Мъск: Първият пациент на Neuralink може да управлява мишка с мисълта си

Мъск: Първият пациент на Neuralink може да управлява мишка с мисълта си

Мъск: Първият пациент на Neuralink може да управлява мишка с мисълта си

Първият човешки пациент с мозъчен имплантиран чип от Neuralink изглежда се е възстановил напълно и е в състояние да управлява компютърна мишка, използвайки своите мисли, заяви основателят на стартъпа Илон Мъск, цитиран от Ройтерс.

„Напредъкът е добър и пациентът изглежда се е възстановил напълно, с невронни ефекти, за които сме наясно. Пациентът е в състояние да движи мишката около екрана с мислите си“, каза Мъск в социалната мрежа Х.

Мъск поясни, че Neuralink сега се опитва да получи възможно най-много кликвания на бутоните на мишката от пациента.

От компанията не са отговорили веднага на искане на Ройтерс за допълнителни подробности.

Фирмата успешно имплантира чип на първия си човешки пациент миналия месец, след като получи одобрение за експерименти с хора през септември.

Експеримента използва робот за хирургично поставяне на имплант за интерфейс мозък-компютър (brain-computer interface – BCI) в област на мозъка, която контролира намерението за движение, посочват Neuralink, като добавят, че първоначалната цел е да се даде възможност на хората да контролират компютърен курсор или клавиатура, използвайки своите мисли .

Мъск има големи амбиции за Neuralink, надявайки се чиповете да спомогнат за лечение на редица здрави състояния като затлъстяване, аутизъм, депресия и шизофрения.

Neuralink, която беше оценена на около 5 милиарда долара миналата година, беше обект на многократни призиви за проверка по отношение на нейните протоколи за безопасност. Ройтерс съобщи миналия месец, че фирмата е била глобена за нарушаване на правилата на Министерството на транспорта на САЩ относно движението на опасни материали.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ