OpenAI и Yahoo искат да купят Chrome, ако Google бъде принуден да продаде браузъра

OpenAI и Yahoo изразиха готовност да купят Chrome на Google, ако федерален съдия в САЩ разпореди продажба на най-популярния уеб браузър, предаде YahooFinance.
Интересът на тези компании се появи тази седмица по време на съдебен процес, който ще определи дали империята за търсене на Google на Alphabet ще бъде разбита от федералния съдия Амит Мехта, който миналата година постанови, че Google поддържаа незаконен монопол върху онлайн търсенето.
Министерството на правосъдието н САЩ иска Google да продаде браузъра си Chrome и потенциално операционната си система Android.
Ръководители на OpenAI и Yahoo разкриха в съда, че биха искали имената им да бъдат включени в списъка, ако Chrome стане достъпен за покупка.
Брайън Провост, генерален мениджър на Yahoo Search, заяви в четвъртък, че това ще струва десетки милиарди и че компанията ще може да го финансира с подкрепата на собственика си – Apollo Global Management (APO).
Той каза, че Chrome ще помогне за увеличаване на пазарния дял на Yahoo в търсенето от 3% до двуцифрени числа, според сайтът „Върдж“. Към март 2025 г. Chrome доминира пазара на браузъри с пазарен дял от около 66%. Safari на Apple има дял от приблизително 18%, а Edge на Microsoft- 5%.
„Това е може би най-важният стратегически играч в мрежата“, каза Провост, цитиран от Блумбърг.
Ръководители на доставчици на търсачки, базирани на изкуствен интелект, също заявиха, че биха имали интерес към Chrome, ако бъде обявен за продажба.
Един от тях беше продуктовият ръководител на OpenAI Ник Търли, който каза, че интегрирането на ChatGPT с Chrome може да разшири разпространението на OpenAI и да подобри качеството на търсенето му, което в момента разчита на технологията на браузъра Bing на Microsoft. Microsoft е най-големият поддръжник на OpenAI.
Дмитрий Шевеленко, главен бизнес директор на Perplexity AI, също свидетелства, че стартиращата компания за търсене, задвижвана от изкуствен интелект, може ефективно да управлява Chrome и че Chrome може да даде тласък на разрастващия се бизнес на компанията.
Той обаче предупреди, че купувачът може да закрие Chromium на Google, – технологията с отворен код, която захранва Chrome и която разработчиците използват за итерации и изграждане на нови уеб браузъри и други продукти.
Поради тази и други причини Google се противопостави на предложението на правителството за продажба.
Представител на Google заяви пред YahooFinance, че принуждаването на компанията да продава Chrome би застрашило конкурентните доставчици на браузъри, които разчитат на отворения код на Chromium, включително Edge на Microsoft и други, и би подкопало поверителността и сигурността на потребителите, които използват инструментите за търсене.
Процесът трябва да приключи на 9 май. Очаква се съдия Мехта да излезе с решение до август относно това как да се отстранят антиконкурентните практики на Google.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.