Google и Meta разкритикуваха ИИ регулациите в Европа

Google и Meta разкритикуваха ИИ регулациите в Европа

Ръководители на американските технологични гиганти Google и Meta заявиха, че европейската индустрия за изкуствен интелект е възпрепятствана от прекомерно регулиране, предаде Си Ен Би Си.

Говорейки на технологичната конференция Techarena в Стокхолм, Швеция, шефовете на отделите за обществената политика в Google и Meta използваха сцената като платформа, за да изразят своите опасения относно стриктния подход на блока към регулиране на технологии като ИИ и машинно обучение.

„Мисля, че вече има широк консенсус, че европейското регулиране около технологиите има своите проблеми и понякога е твърде фрагментирано, какъвто е случая с GDPR, а понякога отива твърде далеч, като Закона за изкуствения интелект“, каза Крис Иу, директор на обществената политика на Meta.

„Но крайният резултат от всичко това е, че продуктите се забавят или разводняват, а европейските граждани и потребители страдат“, добави той.

Иу извади чифт наскоро пуснати на пазара очила с марка Ray-Ban на Meta, които използват ИИ, за да превеждат реч от един език на друг или да описват изображения за хора с увредено зрение.

„Това е дълбоко и много човешко приложение на технологията, което бавно достига до Европа поради проблемите, които имаме около регулирането“, каза Иу.

Meta започна да пуска ИИ функции за своите очила Ray-Ban Meta в някои европейски страни едва през ноември, след забавяне, което според фирмата е причинено от необходимостта да се постигне съответствие с „сложната регулаторна система“ на Европа.

По-рано Meta изрази загриженост относно способността си да спазва Закона за изкуствения интелект, който установява правна и регулаторна рамка за технологията.

Фирмата също така посочи, че GDPR – рамката на ЕС за поверителност на данните, въведена през 2018 г., задържа пускането на нейните очила в страните от ЕС поради проблеми, свързани с използването от Meta на потребителски данни от Instagram и Facebook за обучение на нейните ИИ модели.

Дороти Чоу, ръководител на обществената политика на Google DeepMind, каза, че ключов проблем с подхода на Европа за регулиране на технологиите за изкуствен интелект е, че Законът за изкуствения интелект е създаден преди ChatGPT дори да излезе на пазара.

Законът за ИИ беше въведен за първи път от Европейската комисия през април 2021 г. OpenAI стартира ChatGPT през ноември 2022 г.

„Има начин да се използва политика за създаване на по-добра инвестиционна среда, когато се прави по начин, който насърчава бизнеса“, каза Чоу, позовавайки се на Закона за намаляване на инфлацията в САЩ като пример за политика, довела до ползи, като субсидии за електрически превозни средства например.

„Мисля, че това, което е трудно, е когато регулирате във времева скала, която не съответства на технологията. Смятам, че това, което трябва да направим, е да регулираме по такъв начин, че да едновременно да гарантираме отговорно прилагане на технологията, както и процъфтяване на индустрията по правилния начин.“

Big Tech вдига залога

Големите технологични фирми като цяло засилиха своята реторика срещу подхода на ЕС към регулиране на технологиите и увеличиха усилията си за лобиране в опит да смекчат аспекти на Закона за ИИ.

Кент Уокър, президент на Google по глобалните въпроси, каза пред „Политико“ миналия месец, че кодексът на ЕС за модели на ИИ с общо предназначение (GPAI) – който се отнася до системи като GPT фамилията на големи езикови модели (LLM) на OpenAI, е „стъпка в грешната посока“.

Службата на ЕС за изкуствен интелект – новосъздадена структура, която наблюдава моделите съгласно Закона за изкуствения интелект, публикува втори проект на практически кодекс за системите GPAI през декември.

По-рано този месец, новоназначеният главен директор по глобалните въпроси на Meta Джоел Каплан намекна в предавано на живо интервю на събитие в Брюксел, че технологичният гигант няма да се присъедини към кодекса в сегашната му форма.

Правилата, каза той, надхвърлят изискванията на Закона за ИИ и налагат „неработещи и технически неосъществими изисквания“.

Призивите на технологичните гиганти за по-мека технологична регулация от страна на ЕС бяха насърчени напоследък от новата администрация на президента Доналд Тръмп.

На международната среща на високо равнище за ИИ в Париж миналата седмица вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс разкритикува Европа, че е твърде силно фокусирана върху регулирането на изкуствения интелект, вместо да прегърне потенциала за растеж, който носи със себе си технологията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ