Пекин готви пакет от 1 трлн. юана за подкрепа на полупроводниковата индустрия
Китай работи върху пакет за подкрепа на стойност повече от 1 трилион юана (143 милиарда долара) за своята полупроводникова индустрия, предава Ройтерс, позовавайки се на запознати източници.
Това е поредната голяма стъпка на страната към постигането на самодостатъчност в сектора на чиповете и противодействие на действията на САЩ, насочени към забавяне на технологичния напредък на Китай.
Пекин планира един от най-големите пакети от фискални стимули, който ще бъде главно под формата на субсидии и данъчни кредити за подпомагане на производството на полупроводници и изследователските дейности у дома, твърдят източниците.
Това е сигнал за по-директен подход от страна на Китай при оформянето на бъдещето на една индустрия, която се превърна в геополитически чувствителна на фона на нарастващото търсене на чипове и която Пекин счита за крайъгълен камък на своята технологична мощ.
Планът може да бъде изпълнен още през първото тримесечие на следващата година, твърдят двама от източниците.
По-голямата част от финансовата помощ ще бъде използвана за субсидиране на покупките на местно полупроводниково оборудване от китайски фирми.
Планът за фискална подкрепа идва, след като през октомври Министерството на търговията на САЩ прие широкообхватен набор от разпоредби, които могат да забранят достъпа на изследователски лаборатории и търговски центрове за данни до чипове за изкуствен интелект от най-висок клас, наред с други ограничения.
Съединените щати също лобираха пред някои от своите партньори, включително Япония и Нидерландия, да затегнат износа за Китай на оборудване, използвано за производството на полупроводници.
През август президентът на САЩ Джо Байдън подписа законопроект за предоставяне на безвъзмездни средства в размер на 52,7 млрд. долара за изследвания и производство на полупроводници в САЩ, както и данъчни кредити за заводи за чипове, които се оценяват на 24 млрд. долара.
Пакетът от стимули на Пекин има за цел да засили подкрепата за китайските фирми в разширяването или модернизирането на местни съоръжения за производство и сглобяване, , както и в сферата на научноизследователска и развойна дейност.
Информационната служба на Държавния съвет на Китай не е отговорила веднага на искане за коментар от Ройтерс.
Вероятни бенефициенти
Бенефициентите ще бъдат както държавни, така и частни предприятия в индустрията, по-специално големи фирми за полупроводниково оборудване като NAURA Technology Group, Advanced Micro-Fabrication Equipment Inc China и Kingsemi, посочват източниците.
Някои акции на китайски компании от сектора, листнати в Хонконг, се повишиха рязко след новината за пакета. Цената на книжата на Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) се повиши с повече от 8%, тласкайки дневния си ръст до близо 10%. Hua Hong Semiconductor Ltd напредна със 17%, докато пазарите в континентален Китай бяха затворени, когато докладът беше публикуван.
Постигането на самодостатъчност в технологиите беше на видно място в пълния отчет за работата на президента Си Дзинпин на Конгреса на комунистическата партия през октомври. Терминът „технология“ беше споменат 40 пъти, спрямо 17 пъти в доклада от конгреса през 2017 г.
Санкциите на САЩ, публикувани през октомври, накараха големите базирани в чужбина компании за оборудване за производство на чипове да спрат доставките на ключови китайски производители на чипове, включително Yangtze memory Technologies Co (YMTC) и SMIC, и производителите на чипове с изкуствен интелект от висок клас да спрат да доставят компании и лаборатории.
Втората по големина икономика в света започна дело в Световната търговска организация срещу Съединените щати заради мерките за контрол върху износа на чипове, съобщи китайското министерство на търговията в понеделник.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.