Нова суперкомпютърна симулация "съживява" еволюцията на Вселената
Анимация, базирана на резултатите от нова суперкомпютърна симулация, ни показва прехода на нашата вселена от малък, хомогенен и студен облак от газ към пространство, пронизано от нишки материя, които изграждат звезди и галактики. И тази симулация е най-пълното, подробно и точно възпроизвеждане на еволюцията на Вселената до момента.
Виртуалният "поглед" към миналото на Вселената е резултат от изчисленията на модела CoDaIII, трето повторение на проекта, наречен Cosmic Dawn Project, който цели да проследи развитието на Вселената от "космическото средновековие", приблизително 10 милиона години след момента на Големия взрив. По това време горещият газ, образуван в точката на произход, преди приблизително 13,8 милиарда години, се охлажда и се превръща в инертен облак, напълно лишен от светлина.
След около 100 милиона години в този облак са започнали да се образуват уплътнения, които започват да привличат газ от околното пространство и да образуват нишки, които "плетат" космическата паяжина. Във възлите на тази паяжина започват да се появяват първите звезди, от които се образуват първите галактики.
Радиацията от първите галактики осветява необятността на Вселената, на някои места тази радиация е била толкова силна, че започнала да избива електроните от атомите на студените газови облаци, което бележи началото на така наречената ера на рейонизация, която продължила до 700 милиона години след Големия взрив.
CoDaIII е първият модел, който отчита сложните взаимодействия на светлината и материята във Вселената. Моделът обхваща времето от началото на "космическото средновековие" и продължава няколко милиарда години, показвайки ни процеса на преразпределение на материята във Вселената, който е довел Вселената до сегашния й вид.
В допълнение, базираната на симулация анимация визуално ни показва "как структурата на ранната Вселена е наложила отпечатъци върху съвременните галактики, които помнят своята младост, раждане и дори своите предци от ерата на рейонизацията."
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.