Микробна горивна клетка извлича безкрайна енергия от боклук

Микробна горивна клетка извлича безкрайна енергия от боклук

Екип от учени от Северозападния университет в САЩ разработи дизайн на нова горивна клетка, базирана на работата на микроби. Тази технология е известна повече от сто години, но все още не е намерила практическо приложение. До голяма степен защото липсваха подходящи консуматори - устройства с минимална консумация на енергия.

Принципът на действие на микробната горивна клетка се основава на преработката на въглерод от почвата от микроорганизми, чийто страничен продукт са свободните електрони. Остава само да се свържат електродите и да се осигури на микробите постоянен достъп до вода и кислород. По същество, главното е горивната клетка да бъде извадена от боклука, да не изсъхне и да не потъне.

В новата конструкция единият от електродите е забит в земята, вторият стърчи над повърхността и двата са свързани помежду си чрез канал за подаване на въздух. Съобщава се, че клетката работи при нива на влажност от 41% до 100% и произвежда 68 пъти повече енергия от предишните версии.

Това количество енергия все още е малко и практически безполезно за нищо, но инженерите са намерили приложение за него. Такива горивни клетки са идеални за захранване на статични сензори във ферми, които наблюдават почвата и условията на околната среда. Земята, която трябва да контролират, сама по себе си е източник на енергия за тях. Освен това такава горивна клетка може да бъде сглобена от евтини компоненти, купени от всяка железария.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ