Ще успее ли Европа да се включи в надпреварата за господство в изкуствения интелект?

Ще успее ли Европа да се включи в надпреварата за господство в изкуствения интелект?

Бурни аплодисменти се чуха в понеделник, когато френският президент Еманюел Макрон обяви, че Франция се „завръща в надпреварата за ИИ“.

Смелият призив по време на срещата върха в Париж, посветена на изкуствения интелект, дойде, след като Макрон представи инвестиция от 109 милиарда евро (112,8 милиарда долара) в сферата на ИИ в страната. Той също така подчертава желанието на Европа, водена от Франция, да бъде част от разговора около лидерството и иновациите в ИИ, който досега беше доминиран от САЩ и Китай, пише Си Ен Би Си.

Миналия месец обявеният в САЩ проект Stargate за 500 милиарда долара привлече вниманието на технологичния свят, а по-късно китайския стартъп за ИИ DeepSeek разтърси финансовите пазари и подчерта способността на Пекин да се конкурира с Вашингтон.

Европа отдавна е разглеждана от своите критици като място, което е регулирало технологичната индустрия твърде силно в ущърб на иновациите.

Въпреки че този образ не е напълно променен, има някои в технологичната индустрия, които смятат, че Европа се движи в правилната посока.

„Поне като европейски регион започваме да виждаме появата на глобални лидери и това е нещото, от което наистина се нуждаем“, каза Виктор Рипарбели, главен изпълнителен директор на компанията Synthesia в интервю за Си Ен Би Си в понеделник.

В Европа има редица ключови компании, вариращи от стартъпа за технологии за автономно шофиране Wayve в Обединеното кралство до Mistral – френският конкурент на OpenAI.

„Мисля, че е страхотно, че инвестираме повече в инфраструктура. Не смятам, че това е единственото решение на проблема. ... Но това, което вярвам, че е наистина страхотно, е, че има политическа воля наистина да се направи нещо“, добави Рипарбели.

Промяна в посоката

Миналата година бившият председател на Европейската централна банка Марио Драги публикува доклад, който призовава за повече инвестиции в Европейския съюз, за ​​да се повиши конкурентоспособността на блока.

В доклада на Драги се отбелязва, че има иновативни идеи, но стартиращите компании „не успяват да превърнат иновациите в комерсиализация, а иновативните компании, които искат да се разширят в Европа, са възпрепятствани на всеки етап от непоследователни и ограничителни разпоредби“.

Крис Лехейн, главен служител по глобалните въпроси в OpenAI, каза пред Си Ен БИ Си в понеделник, че въз основа на неговия опит на срещата на високо равнище за AI Action, има напрежение между Европа на ниво ЕС и страните в него.

„Можете да получите усещането, че има това разклонение на пътя, може би дори напрежение в момента между Европа на ниво ЕС, която има доста по-тежък регулаторен подход. От другата страна някои от страни като Франция, Германия, Обединеното кралство, което макар и технически да не е в ЕС има сходни регулации, се стремят може би да отидат в малко по-различна посока, която всъщност да подкрепи иновацията“, каза Лехане.

По думите му предишните срещи на върха за ИИ, организирани от Обединеното кралство и Южна Корея, са се фокусирали върху безопасността около ИИ, но изданието в Париж дойде с промяна в тона.

„Мисля, че на тази конференция започвате да виждате може би различно съображение, а именно, че може би по-големият риск в момента е пропускането на възможността“, добави Лехане.

Европа като рефер

Все пак имиджът на Европа като обременително място за технологично регулиране не е разклатен.

Законът за ИИ на ЕС беше първият голям закон в света, управляващ изкуствения интелект. Той влезе в сила през 2024 г. и беше критикуван от компании, както и от отделни държави като Франция, които казаха, че законодателството може да задуши иновациите.

„Една от метафорите, които понякога използвам, е да гледате на ИИ като на футболен мач от Световното първенство между САЩ и Китай. И ако всичко, което Европа се опитва да направи, е да бъде съдия, има два проблема. Първо, те никога не печелят. Второ, никой не харесва рефера“, каза пред Си Ен Би Си Рийд Хофман, съосновател на LinkedIn и инвеститор във фирмата за рисков капитал Greylock.

Кристел Хайдеман, главен изпълнителен директор на телекомуникационната фирма Orange, каза в интервю за Си Ен Би Си във вторник, че в Европа има твърде много регулации.

„Така че това ни забавя, особено когато мислите за потенциала на европейския пазар“, коментира Хайдеман.

Тя обаче даде по-оптимистична прогноза относно позицията на Европа по отношение на ИИ.

„Не мисля, че в крайна сметка това е надпревара между САЩ и Китай. Всъщност председателят на Европейската комисия беше много ясен, Европа иска да бъде континент на ИИ и надпреварата все още не е приключила“, добави Хайдеман.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ