включително отворен достъп за разработчици, които отговарят на стандартите за поверителност и сигурност.

Този месец Microsoft пое 10-годишен ангажимент да предложи "Call of Duty", популярната поредица шутъри от първо лице, на платформите Nintendo. Microsoft отправи същото предложение към Sony.

Председателят на FTC Лина Хан и двамата демократи в комисията гласуваха за одобрение на жалбата срещу Microsoft, докато комисар Кристин Уилсън, републиканец, гласува против.

Изпълнителният директор на Activision Blizzard Боби Котик каза на служителите в четвъртък, че е уверен, че сделката ще продължи.

„Твърдението, че тази сделка е антиконкурентна, не съответства на фактите и ние вярваме, че ще спечелим в тази битка“, каза той на служителите.

Сделката също е изправена пред регулаторни затруднения и в Европа.

Към края на ноември се очакваше Microsoft да предложи концесии на антитръстовите регулатори на ЕС в следващите седмици, за да отклони официалните възражения срещу сделката, казаха хора, запознати с въпроса. Крайният срок, в който Европейската комисия трябва да изготви официален списък с опасения за конкуренцията, известен като изложение на възраженията, е през януари.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тошко Йорданов: Няма пари в държавата, наказателна отговорност за Асен Василев
Костадинов: Няма да допуснем България да влезе в еврозоната
Тръмп ще наложи санкции на Русия, ако Путин откаже да преговаря за Украйна
Зеленски: Нужни са най-малко 200 хил. европейски миротворци за гаранции за сигурност
Панама подаде жалба до ООН заради заплахите на Тръмп да вземе канала
Зеленски постави под съмнение ангажираността на САЩ към бъдещето на Европа
Урсула фон дер Лайен: Готвим мерки за намаляване на цените на енергията в ЕС
Сигнали за бомби в десетки училища в страната вдигнаха на крак полицията